Рішення від 20.05.2021 по справі 520/2942/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 травня 2021 р. Справа № 520/2942/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського міського центру зайнятості (вул. Шевченко, буд. 137 -а, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 36224721) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Харківського міського центру зайнятості щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоди перебування на обліку у Харківському міському центрі зайнятості як безробітної особи з 20.04.2017 року по 01.08.2020 року;

- зобов'язати відповідача, Харківський міський центр зайнятості, зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди перебування на обліку у Харківському міському центрі зайнятості як безробітної особи з 20.04.2017 року по 01.08.2020 року;

- зобов'язати відповідача, Харківський міський центр зайнятості, здійснити нарахування та виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 20.04.2017 року по 01.08.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не зараховано до трудового стажу перебуванні в центрі зайнятості як безробітної.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому Кодексу адміністративного судочинства України.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Позивач перебувала на обліку у Харківському міському центрі зайнятості з 30.10.2015.

Позивачу було поновлено статус безробітного з 30.10.2015 та виплати допомоги по безробіттю з 30.10.2015 по 25.03.2016, відповідно до ч. 2, 4 ст. 22 та ч. З ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Допомога по безробіттю виплачена у повному обсязі за період з 30.10.2015 по 25.03.2016.

Припинено реєстрацію в центрі зайнятості з 29.03.2016 року.

Вдруге, позивач звернулася до відповідача та отримала статус безробітного 20.04.2017. Допомога по безробіттю призначена як застрахованій особі без урахування страхового стажу з 27.04.2017 по 21.04.2018 відповідно до ч. 2, 4 ст. 22 та ч. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

У зв'язку зі звільненням позивача з останнього місця роботи за п.1 ст. 36 Кодексу законів про працю України на підставі ч.5 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерство соціальної політики України від 15.06.2015 №613, та позивачу скорочено виплат допомоги по безробіттю з 22.01.2018.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 63 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», призначення та продовження виплат пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних: державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебуванні таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затвердженої постановою КМУ від 01.10.2014 № 509.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», відповідачем неодноразово надсилались запити до Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району міста Харкова щодо підтвердження місця фактичного проживання/перебування ОСОБА_1 .

Рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради від 03.07.2017 № 11, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 157472 від 28.03.2017, скасована у зв'язку з відсутністю особи за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

За таких обставин, нарахування допомоги по безробіттю за період перебування на обліку з 27.04.2017 по 11.05.2018 у сумі 4155,44 грн. відповідачем не здійснювалось.

Реєстрація припинена відповідно до абзацу 2 п.п. 2 п. 38 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198, за невідвідування центру зайнятості без поважних причин протягом 30 робочих днів з 11.05.2018.

Втретє, позивачу поновлено статус безробітного з 16.08.2018. Допомогу по безробіттю поновлено з 16.08.2018 по 10.09.2018 відповідно до ч. 2, 4 ст. 22 та ч. 3 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Виплату допомоги по безробіттю скорочено з 16.08.2018 по 10.09.2018 відповідно до п. 1 ч. 5. ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». З 11.09.2018 припинено допомогу по безробіттю, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з закінченням строку її виплати.

Частиною4 ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлює загальну тривалість виплати допомоги по безробіттю, яка не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

В абзаці 2, 3 п.11 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерство соціальної політики України від 15.06.2015 №613, передбачено, що у межах дворічного періоду кількість днів виплаченої допомоги по безробіттю враховується сумарно за всіма випадками реєстрації (перереєстрації) безробітного з урахуванням днів скорочення тривалості виплати допомоги по безробіттю.

У разі повторної реєстрації (перереєстрації) безробітного в межах дворічного періоду йому виплачується відповідний залишок допомоги по безробіттю.

Оскільки реєстрація позивача в центрі зайнятості 16.08.2018 відбулася в межах дворічного періоду (з 27.04.2017 дворічний період закінчується 27.04.2019) то їй була поновлена виплата допомоги по безробіттю та здійснено її скорочення.

В четверте, ОСОБА_1 звернулася до Харківського міського центру зайнятості 06.08.2020 відповідно до ч.1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», їй надано статус безробітного з 06.08.2020.

Відповідно до ч.2,4 ст.22 та ч.3 ст.23 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» позивачу призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі без урахування страхового стажу з 06.08.2020.

Суд зазначає, що посилання позивача на ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо включення до страхового стажу періоду отримання безробіттю є необґрунтованим.

Відповідно до абзацу 2 ч.1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсій по інвалідності) включається до страхового стажу як період за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» перелічено види соціального страхування: у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання; які спричинили втрату працездатності; медичне.

Відтак допомога по безробіттю не відноситься до видів соціального страхування в розумінні абз.2 ч.1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та періоди її виплати не включаються до страхового стажу.

Також суд вважає необґрунтованими посилання позивача щодо документального підтвердження обчислення страхового стажу на підставі записів трудової книжки про перебування на обліку в центрі зайнятості, з наступних підстав.

Відповідно до п.5 розділу VI Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.06.2015 №613 передбачено, що у трудовій книжці за бажанням особи посадова особа центру зайнятості робить запис про початок, поновлення, скорочення та припинення виплати допомоги по безробіттю в порядку, передбаченому підпунктом «е» пункту 2.19 глави 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівник затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту України від 29 липня 1993 року №58 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за №110.

У разі припинення виплат допомоги по безробіттю усі записи, внесені до трудової книжки особи, засвідчуються підписом посадової особи та печаткою центру зайнятістю.

У зв'язку з тим, що за період перебування в статусі безробітного з 20.04.2017 по 11.05.2018 та з 16.08.2018 по 02.02.2019 допомога по безробіттю не нараховувалась позивачу, записи в її трудову книжку не вносилися.

Суд зазначає що позивача на ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо включення періоду отримання допомоги по безробіттю до страхового стажу також є не обґрунтованим з наступного.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

В розумінні ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний. Період, протягом якого особа отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) зараховується до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком.

Обчислення страхового стажу для нарахування та виплати допомоги по безробіттю передбачено нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Так, відповідно до абз.2 ч.1 Закону період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, крім пенсій (за винятком пенсії по інвалідності) та виплат за страхуванням на випадок безробіття, включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Відповідне положення наведено в Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 №624.

Пункт 2 розділу III вищевказаного Порядку передбачає, що до страхового стажу не включаються періоди отримання допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

Отже, у Харківського міського центру зайнятості відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу спірні періоди перебування в статусі безробітного позивача.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд вважає вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Харківського міського центру зайнятості (вул. Шевченко, буд. 137 -а, м. Харків,61013, код ЄДРПОУ 36224721) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) судові витрати по сплаті судового збору в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20 травня 2021 року.

Суддя Сагайдак В.В.