про зміну способу та порядку виконання судового рішення
18 травня 2021 року Справа № 915/968/20
м.Миколаїв
Суддя Господарського суду Миколаївської області Коваль С.М.,
за участі секретаря судового засідання Сьянової О.С.,
від позивача: не присутні;
від відповідача: не присутні;
розглянувши у судовому засіданні матеріали
заяви Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України,
про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.11.2020 р.
у справі № 915/968/20
За позовом: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного
комітету України,
54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 27/1,
до відповідача: Миколаївської міської ради,
54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20;
про: зобов'язання виконати рішення Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.09.2019 № 15-ріш, -
Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулась в Господарський суд Миколаївської області з заявою від 16.11.2021 № 64-02/63, у якій просить в порядку ст. 331 ГПК України змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.11.2020 у даній справі.
Підставами для зміни способу виконання судового рішення у заяві вказано неможливість виконання зазначеного рішення суду у примусовому порядку внаслідок того, що Миколаївська міська рада в органах Казначейства м.Миколаєва не обслуговуються, відкриті рахунки, на яких обліковується кошти відсутні.
Ухвалою суду від 22.04.2021 розгляд заяви призначено в судовому засіданні на 18.05.2021.
Представник відповідача у судове засідання з розгляду заяви не з'явився, хоча про розгляд заяви повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд вважає, що заява позивача про зміну способу та порядку виконання рішення суду підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 24.11.2020 у справі №915/968/20 позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Зобов'язано Миколаївську міську раду виконати пункт 2 резолютивної частини рішення від 26.09.2019 р. №15-ріш. Стягнуто з Миколаївської міської ради на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 2102 грн. судового збору.
29.12.2020 на виконання рішення від 24.11.2020 були видані відповідні накази.
У відповідності до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно ст.326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст.331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 331 ГПК, ця стаття не вимагає.
Пунктом 7.1.3. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012 з останніми змінами “Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України” встановлено, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.
Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Статтями 1, 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
У відповідності до ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Згідно ст.22 Бюджетного кодексу України до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
Отже, Миколаївська міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету, але безпосередньо фінансових ресурсів не має.
За таких обставин, фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування (розпорядники, головні розпорядники). Отже, у місцевих рад не має фінансових ресурсів. Таким чином, стягнення за наказом повинно здійснюватись з відповідного виконавчого органу - в спірному випадку виконавчого комітету Миколаївської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Миколаївської області, оскільки виконання судового рішення по даній справі щодо стягнення судового збору з Миколаївської міської ради (органу місцевого самоврядування) є неможливим, так як остання не є розпорядником бюджетних коштів та не обслуговується в Управлінні державної казначейської служби України в м.Миколаєві Миколаївської області. За таких обставин, є правомірними вимоги заявника про зміну порядку виконання рішення Господарського суду Миколаївської області від 24.11.2020. При цьому, зміна порядку виконання судового рішення жодним чином не змінює останнє по суті. Таким чином, стягнення судового збору в сумі 2102 грн. на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України слід здійснити з боржника Миколаївської міської ради через виконавчий комітет Миколаївської міської ради.
Керуючись ст.ст.232, 233, 234, 331 ГПК України, суд, -
1. Заяву Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.11.2021 № 64-02/63 про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 24.11.2020 у справі №915/968/20 задовольнити та змінити порядок його виконання.
2. Здійснити стягнення з відповідача Миколаївської міської ради (54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20, ідентифікаційний код 26565573) через виконавчий комітет Миколаївської міської ради (54027, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20, ідентифікаційний код 04056612) на користь Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (54001, м.Миколаїв, вул.Адміральська, буд.27/1, ідентифікаційний код 22440366; рахунок UA438201720343180001000008516, Південне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, ЄДРПОУ 20992104 (правонаступник Миколаївського обласного територіального відділення АМКУ) 2102 грн судового збору.
3. Ухвала є виконавчим документом, який може бути пред'явлено до виконання протягом 3-х місяців.
Ухвала набрала законної сили з 18.05.2021 р. і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-Західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Суддя С.М.Коваль.