Справа № 161/6773/21
Провадження № 3/161/2754/21
17 травня 2021 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді - Пахолюка А.М.,
при секретарі - Будько І.Ю.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 113422 від 08 квітня 2021 року, 18 лютого 2021 року о 20 год. 08 хв. в м. Луцьку по вул. Ковельська, 16, ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком на стан алкогольного сп'яніння №80 від 18.02.2020 року. Огляд проводився лікарем-наркологом у встановленому законом порядку, чим повторно вчинив протягом року правопорушення.
До судового засідання від ОСОБА_1 надійшли письмові пояснення, в яких він вказує, що не погоджується з протоколом, оскільки, такий складений з порушенням норм чинного законодавства, оскільки, складений без його участі та поза межами встановленого строку для складення такого протоколу. Крім того, вказує, що йому не був вручений висновок лікаря-нарколога як це передбачено чинним законодавством. Просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Згідно п. 2.9 «а» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або знаходячись під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення зазначеного пункту ПДР України, передбачена ст.130 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Згідно з положеннями п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У розумінні вимог п.7 розділу І Інструкції, огляд у закладі охорони здоров'я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейськими.
У відповідності до п. 3, 15, 16, 20 Розділу ІІІ Інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог КУпАП та Інструкції, вважається недійсним.
Судом встановлено, що протокол серії ДПР18 №113422 від 08.04.2021 року про адміністративне правопорушення, складений за керування ОСОБА_1 транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння 18.02.2021 року.
Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився лікарем КП «Волинський медичний центр терапії залежності», відповідно після якого складений висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.02.2021 року на підставі даних, що містяться в акті огляду особи №80.
Однак, копію зазначеного висновку не було вручено ОСОБА_1 , як це передбачено Інструкцією. Даний факт підтверджується відсутністю його підпису в графі «підпис обстежуваної особи про ознайомлення з результатами огляду» та наявністю в матеріалах справи двох примірників такого висновку.
Із рапорту інспектора взводу №1 роти №4 БУПП у Волинській області вбачається, що висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції був виготовлений протягом трьох календарних днів, однак, як зазначається в самому висновку, датою і часом його складання є час безпосереднього огляду лікарем ОСОБА_1 , а саме 18.02.2021 року о 22 год. 40 хв.
Також, як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 , після проведення огляду та забору крові для обстеження, поліцейські відвезли його до місця, де знаходився автомобіль та відпустили. При цьому, жодних зауважень до нього при проведені огляду не було, посвідчення водія не вилучалось, розписку про відсторонення від керування транспортним засобом поліцейські не відбирали та будь-якої інформації щодо складання відносно нього процесуальних документів та проведення інших дій процесуального характеру не повідомляли.
Крім того, з оглянутого судом відеозапису з нагрудної бодікамери поліцейського, вбачається, що після відібрання зразків крові у ОСОБА_1 , останній змушений був покинути медичний заклад без складеного висновку щодо стану сп'яніння.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 був складений поліцейським з порушенням строку його складання як це передбачено ч. 2 ст. 254 КУпАП та без його участі, про що свідчить відсутність підпису особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, при складанні адміністративного протоколу інспекторами поліції порушено процедуру його складання, а саме, не вручено висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.02.2021 року, протокол складений з порушенням строку його складання та без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відтак, суд критично ставиться до протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки, він складений з порушенням ст. 254, 256 КУпАП та Інструкції, а тому всі сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 відповідно до ст. 62 Конституції України, тлумачаться на його користь.
За таких обставин, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 2 ст.130 КУпАП, яке виразилось у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння повторно протягом року.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, проаналізувавши та оцінивши відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, наведені вище обставини справи та докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 247, 252, 254, 256, 266, 280, 283, 284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області А.М. Пахолюк