Рішення від 19.05.2021 по справі 520/4401/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

19 травня 2021 року № 520/4401/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просять суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення пенсії з 31 травня 2020 року (дати права);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області змінити дату, з якої призначено пенсію за віком, а саме: здійснити призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 31 травня 2020 року, та провести відповідні виплати за період з 31 травня 2020 року по 20 жовтня 2020 року разовою сумою.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем було вчинено протиправні дії що до не призначення йому пенсії з дати набуття останнім права, чим порушено право позивача на призначення пенсії за віком. При цьому, позивачем вказано, що він має необхідний стаж роботи, що протиправно не враховано відповідачем. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.03.2021 року прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вищевказаним позовом.

Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що ґрунтуються на помилкових висновках. При цьому, представником відповідача вказано, що після неодноразових звернень позивача із заявами про призначення йому пенсії та на підставі поданих останнім документів і даних індивідуальних відомостей про застраховану особу було встановлено, що страховий стаж позивача складає 24 роки 0 місяців 3 дні, у зв'язку з чим позивачу з 21.10.2020 року було призначено пенсію на підставі заяви від 21.10.2020 року та наданих документів. Представником відповідача також вказано, що відповідно до приписів ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років з 01.01.2020 року по 21.12.2020 року та за наявності страхованого стажу не менше 27 років, проте оскільки позивачем було подано всі необхідні документи після спливу трьох місячного строку, пенсія призначена з 21.10.2020 року. Також, представником відповідача вказано, що зарахування страхового стажу та пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення проводиться по законодавству держави , на території якої вони проживають.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 досяг шістдесятирічного віку.

Також, позивачем вказано, що право на призначення пенсії в нього виникло з 31 травня 2020 року.

Позивачем у позовній заяві вказано, що він має необхідний для призначення пенсії за віком стаж роботи, а саме 27 років, у зв'язку з чим він 26.06.2020 року звернувся до відповідача із відповідною заявою.

До зазначеної заяви позивачем було надано наступні документи: трудова книжка НОМЕР_1 ; трудова книжка НОМЕР_2 за період роботи на території Російської Федерації; страхове свідоцтво обов'язкового пенсійного страхування РФ № 172- 759-396 13; військовий квиток НОМЕР_3 ; довідка про заробітну плату №5 від 20.01.2020, №6 від 20.01.2020; довідка про доходи за період роботи на підприємстві ООО «Центроэнэрносервис», м. Тула Російської Федерації.

Під час подачі документів для призначення пенсії спеціалістом було встановлено, що довідка про доходи, видана ООО «Центроэнэрносервис», м. Тула, не відповідає встановленому зразку та запропоновано в термін до 22.09.2020 надати довідку встановленого зразка. Перелік доданих до заяви документів та документи, яких не вистачає, зафіксовано в розписці-повідомленні.

Отже, як встановлено судом, рішенням відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.06.2020 року відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку із тим, що до загального страхового стажу не зарахований період безробіття згідно трудової НОМЕР_1 , оскільки запис внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме з 22.08.2000 по 16.08.2001 у Балаклійському районному центрі зайнятості, оскільки різниця між датою припинення виплати по безробіттю та датою наказу про припинення виплати по безробіттю складає більше 1 місяця.

Під час розгляду справи встановлено, що 06.07.2020 року позивач вдруге подав заяву та документи для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачем у позовній заяві вказано, що до зазначеної заяви було додано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №929 від 26.06.2020 року, видана ООО «Центрэнэргосервис», в якій зазначено, що страхові внески в Пенсійний фонд РФ перераховано. Також вказано, що довідка відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1. Додатково була надана довідка № 967 від 02.07.2020, в якій вказано що в зазначені періоди підприємство не перейменувалось.

Рішенням від 09.07.2020 № 2870 відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було відмовлено в призначенні пенсії, з огляду на обставини того, що до загального страхового стажу не зарахований період безробіття згідно трудової книжки НОМЕР_1 , так як запис внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме з 22.08.2000 по 16.08.2001 у Балаклійському районному центрі зайнятості, різниця між датою припинення виплати по безробіттю та датою наказу припинення виплати по безробіттю складає більше 1 місяця. Також до загального страхового стажу не зараховано період роботи згідно довідки № 967 від 02.07.2020, оскільки відсутні дані про підтвердження сплати внесків відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, а саме згідно статті 6 зазначеної Угоди "зарахування до страхового стажу з 01.01.2004 періодів роботи на території Співдружності Незалежних Держав, необхідно здійснювати за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких провадилася трудова діяльність".

Під час розгляду справи встановлено, що 15.07.2020 року позивачем було надано заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Як зазначено позивачем у позовній заяві, до зазначеної заяви ним було додано уточнюючу довідку №544/02/24-19 від 14.07.2020 року Балаклійського районного центру зайнятості за період з 22.08.2000 року по 16.08.2001 року.

Рішенням від 21.07.2020 року № 3147 відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було відмовлено в призначенні пенсії, так як до загального страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки та довідок №967 від 02.07.2020 та № 929 від 26.06.2020, тому що відсутні дані про підтвердження сплати внесків відповідно до угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, а саме: згідно статті 6 "зарахування до страхового стажу з 01.01.2004 періодів роботи на території Співдружності Незалежних Держав, необхідно здійснювати за умови підтвердження сплати страхових внесків до відповідних фондів держав-учасниць співдружності Незалежних Держав, на території яких до відповідних фондів держав-учасниць Співдружності Незалежних держав, на території яких провадилася трудова діяльність.

Зі змісту позовної заяви судом встановлено доводи позивача стосовно того, що 11.03.2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила пандемію коронавірусної хвороби 2019, у зв'язку з чим з 16.03.2020 року Російська Федерація закрила кордон з Україною і він не мав змоги перетнути кордон задля звернення до Пенсійного фонду Російської Федерації за індивідуальними відомостями із системи персоніфікованого обліку. Також позивачем вказано, що під час його звернення до відповідача йому було повідомлено, що у зв'язку з пандемією прийнято Закон України від 17.03.2020 № 530-ІХ, яким передбачено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг.

Позивачем у позовній заяві вказано, що в липні 2020 року він звернувся до Балаклійського відділу обслуговування громадян з проханням надати допомогу в витребуванні необхідних документів з Пенсійного фонду Російської Федерації та в жовтні 2020 року в телефонному режимі його було запрошено до Балаклійського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області написати заяву щодо призначення пенсії у зв'язку з надходженням акту перевірки з Пенсійного фонду Російської Федерації.

Так, позивачем вказано, що 21.10.2020 року вчетверте він звернувся із заявою за призначенням пенсії за віком до Балаклійського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Під час розгляду справи встановлено, що пенсію позивачу призначено з дня звернення, а саме з 21.10.2020 року, а не з дня виникнення права, тобто 31.05.2020 року.

Також, позивачем вказано, що на його усне прохання пояснити причини з яких пенсія призначена не з дати виникнення права (31.05.2020), а з дати звернення (21.10.2020) його було повідомлено про надходження роз'яснення Міністерства соціальної політики, що дія Закону № 530-ІХ від 17.03.2020 року не розповсюджується на пенсійне забезпечення.

Вважаючи дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Суд зазначає, що у положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до приписів ст.9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із положеннями ст.2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) передбачено такий вид трудової пенсії як за вислугу років.

Приписами ст. 26 Закону №1058-ІV визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та за наявності необхідного страхового стажу.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 досяг шістдесятирічного віку, у зв'язку з чим з 31.05.2020 року набув право на призначення пенсії за умови наявності у нього відповідного стажу.

Судом з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що позивач, вважаючи наявним у нього стаж роботи 27 років 26.06.2020 року звернувся до відповідача із відповідною заявою про призначення пенсії за віком.

При цьому, матеріали справи свідчать, що пенсію позивачу було призначено з 21.10.2020 року.

Як встановлено судом, у даному випадку спір стосується питання вірного визначення дати, з якої має бути призначена пенсія позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що положеннями статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців :з такого дня.

Відповідно до статті 7 Закону №1788-ХІІ, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Згідно положень п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до п.1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Як передбачено приписами п.4.1. Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Приписами п.4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що підставою для проведення призначення (перерахунку) пенсії є заява встановленого зразка, а також додані до неї документи, які підтверджують право на такий перерахунок, надані до органу Пенсійного фонду України в установленому чинним законодавством порядку та чинним законодавством не передбачено право та обов'язок відповідача здійснювати перерахунок пенсії за період до прийняття рішення про призначення пенсії.

Одночасно, суд зазначає, що посилання позивача на обставини запровадження карантину не можуть вважатися судом належними, оскільки 17.03.2020 було прийнято Закон України № 530-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", пп. 3 п.2 розділу ІІ якого визначено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Проте, відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Положеннями ст.16 Закону України «Про адміністративні послуги» передбачено, що реєстр адміністративних послуг (далі - Реєстр) формується і ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання адміністративних послуг, з метою 1) ведення обліку адміністративних послуг; 2) забезпечення відкритого і безоплатного доступу до інформації про адміністративні послуги.

Реєстр містить інформацію про: 1) перелік адміністративних послуг; 2) правові підстави надання адміністративних послуг; 3) суб'єкта надання адміністративних послуг; 4) розмір плати (адміністративний збір) за адміністративну послугу (у разі надання послуги на платній основі); 5) інші відомості, визначені Кабінетом Міністрів України. Порядок ведення Реєстру, зокрема строки та порядок подання до Реєстру інформації, передбаченої частиною другою цієї статті, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч.1 ст. 17 Закону України «Про адміністративні послуги» надання адміністративних послуг в електронній формі та доступ суб'єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням мережі Інтернет забезпечуються засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, який є офіційним джерелом інформації про надання адміністративних послуг в Україні.

З Єдиного державного веб-порталу адміністративних послуг судом не встановлено надання органами Пенсійного Фонду України адміністративної послуги, як подання заяви про призначення пенсії та призначення пенсії.

Відтак, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку проте, що подання заяви про призначення пенсії не є адміністративною послугою, яка надається за заявою суб'єкта звернення органами Пенсійного фонду України у відповідності до Закону України «Про адміністративні послуги».

Відповідно до ст.9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" окремо визначено вид послуг, які надаються за рахунок коштів Пенсійного фонду, а саме соціальні послуги - допомога на поховання пенсіонера.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що призначення пенсійних виплат за віком, не відноситься до соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, суд зазначає, що зі змісту преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається зазначення того, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Водночас, жодних змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині строків подання заяв про призначення пенсії, чи продовження строків подання таких заяв внесено не було, не вносились зміни щодо зупинення строків на період карантину подання заяв про призначення пенсії за віком.

Отже, суд вважає зазначені доводи позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають врахуванню.

В той же час, суд зазначає, що під час розгляду справи встановлено, що первинно із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача 26.06.2020 року, проте рішенням відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.06.2020 року йому було відмовлено в призначенні пенсії.

В подальшому, позивач звернувся до відповідача 06.07.2020 року вдруге із долученням додаткових документів, проте рішенням від 09.07.2020 № 2870 відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було відмовлено в призначенні пенсії.

Матеріали справи свідчать, що 15.07.2020 року позивачем було надано заяву про призначення пенсії за віком, до якої також було додано додаткові документи, проте рішенням від 21.07.2020 року № 3147 відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було відмовлено в призначенні пенсії.

Судом встановлено, що зазначені рішення відповідача позивачем оскаржено не було, доказів їх скасування до суду не надано.

Однак, як свідчать наявні в матеріалах справи копії вказаних рішень останні мотивовано відсутністю у позивача достатнього стажу роботи для призначення пенсії. Так, у рішення від 26.06.2020 року було вказано про не зарахування до загального страхового стажу позивача періоду безробіття згідно трудової НОМЕР_1 , оскільки запис внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме з 22.08.2000 по 16.08.2001 у Балаклійському районному центрі зайнятості. У рішенні від 09.07.2020 № 2870 вказано про не зарахування до загального страхового стажу періоду безробіття згідно трудової книжки НОМЕР_1 , так як запис внесено з порушенням вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, а саме з 22.08.2000 по 16.08.2000 у Балаклійському районному центрі зайнятості, різниця між датою припинення виплати по безробіттю та датою наказу припинення виплати по безробіттю складає більше 1 місяця, а також періоду роботи згідно довідки № 967 від 02.07.2020, оскільки відсутні дані про підтвердження сплати внесків відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. У рішенні від 21.07.2020 року № 3147 вказано про не зарахування до загального страхового стажу періодів роботи згідно трудової книжки та довідок №967 від 02.07.2020 та № 929 від 26.06.2020, оскільки відсутні дані про підтвердження сплати внесків відповідно до угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що фактично під час повторного звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком відповідачем було додатково вказано на нові обставини, які перешкоджали призначенню пенсії позивачу.

Водночас, позивачем у позовній заяві повідомлено про обставини того, що він в липні 2020 року звернувся до Балаклійського відділу обслуговування громадян з проханням надати допомогу в витребуванні необхідних документів з Пенсійного фонду Російської Федерації. При цьому, відповідачем до суду доказів на спростування вказаних доводів позивача надано не було.

Як вказано позивачем у позовній заяві, після надходженням акту перевірки з Пенсійного фонду Російської Федерації його було запрошено до відповідача задля написання нової заяви про призначення пенсії за віком та вже з 21.10.2020 року було призначено пенсію за віком.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, суд приходить до висновку про те, що позивач із заявою про призначення пенсії за віком первинно звернувся у визначені законодавством строки, проте у зв'язку з виникненням нових обставин, що унеможливлювали призначення йому пенсії був позбавлений можливості надати відповідачу достатній перелік документів.

В той же час, судом встановлено, що позивачем було вчинено активні дії направлені на своєчасне надання документів, а затримка в підтверджені стажу роботи позивача на території Російської Федерації відбулась через необхідність підтвердження органом Пенсійного фонду Російської Федерації обставин сплати позивачем страхових внесків.

Судом з наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що під час призначення позивачу пенсії відповідачем було враховано стаж роботи останнього, що складає 27 років 5 місяців 2 дні, що свідчить про підтвердження такого стажу відповідачем.

Враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення пенсії з 31 травня 2020 року.

При цьому, з огляду на встановлення під час розгляду справи обставин порушення прав позивача, суд приходить до висновку для належного захисту порушених прав позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області змінити дату, з якої призначено пенсію за віком, а саме: здійснити призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 31 травня 2020 року, та провести відповідні виплати за період з 31 травня 2020 року по 20 жовтня 2020 року.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести відповідні виплати разовою сумою суд зазначає наступне.

Спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно.

Отже, у випадку набрання чинності рішенням суду про зобов'язання сплатити недоплачену частину пенсії за період з 01.01.2016 перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці.

Таким чином суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даної частини позовних вимог.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не призначення пенсії ОСОБА_1 з 31 травня 2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області змінити дату, з якої призначено пенсію за віком, ОСОБА_1 а саме: здійснити призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 31 травня 2020 року, та провести відповідні виплати за період з 31 травня 2020 року по 20 жовтня 2020 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) сплачену суму судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 41248021).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.