Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
21 травня 2021 р. № 520/6405/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, 3 поверх, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 41433726) та Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 32, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196647) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2016 р. N 6329009104 ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
- зобов'язати Харківське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 41433726, 61001, м. Харків, проспект Гагаріна, буд.1, 3 поверх), поновити з 01.12.2020 р. нарахування та проведення платежів за страховими виплатами ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , допустивши негайне виконання рішення суду у межах платежу за один місяць.
В обґрунтування вимог заявленого позову зазначає, що відсутність позивача за місцем проживання не може позбавляти його права на отримання страхових виплат через впроваджений механізм реєстрації внутрішньо переміщених осіб та отримання відповідної довідки, яка скасована у зв'язку із не проживанням позивача за певною адресою.
Позивач також зазначає, що згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одними з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 року відкрито спрощене провадження по справі.
Копія ухвали направлена сторонам по справі.
Відповідачем - Харківським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області 06.05.2021 року направлено відзив на позов, в якому зазначив, що з 01.05.2019 виплати Відділенням припинені на підставі на підставі Протоколу від 19.04.2019 №16 Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особами, які здійснили реєстрацію МІСЦЯ проживання на території Холодногірського району м. Харкова у зв'язку з не підтвердженням фактичного місця мешкання та скасування довідки ВПО. Після припинення виплат ОСОБА_1 до Відділення не звертався. У березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Харківського окружного адміністративного суду, визначивши відповідачами: УПСЗН та Відділення. Рішенням від 23.04.2020 позов задоволено у повному обсязі. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Відділення було частково задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 по справі №520/4204/2020 - скасовано в частині задоволення позову про зобов'язання Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області поновити з 01.05.2019 нарахування та проведення платежів за страховими виплатами позивачу, та в цій частині прийняти нове рішення, яким позов задоволено частково. Скасовано постанову Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 10.05.2019 №2051/16286/16286/22 «Про припинення щомісячної страхової виплати». Зобов'язано Харківське міське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області поновити ОСОБА_1 з 01.05.2019 нарахування та проведення платежів за страховими виплатами позивачу з урахуванням виплачених сум. В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 по справі №520/4204/2020 - залишено без змін.
Відповідач зазначає, що повторне призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до п. 18 Порядку № 365, можливе лише через 6 місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.
На підставі викладеного, оскільки проживання позивача у м. Харкові за спірний період не підтверджене, позивач не мав статусу ВПО, відповідно підстав для проведення страхових виплат у відділення Фонду відсутні. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язок Відповідача щодо нарахування та проведення страхових виплат за період відсутності діючої довідки ВПО і невідомого місця перебування, а тому вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідачем - Управлінням соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради 11.05.2021 року направлено відзив на позов, в якому відповідач з вимогами заявленого позову не погодився. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що згідно довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 02.11.2016 року № НОМЕР_2 було скасовано про що, були внесені відомості в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб. Станом на 07.05.2021 Управління не отримувало рішення Другого апеляційного адміністративного суду за апеляційною скаргою. Проте, 18.08.2020 Управлінням отримано листа Другого апеляційного адміністративного суду № 08-15/24793/20, в якому повідомлялося, що постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.07.2020 апеляційну скаргу Харківського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (далі-Фонд), задоволено частково.
Відповідач зазначає також, що 31.07.2020 Комісією проведене засідання з розгляду питання щодо скасування рішення від 19.04.2019 (протокол № 16(148) про припинення всіх соціальних виплат ОСОБА_1 . На підставі рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 вирішено скасувати зазначене рішення Комісії. Відповідач вважає, що викладені в позовній заяві від 14.04.2021 вимоги про скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 16.04.2019 про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи не підлягають задоволенню так як рішенням Харківського окружного адміністративного суду 23.04.2020 у адміністративній справі № 520/4204/2020 зазначене розпорядження Управління скасоване.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані матеріали, суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, внутрішньо переміщеною особою, має інвалідність III групи безстроково у зв'язку з трудовим каліцтвом та має право на отримання щомісячних страхових виплат в Харківському міському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
Вказані обставини підтверджуються доданими до позову документами.
Судом встановлено, що за період з 01.12.2020 року по теперішній час страхові виплати позивачу не виплачуються, у зв'язку із чим 30.03.2021року позивач звернувся через адвоката з письмовим запитом до Фонду щодо надання інформації про причини припинення страхових виплат.
Як встановлено за матеріалами справи, 08.04.2021 року Харківське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Харківській області листом вих. № 15.02-14/1957 повідомило про те, що відділенням на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2020року по справі N° 520/4204/2020 страхові виплати ОСОБА_1 за період з 01.05.2019р. по 30.11.2020року були нараховані та виплачені у повному обсязі.
З 01 грудня 2020 року страхові виплати ОСОБА_1 були припинені у зв'язку зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2016р. N° 6329009104, про що було повідомлено листом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 03.12.2020 N° 10-86/8982/0920».
Позивач вважає, що дії відповідача щодо припинення страхових виплат є протиправними та звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує, що частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Право громадян України на соціальний захист у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від нещасного випадку на виробництві передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-ХІУ (далі за текстом - ЗУ №1105-ХІУ).
Пунктом третім розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення» Закону 1105-ХІУ встановлено, що особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселились з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 Закону 1105-ХІУ визначені принципи, на яких здійснюється соціальне страхування, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пп.1,3 ч.І ст. 3).
Відповідно до частини 1 статті 19 цього Закону право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою діяльністю та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
За статтею 36 Закону № 1105-ХІУ, страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці». Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 1 статті 42 наведеного Закону сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Відповідно до частини 1 статті 46 Закону 1105-ХІУ, страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалось, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяти собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Частиною 4 статті 47 Закону передбачено, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Пунктом третім розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1105- XIV встановлено, що особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України. Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (надалі Закон № 1706-УІІ).
В силу вимог статті 1 Закону № 1706-УІІ, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. За приписами статті 7 Закону № 1706-УІІ, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Факт внутрішнього переміщення, згідно положень статті 4 Закону № 1706- УІІ підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до норм статті 12 Закону № 1706-УІІ, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
У разі отримання інформації з Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, про закінчення строку дії довідки про взяття на облік, її скасування або про відмову у продовженні строку дії такої довідки робочий орган виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) особи, яка тимчасово переміщена, припиняє нарахування і фінансування страхових виплат та страхових витрат на медичну і соціальну допомогу (абз. 3 п. 2 постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 року № 20 "Про затвердження Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції").
Приписами абз. 6 пункту 6 Порядку № 509 передбачено внесення запису про недійсність довідки до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у випадку, коли довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи отримана у період до 20 червня 2016 року і при цьому у якій адресою фактичного місця проживання вказано адресу місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, та яка підлягає перереєстрації за заявою цієї особи.
За приписами пункту 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб. Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці. Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі- постанова №365) установлено, що комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у мм. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні па дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Відповідно до пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
08.06.2016 року № 365 соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Однак, слід звернути увагу на те, що реалізація позивачем права на вільний вибір місця проживання в України, гарантовано Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", і ніхто не може позбавляти його права на отримання призначених йому страхових сум.
Згідно з частиною 2 статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або його відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відсутність позивача за місцем проживання не може позбавляти його права на отримання страхових виплат через впроваджений механізм реєстрації внутрішньо переміщених осіб та отримання відповідної довідки, яка скасована у зв'язку із не проживанням позивача за певною адресою.
Суд також зазначає, що згідно з положеннями статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одними з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Разом з цим, положення частини першої статті 27 Основ передбачають, що виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено: якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості, якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність, якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи, внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов'язків щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування, в інших випадках, передбачених законами.
Відтак, Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування вичерпних випадків припинення страхових виплат не передбачають, але встановлюють, що вони можуть бути передбачені іншими законами.
Відповідно до частин п'ятої, шостої статті 47 Закону № 1105-ХІУ, страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку і; страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них; страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК. незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв'язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров'я.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб'єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.
Стосовно доводів відповідача - Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про те, що вимоги заявленого позову в частині скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 16.04.2019 про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи - не підлягають задоволенню на тій підставі, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду 23.04.2020 у адміністративній справі № 520/4204/2020 зазначене розпорядження Управління скасоване - судом зазначається наступне.
Як встановлено в ході розгляду справи, з 01 грудня 2020 року страхові виплати ОСОБА_1 були припинені у зв'язку зі скасуванням довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2016р. N° 6329009104, про що було повідомлено листом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 03.12.2020 N 10-86/8982/0920.
Зазначеним листом було повідомлено про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № НОМЕР_2 від 02.11.2016 року скасована розпорядженням Управління від 16.04.2019 р.
Однак, Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 у справі №520/4204/2020 скасоване розпорядження відповідача-2 від 16.04.2019 про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи - позивача. Скасовано рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Холодногірського району м. Харкова відповідача-2, оформлене протоколом №16 від 19.04.2019 про припинення виплати всіх видів соціальних допомоги позивачу.
Тобто, припинення соціальних виплат позивачу було здійснено на підставі листа Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 03.12.2020 N° 10-86/8982/0920 із посиланням на розпорядження відповідача-2 від 16.04.2019 про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, яке скасоване судовим рішенням.
Інших розпоряджень стосовно скасування довідки ВПО відносно ОСОБА_1 не приймалось.
А тому вимоги заявленого позову в частині скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2016 р. N6329009104 ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) є такими, що задоволенню не підлягають, оскільки таке було скасовано рішенням суду по справі №520/4204/2020.
Між тим суд зазначає, що при обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність, з метою повного захисту прав і інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача 2 щодо припинення соціальних виплат позивачу на підставі довідки внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2016 р. N 6329009104 ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Суд також зазначає, що пунктом 1 ч. 1 ст.371 КАС України передбачено негайне виконання рішення суду щодо присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення пенсії за один місяць.
Таким чином, суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання дане рішення суду в частині виплати пенсії позивачу у межах суми за один місяць.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України, враховуючи факт відстрочення позивачеві сплати судового збору до ухвалення рішення по справі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 139, 243, 244, 245, 246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, 3 поверх, м. Харків, 61001, код ЄДРПОУ 41433726), Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 32, м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 03196647) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради щодо припинення соціальних виплат позивачу на підставі довідки внутрішньо переміщеної особи від 02.11.2016 р. N6329009104 ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Харківське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (ідентифікаційний код юридичної особи: 41433726, 61001, м. Харків, проспект Гагаріна, буд.1, 3 поверх), поновити з 01.12.2020 р. нарахування та проведення платежів за страховими виплатами ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41433726) на користь держави (отримувач коштів: ГУК у. м.Києвї/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196647) на користь держави (отримувач коштів: ГУК у. м.Києвї/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 травня 2021 року.
Суддя Кухар М.Д.