Рішення від 20.05.2021 по справі 520/2043/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 травня 2021 р. Справа № 520/2043/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Департаменту реєстрації Харківської міської ради (майдан Павлівський, буд. 4, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 40214227) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 03.12.2020 №55499463 державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області Хаткевич Інги Іванівни;

- зобов'язати уповноважену особу Департаменту реєстрації Харківської міської ради здійснити державну реєстрацію права власності позивача - ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0096.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено в реєстрації прав на земельну ділянку, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Зі змісту позовної заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів вбачається, що 14.10.2009 року між ОСОБА_2 (Дарувальником) та ОСОБА_1 (Обдаровуваною) було укладено договір дарування земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Колядою Т.Г. 14.10.2009 та зареєстрований в реєстрі за № 1915.

За цим договором Дарувальник передав у власність Обдаровуваної земельну ділянку площею 0,1000 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки: 6310136300:16:013:0096.

01.12.2020 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради Хаткевич Інги Іванівни надійшла заява ОСОБА_2 , представника за довіреністю ОСОБА_1 , для проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна на земельну ділянку, кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:16:013:0096 за адресою: АДРЕСА_2 .

До заяви в якості підстави для проведення державної реєстрації було додано договір дарування земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Колядою Т.Г. 14.10.2009 та зареєстрований в реєстрі за № 1915, державний акт на право власності на земельну ділянку серія та номер: ДД № 047366.

03.12.2020 прийнято рішення № 55499463 про відмову у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна на земельну ділянку, кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:16:013:0096, за суб'єктом: ОСОБА_1 .

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Департамент реєстрації Харківської міської ради та державні реєстратори прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради при здійсненні повноважень у сфері державної реєстрації прав в своїй діяльності керуються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон), Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок), іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав).

Статтею 3 Закону встановлено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Відповідно до ст. 182 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України, в редакції на час укладення правочину) право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відповідно до ч. 8 ст. З Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (в редакції на час укладення правочину) реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.

Систему органів державної реєстрації прав, відповідно до ст. 5 зазначеного Закону, на той час складали центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав.

Відповідно до вимог зазначеного Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводилась на підставі заяви право володільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб та документів про правочини щодо такого об'єкта нерухомого майна та їх копії або інші документи, що свідчили про встановлення, зміну чи припинення речового права.

Таким чином, діючим на дату вчинення правочину законодавством було встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягали державній реєстрації у встановленому порядку .

01.12.2020 до державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради Хаткевич Інги Іванівни надійшла заява ОСОБА_2 , представника за довіреністю ОСОБА_1, для проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна на земельну ділянку, кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:16:013:0096 за адресою: АДРЕСА_2 .

До заяви в якості підстави для проведення державної реєстрації було додано договір дарування земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Колядою Т.Г. 14.10.2009 та зареєстрований в реєстрі за № 1915, державний акт на право власності на земельну ділянку серія та номер: ДД № 047366.

Статтею 29 Закону встановлено особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки, речові права на які набуто до 1 січня 2013 року. Так, відповідно до вимог зазначеної норми Закону, державна реєстрація права власності на земельну ділянку, набутого та оформленого в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться за умови наявності відповідних відомостей в Державному земельному кадастрі.

Державна реєстрація права власності на земельну ділянку, набутого в результаті переходу права власності та не оформленого в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться за умови встановлення факту переходу прав від особи, відомості про яку містяться в Державному земельному кадастрі, до особи, яка заявляє свої права.

Державна реєстрація речових прав на земельну ділянку, набутих та оформлених в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться без подання заявником документа, на підставі якого набуто речове право, за умови наявності інформації про зареєстровану земельну ділянку в Державному земельному кадастрі, у тому числі перенесеної із Державного реєстру земель, документів, що відповідно до законодавства, яке діяло до 1 січня 2013 року, посвідчували право власності або право користування землею (земельними ділянками), а також книг записів (реєстрації) таких документів.

Крім того, відповідно до ч. З ст. 10 Закону державний реєстратор при проведенні державної реєстрації прав, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Згідно з вимогами п.12 Порядку під час розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор використовує відомості Державного реєстру прав, зокрема його невід'ємної архівної складової частини, а також Державного земельного кадастру, Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - Єдиний реєстр документів), а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав.

Під час розгляду заяви державним реєстратором, на виконання вимог ст. 10 Закону, п. 12 Порядку було проведено пошуки відомостей у Державних реєстрах та отримано відомості з Державного земельного кадастру про право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0096 за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, державним реєстратором з Єдиного реєстру боржників була отримана наступна інформація:

Запис 1. Боржник: ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; номер виконавчого провадження: 63648084; документ видав: Дзержинський районний суд м. Харкова; категорія стягнення: стягнення коштів; орган ДВС/приватний виконавець, в якому перебуває на виконанні: приватний виконавець Бабенко Д.А.; телефон: 057-732-5206; адреса електронної пошти: НОМЕР_2

Запис 2. Боржник: ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; номер виконавчого провадження: 63726512; документ видав: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків); категорія стягнення: стягнення виконавчого збору; орган ДВС/приватний виконавець, в якому перебуває на виконанні: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).

Крім того, Державний реєстр прав містить актуальну інформацію про державну реєстрацію обтяжень стосовно особи - ОСОБА_2 : № 5445182 (спеціальний розділ), вид обтяження: арешт нерухомого майна, підстава для державної реєстрації: постанова про арешт майна та оголошення заборони на його відчуження, серія та номер: 43030605, видана 22.04.2014 відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області; вид обтяження - арешт нерухомого майна; опис предмета обтяження: все майно у межах суми звернення стягнення 8215610,20 грн., № 39445272 (спеціальний розділ), вид обтяження: арешт нерухомого майна, підстава для державної реєстрації: постанова про арешт майна боржника, серія та номер: 63726512, видана 30.11.2020 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків); вид обтяження - арешт нерухомого майна; опис предмета обтяження: все майно в межах суми стягнення 820501,59 грн., № 39224534(спеціальний розділ), вид обтяження: арешт нерухомого майна, підстава для державної реєстрації: постанова про арешт майна боржника, серія та номер: 63648084, видана 17.11.2020 приватним виконавцем Бабенко Д.А.; вид обтяження - арешт нерухомого майна; опис предмета обтяження: все нерухоме майно боржника.

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження» єдиний реєстр боржників - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

Державні органи, органи місцевого самоврядування, нотаріуси, інші суб'єкти при здійсненні ними владних управлінських функцій відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, у разі звернення особи за вчиненням певної дії щодо майна, що належить боржнику, який внесений до Єдиного реєстру боржників, зобов'язані не пізніше наступного робочого дня повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця із зазначенням відомостей про майно, щодо якого звернулася така особа.

Статтею 24 Закону визначений перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обтяжень. Так, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 24 Закону у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, якщо заявник звернувся із заявою про державну реєстрацію права власності щодо майна, що відповідно до поданих для такої реєстрації документів відчужено особою, яка на момент проведення такої реєстрації внесена до Єдиного реєстру боржників, у тому числі за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.

Згідно з п. 18 Порядку за результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Пунктом 23 Порядку передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державний реєстратор приймає відповідне рішення, яке повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття, з відповідним обґрунтуванням їх застосування.

Розглянувши заяву ОСОБА_2 , представника за довіреністю ОСОБА_1, додані до неї документи, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного реєстру боржників, державним реєстратором було встановлено наявність підстав для відмови в державній реєстрації, визначених п. 12. ч. 1 ст. 24 Закону, та 03.12.2020 прийнято рішення № 55499463 про відмову у державній реєстрації права власності, форма власності: приватна на земельну ділянку, кадастровий номер земельної ділянки 6310136300:16:013:0096.

Згідно зі ст. 11 Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Враховуючи викладене, рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Хаткевич 1.1, від 03.12.2020 № 55499463 про відмову у державній реєстрації прав є правомірним, обґрунтованим, прийнятим виключно у межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до Департаменту реєстрації Харківської міської ради (майдан Павлівський, буд. 4, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 40214227) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20 травня 2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.