19 травня 2021 року Справа № 915/1253/20
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Давченко Т.М.
за участі секретаря Кнауб А.А.
та представників сторін:
від позивача ? Стахорської О.І.;
від відповідача ? Заливчого Я.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/1253/20
за позовом акціонерного товариства "Миколаївобленерго",
вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017;
до приватного підприємства "Дикий Сад",
пр. Центральний, 52, кв. 4, м. Миколаїв, 54029;
про врегулювання розбіжностей за договором
Акціонерне товариство (АТ) "Миколаївобленерго" звернулося до приватного підприємства (ПП) "Дикий Сад" з позовною заявою від 09.10.2020 № 01/22-7767, зареєстрованою в Господарському суді Миколаївської області 09.10.2020 за вх. № 12744/20, в якій просить про врегулювання між ними розбіжностей за договором від 01.06.2019 № 02/51 з доступу до елементів інфраструктури об?єктів АТ "Миколаївобленерго", а саме, про визнання укладеною між ними додаткової угоди № 2 до указаного договору з додатками №№ 1, 2 в редакції, запропонованій позивачем.
Позивач посилається на те, що запропонована ПП "Дикий Сад" у протоколі розбіжностей редакція додаткової угоди з додатками не відповідає нормам та правилам, встановленим чинним законодавством.
АТ "Миколаївобленерго" також просить суд про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування судових витрат.
Ухвалою від 15.10.2020 відкрито провадження в даній справі та вирішено розглянути її за правилами загального позовного провадження у розумний строк, тривалість якого обумовлюється запровадженням в Україні карантину через спалах у світі коронавірусу "COVID-19" та введенням Урядом України протиепідемічних заходів, а також призначено підготовче засідання на 18.11.2020.
Ухвалою від 18.11.2020 задоволено клопотання відповідача, зобов?язано позивача подати суду належним чином засвідчену копію наказу ПАТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2017 № 1112, а також обґрунтований розрахунок середнього показника планових витрат на експлуатацію 1 км ПЛ за період від 01.05.2019 по 01.05.2020, а також продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 23.12.2020.
Ухвалою від 23.12.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 13.01.2021, проте в указану дату засідання не відбулося у зв?язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, про що сторонам направлено відповідне повідомлення від 12.01.2021.
Ухвалою від 18.01.2021 призначено підготовче засідання в даній справі на 24.02.2021.
Ухвалою від 24.02.2021, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.03.2021, проте в указану дату засідання не відбулося у зв?язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні, про що сторонам направлено відповідне повідомлення від 25.03.2021.
Ухвалою від 29.03.2021 призначено судове засідання в даній справі на 21.04.2021.
У судовому засіданні 21.04.2021 оголошено перерву до 19.05.2021.
Предметом спору в даній справі є внесення змін до договору з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить АТ "Миколаївобленерго" від 01.06.2019 № 02/51 шляхом укладення додаткової угоди № 2 з додатками №№ 1, 2.
Позивач зазначає, що з метою виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Правил надання доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики" від 18.07.2018 № 853, Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", "Правил улаштування електроустановок" з використання опор ПЛ 0,4-10 кВ, в тому числі для сумісного підвішування мереж волоконно-оптичної лінії зв?язку та/або ліній кабельного телебачення, встановлення уніфікованих і недискримінаційних правил надання у користування опор ПЛ 0,4-10 кВ, наказу AT "Миколаївобленерго" від 18.12.2018 № 1076 про затвердження Порядку надання доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить AT "Миколаївобленерго" (далі ? Порядок), між АТ "Миколаївобленерго" та ПП "Дикий Сад" укладено договір від 01.06.2019 № 02/51 з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить АТ "Миколаївобленерго".
На виконання вимог Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" від 07.02.2017 № 1834-VIII та у відповідності до положень Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622, AT "Миколаївобленерго" було розроблено та затверджено новий розрахунок періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики, що належить AT "Миколаївобленерго", який було введено в дію з 01.05.2020 наказом товариства від 27.04.2020 № 309.
Посилаючись на положення ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", позивач направив відповідачу проект додаткової угоди № 2 від 01.09.2020 до договору, якою запропонував внести зміни до договору в частині розрахунку періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить АТ "Миколаївобленерго".
Відповідачем ПП "Дикий Сад" додаткову угоду № 2 підписано з протоколом розбіжностей.
Враховуючи недосягнення між сторонами договору згоди щодо внесення змін до договору, позивач звернувся до суду з даним позовом, обґрунтовуючи позовні вимоги положеннями ст. 181 ГК України, ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", Методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622.
Відповідач у відзиві від 09.11.2020 позов не визнав, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним, а запропонований позивачем проект додаткової угоди з додатками ? таким, що складений з численними відступами від типового договору.
Так, ПП "Дикий Сад" посилається на те, що:
- відповідачем самостійно визначено нову плату за доступ шляхом збільшення суми плати в договорі № 02/51 на рівень інфляції за відповідний період та складено протокол розбіжностей, який міститься в матеріалах справи;
- в порушення ч. 5 ст. 181 ГК позивач протягом встановленого 20-ти денного строку після отримання листа відповідача від 18.09.2020 № 1809-01 не вжив жодних заходів щодо врегулювання розбіжностей;
- посилання позивача на п. 5 розділу 3 Методики порушує встановлений ч. 2 ст. 12 Закону України "Про ціни і ціноутворення" принцип економічної обґрунтованості державних регульованих цін та не виключає необхідності виконати вимоги п. 7 розділу 4 та пункту 6 розділу 3 Методики щодо доведення у позивача додаткових витрат, пов?язаних із наданим доступом;
- при визначенні облікової політики під час здійснення ліцензійної діяльності позивач повинен керуватись п. 1.5, підпунктом 25 пункту 3.1, п. 3.2 Порядку розподілу активів, витрат та доходів між видами діяльності ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та/або з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами № 1031 від 26.07.2013;
- відповідач зазначає, що до 01.05.2020 позивач здійснював власний облік витрат при наданні доступу до інфраструктури об?єктів електроенергетики відповідно до наказу ПАТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2017 № 1112 та внаслідок скасування позивачем наказу від 18.12.2017 № 1112 останній вважає, що має право вимагати встановлення плати за доступ на рівні встановленого граничного розміру. У свою чергу, відповідач вважає такий висновок хибним;
- посилаючись на ч.ч. 5, 7 ст. 181 ГК України та ч. 2 ст. 187 ГК України відповідач зазначає, що оскільки позивач не погодився із пропозицією відповідача стосовно внесення змін до договору № 02/51, вказаний договір вважатиметься зміненим у випадку задоволення позовних вимог в день набрання чинності рішенням суду по цій справі.
Заперечення обґрунтовані приписами ст. 181, 189, 191 ГК України, ст. 4, 12, 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженою наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 622 від 10.12.2018, Порядком розподілу активів, витрат та доходів між видами діяльності ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та/або з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, затвердженим постановою НКРЕ № 1031 від 26.07.2013.
У відповіді від 16.11.2020 на відзив та письмових поясненнях від 17.12.2020 та від 22.02.2021 позивач зазначив, що:
- ним були дотримані всі заходи досудового врегулювання спору, зокрема встановлений законом 20-ти денний строк для передачі спору на розгляд суду (ст. 654 ЦК України, ст. 181, 188 ГК України);
- на підставі та відповідно до приписів ст. 189, 190 ГК України, ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та відповідно до затвердженого Положення про облікову політику у АТ "Миколаївобленерго" окремий облік витрат на елементи інфраструктури електроенергетики не ведеться;
- позивач, посилаючись на п. 5 розділу III Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622 та п. 2 ч. 7 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" граничний розмір плати за одну опору лінії електропередачі на місяць для замовника у 2020 році має становити 14,17 грн. з ПДВ, виходячи із розрахунку: 4723 грн. * 0,3% = 14,17 грн. з 20% ПДВ, а без ПДВ - 11,81 грн.;
Враховуючи вищевикладене, позивач зазначає, що згідно додатку 2 до договору від 01.06.2019 № 02/51 "Розрахунок розміру щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів АТ "Миколаївобленерго" вартість доступу до елементів інфраструктури об?єктів АТ "Миколаївобленерго" складає 11,81 грн. без ПДВ, що відповідає вимогам діючого законодавства, зокрема приписам п. 2 ч. 7 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".
Позивач виклав позицію про те, що доступ до інфраструктури об?єкта електроенергетики можливий тільки на підставі відповідного платного договору. Доступ до інфраструктури об?єкта електроенергетики без відповідної оплати заборонений діючим законодавством.
Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики розраховується згідно "Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики", затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622. Ця Методика визначає механізм формування та встановлення розміру плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики.
Умови визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, згідно Методики, взагалі не застосовуються, якщо власник не веде окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики.
Положенням "Про організацію внутрішньогосподарського (управлінського), бухгалтерського та податкового обліку у ПАТ "Миколаївобленерго" затвердженого наказом товариства від 23.05.2014 № 446 не передбачено ведення окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики.
Так як АТ "Миколаївобленерго" не веде окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики, то вимоги позивача щодо надання будь яких розрахунків вартості експлуатації та або нормованих обсягів робіт на 1 км лінії та витрат на ці роботи є безпідставними, а визначити додаткові витрати на експлуатацію (утримання) однієї опори ПЛ, ПЛІ напругою 0,4-10 кВ, спричинені ускладненням умов виконання робіт внаслідок забезпечення доступу замовника, є неможливим.
Відповідач у письмових поясненнях від 21.12.2020 зазначив, що оскільки норми законодавства безпосередньо покладають на позивача обов?язок з окремого обліку витрат на утримання елементів інфраструктури, застосування вимог п. 5 розділу ІІІ Методики в даному випадку є безпідставним.
Вислухавши пояснення представників сторін, які наполягали на доводах, викладених сторонами в указаних вище документах по суті справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
01.06.2019 між АТ "Миколаївобленерго" (власник мереж) та ПП "Дикий сад" (замовник) було укладено договір з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить АТ "Миколаївобленерго" № 02/51 (далі ? договір).
До договору сторонами укладено додатки: додаток № 1 "Акт узгодження довжини сумісного підвісу між АТ "Миколаївобленерго" та ПП "Дикий сад"; додаток № 2 "Розрахунок договірної ціни", відповідно до якого вартість використання опор повітряних ліній електропередачі 0,4-10 кВ для сумісного підвісу проводів становить 6,52 грн. без ПДВ.
Договір з додатками підписано уповноваженими представниками сторін та скріплено печатками сторін; доказів визнання недійсним або розірвання договору суду не подано.
Умовами договору передбачено, що замовник замовляє та оплачує, а власник мереж надає право доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики для розміщення технічних засобів телекомунікацій (далі - доступ) відповідно до погодженої власником мереж проектної документації на доступ, розробленої згідно з технічними умовами з доступу. (Код згідно ДКПП - 35.13. - послуги по використанню опор повітряних ліній електропередавання сумісної підвіски проводів) (п. 1.1 договору).
У відповідності до п. 2.1 договору ціна договору становить 5015,18 грн. з ПДВ на місяць користування, згідно розрахунку договірної ціпи (додаток № 2), що є невід?ємною частиною цього договору.
Розмір щомісячної плати за доступ не може змінюватися протягом одного року з дня укладення цього договору (п. 2.2 договору).
Додатком № 2 "Розрахунок договірної ціни" сторони погодили вартість використання опор повітряних ліній електропередачі 0,4-10 кВ для сумісного підвісу проводів в розмірі 6,52 грн. (без ПДВ) за одну опору. Всього опор 641. Сума за місяць 5015,18 грн. з ПДВ.
Згідно п.п. 7.1-7.2 договору, він набирає чинності з моменту його підписання та скріплення печатками сторін (у разі їх наявності) та діє протягом одного року. У випадку, якщо за 20 календарних днів до закінчення строку дії договору від будь-якої із сторін не надійде письмової пропозиції про його розірвання, то договір вважається продовженим на той самий строк та на тих самих умовах.
У подальшому сторонами укладено до договору додаткову угоду від 02.01.2020 № 1, з урахуванням викладення в новій редакції додатків №№ 1-2 до договору, якою погоджене збільшення кількості опор, а також збільшення ціни договору.
Так, відповідно до п. 2.1 договору (в редакції додаткової угоди № 1) ціна договору становить 17620,58 грн. з ПДВ за місяць користування, згідно розрахунку договірної ціни (Додаток № 4), що є невід?ємною частиною цього договору.
Така ж ціна указана в додатку № 4, в якому також указано кількість опор ? 974.
АТ "Миколаївобленерго" звернулося до ПП "Дикий Сад" з листом від 08.05.2020 № 01/24-3670, в якому позивач з посиланням на п. 7.2 договору від 01.06.2019 № 02/51 повідомив відповідача про розірвання договору з 01.06.2020. Підставою зазначено зміну розміру періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики з 01.05.2020 відповідно до вимог законодавства. Одночасно позивачем направлено ПП "Дикий Сад" новий проект договору з доступу до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики, що належать АТ "Миколаївобленерго", та викладено в листі прохання підписати указаний проект та повернути на адресу позивача у строки, передбачені ст. 188 ГК України, але не пізніше 01.06.2020.
Відповідач у листі від 29.05.2020 № 290501 зазначив, що ПП "Дикий Сад" не надає згоду на розірвання договору від 01.06.2019 № 02/51, проте не заперечує проти викладення умов цього договору в новій редакції за умови відповідності цих умов вимогам чинного законодавства. Крім того, відповідач просив АТ "Миколаївобленерго" надати документально підтверджений розрахунок періодичної плати, виконаний на підставі Методики.
Листом від 18.06.2020 № 01/24-4573 позивач повідомив ПП "Дикий Сад" про те, що АТ "Миколаївобленерго" розглянуто лист від 29.05.2020 № 290501 щодо розгляду питання зміни умов укладеного між ними договору з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить AT "Миколаївобленерго" від 01.06.2019 № 02/51, в частині перегляду вартості доступу.
Позивач зазначив, що, розуміючи соціальну значимість послуг з доступу до мережі Інтернет та необхідність значних інвестицій провайдерів в розвиток телекомунікаційних мереж, AT "Миколаївобленерго" тривалий час не збільшувало плату за доступ, не зважаючи на значне збільшення витрат, необхідних на належне утримання та експлуатацію об?єктів інфраструктури. Товариство повідомило, що в сучасних умовах економічної кризи для забезпечення основних функцій оператору з розподілу електричної енергії, воно змушене привести вартість послуг з доступу до рівня економічно обґрунтованих. Відповідно, і в найближчому майбутньому, перегляд вартості послуг буде здійснюватися товариством на постійній основі, щоразу зa фактом збільшення вартості складових, в тому числі мінімальної заробітної плати.
У своїй діяльності щодо надання доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики, AT "Миколаївобленерго" неухильно дотримується вимог законодавчих актів, зокрема п. 8 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", згідно якого розмір плати за доступ до об?єктів інфраструктури не може змінюватись протягом одного року з дня укладання договору. В той самий час, обмежень щодо періодичності перегляду плати за доступ по договорам, термін яких продовжено, Закон не встановлює. Зважаючи на це, позивач зауважив, що у випадку підписання відповідачем проекту договору з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить AT "Миколаївобленерго", наданого листом від 08.05.2020 № 01/24-3670, плата за доступ буде фіксованою на період не менше року з дня його укладання.
Листом від 27.07.2020 № 01/24-5747 позивач повідомив ПП "Дикий Сад" про те, що відповідно до затвердженого положення про "Про облікову політику у AT "Миколаївобленерго" окремий облік витрат на елементи інфраструктури електроенергетики не ведеться.
З посиланням на положення постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05.10.2018 № 1175 "Про затвердження Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії", п. 5 розд. III Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622 та ч. 7 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" позивач виклав позицію про те, що зазначений в проекті нового договору розмір періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики, наданий в складі додаткової угоди до договору, визначений у відповідності до вимог діючого законодавства України.
Щодо звернень ПП "Дикий Сад" до AT "Миколаївобленерго" та його підрозділів стосовно надання технічних умов для доступу до елементів інфраструктури та узгодження робочих проектів, позивач указав, що робочий проект ПП-13-20-ВОЛЗ, наданий на погодження листом від 02.06.2020 № 0206 було розглянуто філією AT "Миколаївобленерго" м. Миколаєва Центрального округу та повернуто на доопрацювання представнику ПП "Дикий Сад"; у відповідь на лист відповідача від 15.06.2020 № 1506 персоналом філії AT "Миколаївобленерго" Очаківського району Південного округу була надіслана необхідна інформація щодо розробки та видачі технічних умов та відповідний рахунок на оплату на електронну адресу відповідача; у відповідь на листи відповідача від 03.06.2020 № 0306 та від 03.06.2020 № 0306-01 персоналом філії AT "Миколаївобленерго" Очаківського району Південного округу 22.06.2020 була надіслана необхідна інформація щодо розробки та видачі технічних умов та відповідні рахунки на оплату, яка надійшла на рахунок товариства 23.06.2020. Технічні умови були виготовлені 16.07.2020, про що сповіщено співробітників ПП "Дикий Сад".
Робочий проект № 41-20 наданий на погодження листом від 04.06.2020 № 0406 було розглянуто філією AT "Миколаївобленерго" Очаківського району Південного округу та 26.06.2020 повернуто на доопрацювання листом від 26.06.2020 № 608.
У листі від 20.08.2020 № 01/24-6431 AT "Миколаївобленерго" зазначило, зокрема, що Методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженою наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.12.2018 № 622, передбачено, що у разі, якщо власник (володілець) інфраструктури об?єкта електроенергетики відповідно до вимог чинного законодавства України не веде окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики, періодична плата визначається відповідно до розміру, встановленого частиною сьомою статті 17 Закону, про що заявнику було роз?яснено листом товариства від 27.07.2020 № 01/24-5747. На підставі статті 14 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" товариство має право вимагати укладення договору з доступу для надання доступу до інфраструктури відповідного об?єкта доступу та визначати плату за доступ, що розраховується згідно з відповідною методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу, і затвердженою відповідним державним органом. Подальше листування заявника щодо цього питання буде розглядатися товариством як спроба затягнути питання щодо внесення змін до існуючих та укладання нових договорів з доступу до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики, що належать товариству, із відповідними наслідками для заявника.
Листом від 25.08.2020 № 01/24-6509 позивачем направлено відповідачу для розгляду проект додаткової угоди № 2 до договору з додатками.
Судом встановлено, що додатковою угодою № 2 від 01.09.2020 позивач запропонував відповідачу внести зміни до договору в частині:
1) зміни ціни договору, виклавши пункт 2.1 договору у новій редакції: "Ціна Договору складає 11502,94 гри. (одинадцять тисяч п?ятсот дві грн. 94 коп.), окрім цього 20% ПДВ у сумі 2300,59 грн. (дві тисячі триста грн. 59 коп.), всього з ПДВ 13803,53 грн. (тринадцять тисяч вісімсот три грн. 53 коп.) на місяць користування, згідно розрахунку розміру щомісячної плати за доступ до елементі в інфраструктури об?єктів AT "Миколаївобленерго" (Додаток № 2), що є невід?ємною частиною цього Договору";
2) викладення додатку № 1 "Перелік елементів інфраструктури об?єктів AT "Миколаївобленерго" наданих для доступу" в редакції цієї додаткової угоди;
3) додаток № 3 "Акт узгодження довжини сумісного підвісу" та Додаток № 4 "Розрахунок договірної ціни" до договору вважати таким, що втратив чинність з моменту підписання сторонами цієї угоди.
Серед іншого, на підставі ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", позивачем запропоновано відповідачу розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики, виходячи з розміру 0, 3 % мінімальної заробітної плати за одну опору.
Додатками до додаткової угоди № 3 є додаток № 1 "Перелік елементів інфраструктури об?єктів AT "Миколаївобленерго" наданих для доступу" та додаток № 2 "Розрахунок розміру щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів AT "Миколаївобленерго", згідно якого: розмір щомісячної плати за доступ до елементу електроенергетики (з ПДВ) складає 14,17 грн.; розмір щомісячної плати по договору (за всі опори в кількості 974 шт.) ? 13803, 53 грн. з ПДВ.
18.09.2020 ПП "Дикий Сад" направлено на адресу AT "Миколаївобленерго" лист № 1809-01 із підписаною додатковою угодою № 2 від 01.09.2020 року та підписаними додатками із протоколом розбіжностей від 18.09.2020.
Відповідно до протоколу розбіжностей від 18.09.2020, відповідач не погодився лише з розміром плати, запропонувавши:
1) пункт 2.1 договору викласти наступним чином: "Ціна договору складає 7753,04 грн. (Сім тисяч сімсот п?ятдесят три грн. 04 коп.), окрім цього 20 % ПДВ у сумі 1550,61 грн. (Одна тисяча п?ятсот п?ятдесят грн. 61 коп.), всього з ПДВ 9303,65 грн. (Дев?ять тисяч триста три грн. 65 коп.) на місяць користування, згідно розрахунку розміру щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів AТ "Миколаївобленерго" (Додаток №2), що є невід?ємною частиною цього Договору";
2) у додатку № 2 до договору в графі 3 "Розмір щомісячної плати за доступ до елементу електроенергетики (з ПДВ):" вказати "9,552";
3) у додатку № 2 до договору вказати: "Сторони дійшли згоди, що розрахунок щомісячної плати за доступ по Договору становить 7753,04 грн. (сім тисяч сімсот п?ятдесят три гр. 04 коп.), окрім цього 20 % ПДВ у сумі 1550,61 грн. (Одна тисяча п?ятсот п?ятдесят грн. 61 коп.), всього з ПДВ 9303,65 грн. (Дев?ять тисяч триста три грн. 65 коп.) на місяць";
4) у додатку № 2 до договору в графі "Ціна без ПДВ, грн." вказати "7,96";
5) у додатку № 2 до договору в графі "Сума, грн. (за місяць) вказати "7753,04";
6) у додатку № 2 до договору в графі "Сума" вказати "7753,04";
7) у додатку № 2 до договору в графі "ПДВ" вказати "1550,61";
8) у додатку № 2 до договору в графі "Разом з ПДВ" вказати "9303,65".
Позивачем 01.10.2020 направлено на адресу ПП "Дикий Сад" лист № 01/24-7516 із підписаним протоколом розбіжностей від 18.09.2020 з урахуванням протоколу узгодження розбіжностей від 01.10.2020, в якому позивач просив відповідача підписати протокол узгодження розбіжностей або повідомити про незгоду з запропонованим протоколом.
Як вбачається зі змісту протоколу узгодження розбіжностей від 01.10.2020, позивачем фактично наполягає на погодженні первісно запропонованих умов додаткової угоди та додатків до неї.
Із змісту зазначених матеріалів справи вбачається, що між сторонами виник спір щодо погодження умов додаткової угоди № 2 до договору № 02/51 з додатками до неї в частині плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики (п. 2.1 договору № 02/51 та додаток № 2 до договору № 02/51). Спір по іншим додаткам до договору ? відсутній.
Позивач 09.10.2020 передав даний спір на вирішення Господарського суду Миколаївської області.
Судом також встановлено наступні обставини.
Наказом АТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2018 № 1076 затверджено Порядок надання доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить АТ "Миколаївобленерго", пунктом 7.1 якого передбачено, що оплата вартості послуг здійснюється замовником відповідно до умов укладених договорів.
Наказом ПАТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2017 року № 1112 "Про забезпечення відображення витрат при наданні доступу до інфраструктури шляхом надання послуг сумісного підвісу проводів на опорах повітряних ліній електропередач ПАТ "Миколаївобленерго" наказано затвердити та застосовувати в бухгалтерському обліку для відображення витрат по сумісному підвісу "Розмір вартості послуги сумісного підвісу проводів на 1 опорі ПЛ 0,4-10 кВ" згідно Додатку 1 до цього наказу в розмірі 7, 82 грн. з ПДВ за одну опору.
В свою чергу наказом АТ "Миколаївобленерго" від 27.04.2020 року № 309 введено в дію з 01.05.2020 затверджений розрахунок періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики АТ "Миколаївобленерго" (повітряних ліній електропередач напругою 0,4-10 кВ на місяць за 1 опору). Наказом № 309 також вирішено вважати таким, що втратив чинність з 01.05.2020 наказ ПАТ "Миколаївобленерго" від 18.12.2017 року № 1112.
Відповідно до п. 1 Додатку № 1 до наказу № 309 розмір щомісячної плати за доступ до елементів електроенергетики (з ПДВ) становить 14,17 грн.
Наказом АТ "Миколаївобленерго" від 23.05.2014 року № 446 затверджено та введено в дію з 02.01.2014 року Положення "Про організацію внутрішньогосподарського (управлінського), бухгалтерського та податкового обліку у ПАТ "Миколаївобленерго" із додатками.
Відповідно до п. 2.2.7 Положення, для достовірного відображення витрат по видам діяльності, затверджується довідник "Номенклатурні групи по видам ліцензованої діяльності" (додаток № 17) і "Положення про порядок розподілу витрат за видами ліцензованої діяльності" (додаток № 18).
Відповідно до Додатку № 17 до Положення "Довідник номенклатурних груп по видам ліцензованої діяльності" АТ "Миколаївобленерго" веде бухгалтерський облік за наступними видами витрат:
231 Витрати на виробництво електроенергії;
231 Витрати на передачі:
231 - по мережам першого класу напруги;
231 - по мережам другого класу напруги;
231 Витрати на постачання електроенергії.
За твердженнями позивача, в балансі АТ "Миколаївобленерго" витрати визначаються та відображаються відповідно до п. 2.2 розділу 2 Положення "Про організацію внутрішньогосподарського (управлінського), бухгалтерського та податкового обліку у ПАТ "Миколаївобленерго", затвердженого наказом товариства від 23.05.2014 № 446 "Про організацію внутрішньогосподарського (управлінського), бухгалтерського та податкового обліку у ПАТ "Миколаївобленерго".
Спір між сторонами в частині ціни (вартості) з доступу до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики і став підставою для звернення до суду із позовом.
Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов?язання, які виникають між суб?єктами господарювання або між суб?єктами господарювання і негосподарюючими суб?єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов?язаннями.
Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб?єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Укладення господарського договору є обов?язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов?язком для суб?єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов?язковості укладення договору для певних категорій суб?єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:
вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;
примірного договору, рекомендованого органом управління суб?єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;
типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб?єктів, коли ці суб?єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Відповідно до ч. 7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов?язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов?язкові умови договору відповідно до законодавства.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
При укладенні господарського договору сторони зобов?язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до ч. 2 ст. 181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідно до ч. 5, 6 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов?язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов?язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов?язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Закон України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" визначає правові, економічні та організаційні засади забезпечення доступу до інфраструктури об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельної каналізації електрозв?язку, будинкової розподільної мережі для розташування технічних засобів телекомунікацій з метою забезпечення розвитку інформаційного суспільства в Україні, встановлює повноваження органів державної влади, органів місцевого самоврядування, визначає права та обов?язки осіб, які беруть участь у таких господарських відносинах.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
власник (володілець) інфраструктури об?єкта доступу (далі - власник інфраструктури об?єкта доступу) - фізична або юридична особа, у власності (володінні) якої перебуває інфраструктура об?єкта доступу або окремі її елементи;
договір з доступу - договір, укладений згідно з законодавством між власником інфраструктури об?єкта доступу і замовником про доступ до інфраструктури об?єкта доступу з метою користування нею або її елементами для забезпечення можливості надання телекомунікаційних послуг замовником і отримання таких послуг їх споживачами, з урахуванням умов, визначених цим Законом;
доступ до інфраструктури об?єкта доступу - право замовника на користування елементами інфраструктури об?єкта доступу для розміщення, модернізації, експлуатаційного та технічного обслуговування технічних засобів телекомунікацій відповідно до законодавства та на підставі договору з доступу;
елементи інфраструктури об?єкта доступу - складові частини інфраструктури відповідного об?єкта доступу, що надаються або можуть надаватися власником інфраструктури об?єкта доступу у користування замовнику на договірних засадах;
замовник доступу до інфраструктури об?єкта доступу (далі - замовник) - суб?єкт господарювання (оператор, провайдер телекомунікацій або уповноважена ним особа), який звернувся чи має намір звернутися до власника інфраструктури об?єкта доступу із запитом про надання доступу до конкретного елемента інфраструктури об?єкта доступу або який уклав договір з доступу;
інфраструктура об?єкта електроенергетики - об?єкти електроенергетики, у тому числі опори ліній електропередачі, електричні підстанції тощо, придатні для надання власником інфраструктури об?єкта доступу у користування замовнику на договірних засадах;
об?єкт доступу - об?єкти будівництва, транспорту, електроенергетики, кабельна каналізація електрозв?язку, будинкова розподільна мережа;
плата за доступ - одноразова та/або періодична плата за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу, що встановлюється у договорі з доступу з дотриманням вимог цього Закону;
правила надання доступу - нормативно-правовий акт, що встановлює порядок здійснення доступу до інфраструктури відповідного об?єкта доступу незалежно від форми власності та порядок взаємодії власника інфраструктури об?єкта доступу і замовника.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" власник інфраструктури об?єкта доступу має право визначати плату за доступ, що розраховується згідно з відповідною методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу, затвердженою відповідним державним органом.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 16 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" договір з доступу має містити такі істотні умови розмір плати за доступ, визначений згідно з відповідною методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" плата за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу може складатися з одноразової та/або періодичної плати.
До одноразової плати за доступ належить виключно плата за розроблення та видачу технічних умов з доступу.
Періодична плата за доступ може встановлюватись виключно за наявності додаткових витрат власника інфраструктури об?єкта доступу на утримання елементів інфраструктури об?єкта доступу, пов?язаних з наданим доступом.
Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу встановлюється договором з доступу згідно з методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу, затвердженою відповідно до цього Закону.
Методика визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу має, зокрема, встановлювати:
1) перелік робіт, що мають бути враховані для визначення одноразової плати за доступ;
2) перелік робіт, що мають бути враховані для визначення періодичної плати за доступ;
3) перелік прямих витрат власника інфраструктури об?єкта доступу, пов?язаних з утриманням елементів інфраструктури об?єкта доступу, якими користується замовник;
4) механізм визначення розміру плати за доступ у вигляді формули із пропорційним розподілом витрат власника інфраструктури об?єкта доступу між замовниками, якщо вони використовують одні й ті самі елементи інфраструктури об?єкта доступу;
5) коефіцієнт зниження розміру плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу у разі:
а) надання телекомунікаційних послуг у селищах і селах або на депресивних територіях;
б) надання виключно загальнодоступних телекомунікаційних послуг;
6) підстави для перегляду розміру плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу;
7) механізм визначення плати за транзит кабельних ліній у вигляді формули;
8) строки сплати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу.
Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу поширюються на об?єкти доступу всіх форм власності.
Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу визначається власником інфраструктури цього об?єкта доступу згідно з методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу, затвердженою відповідним державним органом влади згідно з цим Законом, і не може перевищувати:
1) за розроблення та видачу технічних умов з доступу - 50 відсотків мінімальної заробітної плати;
2) за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики - 0,3 відсотка мінімальної заробітної плати за одну опору - елемент будь-якої інфраструктури об?єкта доступу, у тому числі опору лінії електропередачі, на місяць;
3) за доступ до інфраструктури об?єкта будівництва, за користування будинковою розподільною мережею (в місяць за будинок) - 2 відсотки розміру мінімальної заробітної плати для будинків до 100 квартир; 3 відсотки розміру мінімальної заробітної плати для будинків від 101 до 160 квартир; 5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати для будинків від 161 квартири і вище;
4) за доступ до елементів інфраструктури об?єкта транспорту - 5 відсотків мінімальної заробітної плати за один канало-кілометр кабельної каналізації електрозв?язку на місяць;
5) за доступ до елементів інфраструктури кабельної каналізації електрозв?язку - 5 відсотків мінімальної заробітної плати за один канало-кілометр кабельної каналізації електрозв?язку на місяць.
Розмір мінімальної заробітної плати визначається законом станом на 1 січня поточного року.
Розмір плати за доступ має бути сталим і не може змінюватися протягом одного року з дня укладення договору з доступу.
Забороняється встановлення додаткової плати за доступ, крім визначеної цим Законом, після укладення договору з доступу.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" у разі виникнення спорів між власником інфраструктури об?єкта доступу та замовником на етапах укладання, виконання, зміни та розірвання договору з доступу і неможливості вирішення їх шляхом проведення двосторонніх консультацій та переговорів сторони можуть провести досудове врегулювання спору в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до п. 46, 47 Правил надання доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2018 № 853, плата за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики може бути одноразовою та/або періодичною.
Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики визначається договором з доступу згідно з методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженою Міненерго, з урахуванням вимог, зазначених у частині сьомій статті 17 Закону.
Методика визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затверджена наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 10 грудня 2018 року № 622 визначає механізм формування та встановлення розміру плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики.
Ця Методика поширюється на власників (володільців) інфраструктури об?єктів електроенергетики всіх форм власності та замовників доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики (далі - замовник) (п. 1, 2 Методики).
Розділом ІІІ Методики врегульовано порядок формування періодичної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів електроенергетики.
Так, відповідно до п. 1 розділу ІІІ Методики формування періодичної плати замовника за доступ до інфраструктури об?єкта електроенергетики включає визначення вартості доступу замовника до однієї одиниці (одного елемента) цієї інфраструктури, до якої (якого) застосовується коефіцієнт ускладнення робіт з експлуатації однієї одиниці (одного елемента) електроенергетичної інфраструктури у зв?язку із забезпеченням доступу до неї.
Відповідно до п. 2-4 розділу ІІІ Методики визначення вартості доступу до однієї одиниці (одного елемента) інфраструктури здійснюється для ПЛ або ПЛІ кожного класу напруги.
Визначена вартість доступу до однієї одиниці (опори) застосовується при визначенні плати за доступ до конструктивних елементів ТП, РП у разі їх використання для зовнішнього розміщення технічних засобів телекомунікацій.
Вартість експлуатації однієї одиниці (одного елемента) інфраструктури електроенергетики визначається на підставі нормованих обсягів робіт та витрат на ці роботи.
Вартість експлуатації однієї опори ПЛ, ПЛІ визначається на підставі нормованих обсягів робіт на 1 км лінії та витрат на ці роботи як частка загальних витрат на 1 км відносно нормованої (розрахункової) кількості опор.
Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Методики у разі якщо власник (володілець) інфраструктури об?єкта електроенергетики відповідно до вимог чинного законодавства України не веде окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики, періодична плата визначається відповідно до розміру, встановленого частиною сьомою статті 17 Закону.
Відповідно до п. 6-7 розділу ІІІ Методики періодична плата за доступ може встановлюватись виключно за наявності додаткових витрат власника (володільця) інфраструктури об?єктів електроенергетики на утримання елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, пов?язаних з наданим доступом.
Послуга транзиту кабельних ліній в інфраструктурі об?єкта електроенергетики не надається у зв?язку з тим, що в інфраструктурі об?єкта електроенергетики не розташовано будинкові розподільні мережі.
Розділом IV Методики врегульовано порядок визначення прямих витрат власника (володільця) інфраструктури об?єктів електроенергетики, пов?язаних з утриманням елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, якими користується замовник.
Розділом V Методики врегульовано підстави для перегляду розміру плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики.
Так, відповідно до п. 1, 2 розділу V Методики підставою для перегляду розміру плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики є зміна розміру мінімальної заробітної плати, зміна ставок податків і зборів, ставок орендної плати, зміна цін і тарифів на комунальні послуги, енергоносії, матеріальні ресурси.
Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури, перелік яких визначений договором, не може змінюватися протягом одного року з дня укладення договору з доступу.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" мінімальна заробітна плата на 01.01.2020 становить 4723 грн.
Відповідно до ч. 1, 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підприємство самостійно:
визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства;
обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних;
розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів;
затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку;
може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов?язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства;
визначає доцільність застосування міжнародних стандартів (крім випадків, коли обов?язковість застосування міжнародних стандартів визначена законодавством).
Системний аналіз положень ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", п. 46, 47 Правил надання доступу до інфраструктури об?єкта електроенергетики, Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики дозволяє дійти висновку, що періодична плата за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу встановлюється виключно за наявності додаткових витрат власника інфраструктури об?єкта доступу на утримання елементів інфраструктури об?єкта доступу, пов?язаних з наданим доступом. Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу встановлюється договором з доступу згідно з методикою визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу, затвердженою відповідно до цього Закону. При цьому, розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта доступу встановлюється:
1) якщо власник (володілець) інфраструктури об?єкта електроенергетики не веде окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики, періодична плата визначається відповідно до розміру, встановленого ч. 7 ст. 17 Закону;
2) якщо власник (володілець) інфраструктури об?єкта електроенергетики веде окремий облік витрат на елементи інфраструктури електроенергетики, формування періодичної плати відбувається за правилами розділу IV Методики на підставі нормованих обсягів робіт з експлуатації однієї одиниці (одного елемента) електроенергетичної інфраструктури у зв?язку із забезпеченням доступу до неї та витрат на ці роботи.
Позивачем АТ "Миколаївобленерго" запропоновано відповідачу в проекті додаткової угоди № 2 до договору № 02/51 та додатку № 2 до цього договору розмір плати за доступ до об?єкта інфраструктури на рівні 14,17 грн. з ПДВ за одну опору на місяць відповідно до положень ч. 7 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".
Відповідачем ПП "Дикий сад" в протоколі розбіжностей запропоновано розмір плати за доступ до об?єкта інфраструктури на рівні 9,552 грн. з ПДВ за одну опору на місяць. Як вказано у відзиві на позовну заяву, ціна сформована шляхом збільшення суми плати за чинними договорами на рівень інфляції за відповідний період. При цьому, не зазначено якою нормою закону керувався відповідач, визначивши плату у вказаному розмірі.
Проте, під час розгляду справи відповідачем було розраховано розмір плати за доступ до об?єкта інфраструктури вже на рівні 7,10 грн. з ПДВ за одну опору на місяць, який є орієнтовним.
В свою чергу, суд розглядає ті умови, які запропоновані саме сторонами та саме під час процедури внесення змін до договору (запропонована позивачем у проекті додаткової угоди ціна та запропонована відповідачем у протоколі розбіжностей ціна). Суд не формує самостійно та не визначає розмір плати в договорі.
Матеріали даної господарської справи не містять доказів ведення АТ "Миколаївобленерго" окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики.
Відповідно до Положення про облікову політику у АТ "Миколаївобленерго" окремий облік витрат на елементи інфраструктури електроенергетики не ведеться.
При цьому, помилковим є посилання відповідача на постанову НКРЕ від 26.07.2013 № 1031 "Про затвердження Порядку розподілу активів, витрат та доходів між видами діяльності ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та/або з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами", оскільки АТ "Миколаївобленерго" здійснює діяльність з розподілу електричної енергії.
Оскільки АТ "Миколаївобленерго" не веде окремого обліку витрат на елементи інфраструктури електроенергетики, останнім правомірно відповідно до положень ч. 7 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж", сформовано та визначено розмір плати за доступ до елементів інфраструктури на рівні, встановленому в Законі, тобто 0,3 відсотка мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2020 - 4 723, 00 грн.) за одну опору на місяць, що становить 14,17 грн. з ПДВ.
Позивачем дотримано 20 денний строк, передбачений ч. 5 ст. 181 ГК України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог, оскільки запропонована позивачем відповідачу ціна доступу до елементів інфраструктури електроенергетики сформована відповідно до норм ч. 7 ст. 17 Закону України "Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж".
Отже, позов АТ "Миколаївобленерго" підлягає задоволенню.
Суд додатково звертає увагу сторін на те, що оцінюючи доводи учасників справи під час розгляду справи, суд як джерелом права керується також практикою Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов?язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов?язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов?язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов?язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд приходить до наступного.
Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат у спорах, що виникають при при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін (ст. 129 ГПК України).
Отже, витрати АТ "Миколаївобленерго" на оплату позовної заяви судовим збором за платіжним дорученням від 05.10.2020 № 1436 у сумі 2102 грн. належить у зазначеній сумі відшкодувати за рахунок відповідача.
У судовому засіданні 19.05.2021, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд
1. Позов акціонерного товариства "Миколаївобленерго" задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить АТ "Миколаївобленерго" від 01.06.2019 № 02/51 шляхом укладення додаткової угоди № 2 від 01.09.2020 (з додатками №№ 1, 2) в редакції АТ "Миколаївобленерго", а саме:
"Додаткова угода № 2
до договору №02/51 від 01.06.2019
з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить
AT «Миколаївобленерго»
м. Миколаїв 01.09.2020 р.
Акціонерне товариство «Миколаївобленерго» (далі - Власник мереж), є платником податку на прибуток на загальних підставах, в особі генерального директора Сивака Олега Петровича, який діє на підставі Статуту, з одного боку, та Приватне підприємство «Дикий Сад», (далі - Замовник), є платником податку на прибуток на загальних підставах в особі директора Голубара Ігоря Францевича який діє на підставі Статуту, з Іншої сторони, а разом - Сторони, уклали цю додаткову угоду (далі - Угоду) до договору з доступу до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, що належить AT «Миколаївобленерго» №02/51 від 01.06.2019 (далі -Договір) про наступне:
1. Сторони дійшли згоди внести наступні зміни до Договору, а саме:
1.1. Пункт 2.1. Договору викласти у новій редакції: «Ціна Договору складає 11502,94 грн. (одинадцять тисяч п?ятсот дві| грн. 94 коп.), окрім цього 20% ПДВ у сумі 2300,59 грн. (дві тисячі триста грн. 59 коп.), всього з ПДВ 13803,53 грн. (тринадцять тисяч вісімсот три грн. 53 коп.) на місяць користування, згідно розрахунку розміру щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго» (Додаток № 2), що є невід?ємною частиною цього Договору».
2. Викласти Додаток № 1 «Перелік елементів інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго» наданих для доступу» в редакції цієї додаткової угоди.
3. Додаток № 3 «Акт узгодження довжини сумісного підвісу» та Додаток № 4 «Розрахунок договірної ціни» та до Договору вважати таким, що втратив чинність з моменту підписання Сторонами цієї Угоди.
4. Інші положення Договору, які не порушені цією Угодою, залишаються незмінними і Сторони підтверджують по них свої зобов?язання.
5. Ця Угода є невід?ємною частиною Договору та набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками (у разі їх наявності).
6. Ця Угода складена при повному розумінні Сторонами її умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із Сторін.
Додатки:
1. Додаток №1 «Перелік елементів інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго» наданих для доступу».
2. Додаток №2 «Розрахунок розміру щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго».
7. Місцезнаходження, реквізити та підписи Сторін
Власник мереж AT «Миколаївобленерго» 54017, м. Миколаїв, вул. Громадянська, 40 ЄДРПОУ 23399393 п/р № НОМЕР_1 у МОУ AT «Ощадбанк», МФО 326461 Витяг з реєстру платників ПДВ № 1828084500008 від 03.05.2018 ІПН 233993914014 Електронний адрес канцелярії kanc@energy.mk.ua Електронний адрес інженера ВТС hlevna_n@energy.mk.ua Генеральний директор О.П. Сивак Замовник ПП «Дикий Сад» АДРЕСА_1 IBAN № НОМЕР_2 в AT «Райффайзен Банк Аваль» ЄДРПОУ 22426550 Свідоцтво про реєстрацію платників ПДВ №19906917 від 28.06.1997 ІПН 224265514042 Електронна адреса ostniko@wildpark.net тел.+380б67005400 Директор І.Ф. Голубар
Додаток № 1 до договору з доступу до елементів Інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго» від 01.06.2019 № 02/51 в редакції додаткової угоди від « 01» вересня 2020 №2.
Перелік елементів інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго» наданих для доступу
№ з/пНайменування населеного пунктуНайменування вулиціДиспетчерська назва ПЛ (ф... від ПС/ТП...) -Ділянка опор (від №.. до №...)Кількість елементів інфраструктури (опор, шт.)
вул. Чкалова ф.1 оп. 1-12, 12..15, 13, 14,16, 15-24, 25-27, 26п, 28-2931
1 Велика Корениха вул. Миколаївських десантниківПЛ-0,4кВ ТП-103ф.2 оп. 26-272
вул. Полини Осипенко ф.2 оп. 14-19, 18..28, 17..29, 16.30, 20-25,21-2415
вул. Першотравнева ф.2оп. 3-9,5.-37,10-13, 16,31,32, 33,34,35,36,120
вул. Першотравнева ф.З оп. 1-8, 4п, 5п, 6п11
вул. Миколаївських десантників ф.Зоп. 13..22,21-22,22..473
вул. Гарнізонна ф.З оп. 8-20, 16..43, 15..44, 14..45, 41,42,46,4819
вул. Гарнізонна вул. Вчительська ф.4 оп. 23-28, 29-33, 34-39,40, 49,50, 51, 52,53, 54-57, 5828
вул. Першотравнева ф.боп. 1-Ю10
2 Велика Корениха вул. АнтичнаПЛ-0,4кВ ТП-300ф.1 оп. 1-44
вул. Антична, вул. Комунальна ф.2оп. 1-3,4,5.-21,5, 5..22, 8-17, 15..18, 19-20, 5821
вул. Піщана ф.4 оп. 4-6, 6..59,7-10, 33-34,34-3510
вул. Нова ф.4 оп. 23-32, 50-53, 5415
вул. Б. Фармаковського (Куйбишева) ф.4 оп. 11-22, 22..57, 36..37, 37-38, 39, 40, 41,45,42-44, 46-49, 55, 56, 57,6030
3 Велика Корениха вул. ІзмаїльськаПЛ-0,4кВ ТП-231ф.1оп.1-13,34,35,36,39,4018
вул. Антична ф.1 оп. 14-174
вул. Клубна ф.іоп. 17-29,33,32,31,3016
вул. Очаківська ф.1 оп. 37-38, 393
вул. Очаківська ф.2оп. 1-44
4 Велика Корениха вул. ОлвійськаПЛ-0,4кВ ТП-100ф.1 оп. 1-9,4.-3010
пров. Олвійська ф.1 оп. 10-13,31-337
вул. Садова ф.1 оп. 14-29,34-3619
5 Велика Корениха вул. ГарнізоннаПЛ-0,4кВ ТП-512ф.2оп. 1-13, 12..29, 11..28, 9.-2516
вул. Гарнізонна ф.2 оп. 21,22,23,24,25,26,277
вул. Українська ф.2оп. 14-19,207
вул. Українська ф.іоп. 1-6,7-1212
6 Велика Корениха вул. ДекабристівПЛ-0,4кВ ТП-19ф.боп. 1-12.8..25, 9.26,\ 1..27,11..2816
вул. Поліни Осипенко ф.боп. 13-17, 15..29, 17.-307
вул. Ясна Поляна ф.боп. 18-22,23,24,318
7 Велика Корениха вул. ЧкаловаПЛ-0,4кВ ТП-102ф.іоп. 1,7-9,10-21,43,55, 54,44,4521
вул. Декабристів ф.1 оп. 30-35, 33..49, 34..50, 35..51, 30..47,31..48, 52, 5113
вул. Українська ф.іоп. 36-394
вул. Ясна Поляна ф.1 оп. 22-29, 23..469
вул. Вчительська ф.1 оп. 2-6,3..40, 5..42, 40,41,4210
вул: Поліни Осипенко ф.2оп. 1-7,6..28,299
вул. Українська ф.2 оп. 8-158
вул. Тельмана ф.2оп. 16-18,17.-19,20-27,2813
вул. Вчительська ф.Зоп. 1-11И
вул. Тельман ф.З оп. 20-22,20.39,21.-40,23-33, 34,35,38,39,40,41,42,32/35,33/34, 34/3324
вул. Червонофлотська ф.Зоп. 12-19, 19-36, 19..3710
8Велика Корениха ПЛ-10кВ фідер № 1140оп. 153,155, 109-141,142-155, 90, 35-4458
9 вул. Очаківська ф.іоп. 15-24,22..29И
вул. Партизанська ф.1 on. 1,2-14, 26/107,28 7..25, 10..2718
Велика Коренихавул. Б. ФармаковськогоПЛ-0,4кВ ТП-359ф.2оп. 1,9-17,52,5312
вул. Партизанська ф.2 оп. 18-19, 35..49, 2-8, 56-5812
вул. Набережна ф.2 оп. 30-33,37-39, 54, 55,58,42-4816
вул. Покровська ф.2 оп. 20-29,22..50,22..51,34, 36 40,4116
вул. Б. Фармаковського ф.Зоп. 3-6,4..24,6..196
вул. Клубна ф.З оп. 7-8,20-22,276
вул. Черешнева ф.Зоп.9-124
вул. Черешнева ф.4оп. 9-168
вул. Набережна ф.4оп. 7-8, 13-15, 16, 17, 18,23,26, 29,21-27, 24..2S19
вул. Ізмаїльська ф.4оп. 1-2,17-20,23,24,259
10Велика Коренихавул. ОчаківськаПЛ-0,4 кВ ТП-279ф.іоп. 1-6,4П,4Ш8
11Велика Коренихавул. Мельничка вул. ПершотравневаПЛ-0,4кВ ТП-280ф.1 оп. 174/1-176/5, 176/5-177/6, 177/6-178/7, 1п,2-4,3п, Зп1,3п2, ЗпЗ, Зп4, 4п, 5п, 8-9, 1014
вул. Мельничка ф.2оп. 1-11,11-11п, lln-llnl, 10-10ns8-8nl,8-8n,7-7n, 12-15,15п,13п,35,6п,5п,5п1,4п,9п29
вул. Шмидта ф.2оп. 16-20,20п,20п1, 18п8
12Велика Коренихавул. М. Железняка, вул. ОчаківськаПЛ-0,4кВ ТП-97ф.1 оп. 1-2,5-9, 10-1210
вул. Антична ф.1 оп. 3-42
вул. Максима Железняка ф.2оп. 1-9,10,11-12,12-1313
вул. Черешнева ф.2оп. 14.Л9,20...19, 19...404
вул. Песчана ф.2 оп. 21...30,30-3911
вул. Ворошилова ф.2оп. 15-18,41-459
вул. Б. Фармоковського ф.Зоп. 10-18,19-2214
вул. Комунальна ф.2 оп. 22-298
13Велика Коренихавул. ПокровськаПЛ-0,4кВ ТП-96ф.1 on. 1-13, 14, 15,16, 1717
вул. Покровська ф.2 оп. 1-15,12...143, 83, 84, 85,78, 7921
вул. Громодянська ф.2 оп. 41-44,44...58,45-54, 55, 56, 57,5919
вул. Геологів ф.2оп. 16-26,73,74,75,76,7716
вул. 8-го Березня ф.2 оп. 27-36,37...40, 38, 39, 60, 61, 62, 63, 64, 65,66, 61, 68-70,71,7227
вул. Антична ф.2 оп. 23-18,24-258
14Велика Коренихапров. ІзмаїльськаПЛ-0,4кВ ТП-552ф.1 оп. 17,18,193
вул. Партизанська ф.1 оп. 11,12,153
вул. Чорноморська ф.2 оп. 3-12,17-2519
вул. Очаківська ф.Зоп. 14,18, 19,22,23,24,267
пров. Очаківський ф.2оп. 13-164
Загалом 974
Власник мереж Замовник
AT «Миколаївобленерго» ПП «Дикий Сад»
Генеральний директор Директор
______________О. П. Сивак ___________________І.Ф. Голубар
Кількість опор сумісного підвісу перевірена.
Головний інженер філії Миколаївського району
Додаток №2 до договору з доступу до елементів інфраструктури об?єктів AT «Миколаївобленерго» від 01.06.2019 № 02/51 в редакції додаткової угоди від « 01» вересня 2020 №2.
Розрахунок розміру щомісячної плати за доступ до елементів інфраструктури об?єктів
AT «Миколаївобленерго»
№з/пПоказникОдиниця виміруСума (грн.)
1.Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2020 р.грн.4723,00
2.Граничний рівень розміру періодичної плати за доступ до елементів електроенергетики%0,3
3.Розмір щомісячної плати за доступ до елементу електроенергетики (з ПДВ)грн.14,17
Сторони дійшли до згоди, що розрахунок розміру щомісячної плати за доступ по Договору становить 11 502,94 грн. (одинадцять тисяч п?ятсот дві грн. 94 коп.), окрім цього 20% ПДВ у сумі 2 300,59 грн. (дві тисячі триста грн. 59 коп.), всього з ПДВ 13 803,53 грн. (тринадцять тисяч вісімсот три грн. 53 коп.) на місяць.
№ з/пВид послугОдиниця вимірюванняКількістьЦіна без ПДВ, грнСума, грн. (за місяць)
1.Вартість доступу до елементів інфраструктури об?єктів AT "Миколаївобленерго"опора97411,8111502,94
Сума11502,94
ПДВ2300,59
Разом з ПДВ13803,53
Примітки:
1. Відповідно до затвердженого положення про «Про облікову політику у AT «Миколаївобленерго» окремий облік витрат на елементи Інфраструктури електроенергетики не ведеться.
2. Розрахунок виконано у відповідності до Методики визначення плати за доступ до елементів інфраструктури об?єкта електроенергетики, затвердженої Наказом Міненерговугілля від 10.12.2018 № 622, з урахуванням частини сьомої ст. 17 Закону України від 07.02.2017 № 1834-VIII «Про доступ до об?єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж.».
3. Мінімальна заробітна плата встановлена у відповідності до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік».
Власник мереж Замовник
AT «Миколаївобленерго» ПП «Дикий Сад»
Генеральний директор Директор
____________________О.П. Сивак ____________________І.Ф. Голубар
Розрахунок розміру щомісячної плати за доступ підготував
Інженер ВТС___________________________________
(П.І. Б./підпис)".
3. Стягнути з приватного підприємства "Дикий Сад", пр. Центральний, 52, кв. 4, м. Миколаїв, 54029, код ЄДРПОУ 22426550, на користь акціонерного товариства "Миколаївобленерго", вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017, код ЄДРПОУ 23399393, грошові кошти на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 21.05.2021.
Суддя Т.М. Давченко