Провадження № 3/537/972/2021
Справа № 537/2177/21
20.05.2021 року м. Кременчук
Суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначене в протоколі місце проживання та реєстрації за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.178 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ 018719, складеним 16.04.2021 року старшим ДОП СП ВП №1 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області капітаном поліції Нікітенком А.І. «16.04.2021 року близько 21:20 год. ОСОБА_1 перебував у п'яному вигляді в громадському місці, а саме на зупинці громадського транспорту «Вокзал» поряд з магазином «Маркетопт» по вул. І. Приходька, 86/1, мав неохайний зовнішній вигляд та хитку ходу, чим ображав людську гідність та громадську мораль, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.178 КУпАП».
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно п.2 ч.1 ст.278 КУпАП України, суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішує питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порушення наведених вимог законодавства, у протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАБ 018719 від 16.04.2021 року, не зазначені в повній мірі відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме у графі "особу встановлено" - відсутні дані документу (дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла) на підставі якого було встановлено особу, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення. При цьому зазначено, особу встановлено ІПНП.
Так, у ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи спеціальний статус» визначено перелік документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Зі змісту даної норми вбачається, що встановлення особи за даними ІПНП не передбачено діючим законодавством.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення в разі накладення стягнення на правопорушника є виконавчим документам, а тому повинна відповідати вимогам ст.4 Закону України "Про виконавче провадження", в тому числі в ній повинні бути зазначені реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків).
Отже, не зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення в повній мірі достовірних відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, її паспортних даних чи реєстраційного номеру облікової картки платника податків - є неприпустимим, оскільки суд не може належним чином встановити особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року, у протоколі про адміністративне правопорушення, поряд з іншим, повинні бути чітко зазначені суть адміністративного правопорушення (яка повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол) та відомості необхідні для вирішення справи, а до протоколу повинні бути додані докази вчиненого правопорушення.
Наведені вимоги законодавства не дотримані при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 018719 від 16.04.2021 року, згідно з яким ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.178 КУпАП.
Відповідно до ч.3 ст.178 КУпАП, адміністративним правопорушенням є дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява в громадських місцях у п'яному вигляді.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 178 КУпАП «розпивання спиртних напоїв у громадських місцях» полягає виключно в активних діях з вживання спиртних напоїв.
Іншим видом дій, які утворюють об'єктивну сторону правопорушення є поява в громадських місцях у нетверезому стані, що ображає людську гідність і громадську мораль, під якою необхідно розуміти: поведінку особи у стані сп'яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав'язливе ставлення до громадян тощо); коли порушник має непристойний зовнішній вигляд, що викликає відразу (брудний, мокрий, розстебнутий одяг тощо); через сп'яніння особа повністю чи значною мірою втратила орієнтування (безцільно стоїть чи безцільно пересувається з місця на місце, у неї порушена координація рухів, звідси - нестійкість, хитка хода); п'яний повністю безпорадний (у непритомному стані). До того ж не має значення вид ужитого напою, що містив алкогольну складову (це може бути пиво або інший слабоалкогольний напій), які не віднесені до спиртних напоїв та розпивання яких у громадських місцях не заборонено.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, в ньому не зазначено, яка саме поведінка ОСОБА_1 в громадському місці ображала людську гідність і мораль.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, доказами - є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення та винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. І ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими доказами, свідченнями та документами, які також повинні бути відносними і допустимими.
Згідно п. 15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Однак доказів, на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ 018719 від 16.04.2021 року, матеріали справи не містять. В обґрунтування вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.178 КУпАП, подано лише протокол про адміністративне правопорушення та рапорт, складені працівниками поліції. Не надано відео чи фото, як доказ до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відсутні докази вини ОСОБА_1 з інших незалежних джерел, в тому числі пояснення свідків, відео та фото, незважаючи на той факт, що подія мала місце на зупинці громадського транспорту біля супермаркету, а наслідком вчинення дій, передбачених в об'єктивній стороні правопорушення, є саме ображання людської гідності та громадської моралі.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ 018719 від 16.04.2021 р. при викладанні суті адміністративного правопорушення, не зазначено кваліфікуючу ознаку вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а саме повторність, в той час коли його дії кваліфікуються за ч.3 ст.178 КУпАП.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази вчинення ОСОБА_1 двічі протягом року адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 178 КУпАП та що за ці правопорушення його було піддано адміністративному стягненню.
Крім того, суд зауважує, що згідно з ч.2 ст. 251 КУпАП обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зазначені недоліки є істотними та унеможливлюють об'єктивний розгляд справи по суті та прийняття рішення судом.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява F 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява F 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до положень ст.268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.178 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Відповідно до ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 178 КУпАП, розглядаються протягом доби.
В порушення ст.268, ст.277 КУпАП, не було забезпечено явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, для розгляду справи про адміністративні правопорушення, передбачені с.178 КУпАП. Зі змісту протоколу вбачається, що особа не був повідомлений про місце і час розгляду справи в суді.
Наведені недоліки протоколу унеможливлюють дотримання судом вимог ст.268, ст.277 КУпАП.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Оскільки, без усунення вказаних порушень вимог статті 256 КУпАП, які були допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, неможливо всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності із законом, тому протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ 018719 від 16.04.2021 року відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню органу (посадовій особі), який його склав, для належного оформлення з дотриманням вимог Закону.
Керуючись ст. 256 КУпАП , суддя
Повернути протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ 018719 від 16.04.2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 178 КУпАП до Відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Крюківського районного суду
м. Кременчука Полтавської області Мурашова Наталя Валентинівна