Рішення від 21.05.2021 по справі 500/2105/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2105/21

21 травня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській щодо:

непроведення обчислення та перерахунку у 2020 році пенсії ОСОБА_1 щомісячно із розрахунку 61% грошового забезпечення з 01.01.2018 у сумі 1485,61 грн і з 01.01.2019 у сумі 1238,00 грн та із сум додаткових видів грошового забезпечення;

непроведення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 в сумі 7019,64 грн у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, в тому числі неврахування при перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби (5%) - 299,60 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) -326,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 163,00 грн та премії (145%) - 4727,00 грн, які враховувалися до перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області:

провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, щомісячно починаючи з 01.01.2018 у сумі 1485,61 грн і з 01.01.2019 у сумі 1238,00 грн та із сум додаткових видів грошового забезпечення;

провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 01.04.2019 в сумі 7019,64 грн у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, в тому числі включаючи наступні складові грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (5%) - 299,60 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 163,00 грн та премії (145%) - 4727,00 грн з подальшим перерахунком розміру пенсії у випадках зміни розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що отримує пенсію за вислугу років, яка призначена їй відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку від 03.08.2020 №45/08-893 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), для перерахунку пенсії. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовило у перерахунку пенсії позивача на підставі поданої довідки.

Позивач не погоджується з відмовою відповідача та стверджує, що з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку її пенсії, виходячи із розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) та відповідно до статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Також відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) відповідачем обмежено розмір підвищення пенсії позивача: з 01.01.2018 - 50% від суми підвищення та з 01.01.2019 - 75 % від суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо непроведення обчислення та перерахунку пенсії із розрахунку 61% грошового забезпечення з 01.01.2018 та із 01.01.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, а також щодо непроведения обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 в сумі 7019,64 грн у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, в тому числі неврахування при перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, протиправною та такою, що порушує гарантоване державою право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 21.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 21.04.2021 представником Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області отримано 22.04.2021, що підтверджується відповідною відміткою на супровідному листі (а.с.26).

Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, яка їй призначена з 01.01.2009 відповідно до Закону №2262-ХІІ (а.с.7, 18).

З 01.12.2017 проведено перерахунок пенсії позивача, при якому враховано посадовий оклад - 740,00 грн, оклад за військовим званням - 65,00 грн, процентну надбавку за вислугу років - 241,50 грн, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення та премію - 1187,15 грн, а всього - 2233,65 грн. Розмір пенсії з надбавками та з урахуванням мінімального розміру пенсії склав 1674,31 грн (61% грошового забезпечення) (а.с.9).

З 01.01.2018 на виконання Постанови №103 пенсія позивача була перерахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з надбавками склала 3655,12 грн, сума підвищення згідно з Постановою №103 становила 1980,81 грн.

Виплата підвищення до пенсії ОСОБА_1 проводилася наступним чином:

з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50 % від підвищення, що становило 990,41 грн,

з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75 % від підвищення, що становило 1485,61 грн,

з 01.01.2020 щомісячно 100 % підвищення, тобто 1980,81 грн (а.с.8, 10).

При цьому позивач вважає, що має право на виплату пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, а саме з 01.01.2018 у сумі 1485,61 грн і з 01.01.2019 у сумі 1238,00 грн.

Також судом встановлено, що Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області виготовлено ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення від 03.08.2020 №45/08-893 для перерахунку пенсії, в якій вказано основні та додаткові види грошового забезпечення відповідно до Постанови №704 станом на 05.03.2019 за посадою старшого техніка Управління Держспецзв'язку в Тернопільській області (на день звільнення зі служби), а саме: посадовий оклад - 3260,00 грн, оклад за військовим званням - 1020,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) - 1712,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (5%) - 299,60 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн, надбавка за кваліфікацію (5%) - 163,00 грн, премія (145%) - 4727,00 грн. Всього 11507,60 грн (а.с.11).

Вказану довідку Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (а.с.14). Однак довідка повернута без виконання.

Відповідач листом від 20.08.2020 «Про надання інформації» повідомив Управління Держспецзв'язку в Тернопільській області, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови №704 були передбачені пунктами 1, 2 Постанови №103. 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи наведене, підстав для перерахунку пенсії немає (а.с.15).

Аналогічну за змістом відповідь надано також на заяву позивача про перерахунок пенсії з 01.04.2019 (а.с.12) у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 12.03.2021 №1009-939/К-02/8-1900/21 (а.с.13).

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення обчислення та перерахунку пенсії із розрахунку 61% грошового забезпечення з 01.01.2018 у сумі 1485,61 грн і з 01.01.2019 у сумі 1238,00 грн, а також щодо непроведения обчислення та перерахунку пенсії з 01.04.2019 в сумі 7019,64 грн у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, в тому числі неврахування при перерахунку пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, протиправною, звернулася до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи питання наявності підстав для нарахування та виплати позивачу пенсії у спірні періоди з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, є Закон №2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018.

Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІ 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

За змістом пункту 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:

з 01.01.2018 - 50 %;

з 01.01.2019 по 31.12.3019 - 75 %;

з 01.01.2020 - 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Матеріалами справи підтверджено, що згідно з Постановою №103 підвищення пенсії позивача склало 1980,81 грн, яке виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно у розмірі 50 % від підвищення; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно у розмірі 75% від підвищення; з 01.01.2020 щомісячно - 100 % підвищення (а.с.8, 10).

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45. Вказане рішення відповідно до вимог статті 255 КАС України набрало законної сили з 05.03.2019.

Згідно з частиною другою статті 256 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, з 05.03.2019 втратили чинність положення пункту 2 Постанови №103 і з цього часу у позивача виникло право на виплату пенсії з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.

Вказані правові висновки відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладені в постанові від 11.03.2020 у зразковій справі № 160/3586/19, якою залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.08.2019, і які враховуються судом при вирішенні цієї справи відповідно до частини третьої статті 291 КАС України.

Вирішуючи зазначену зразкову справу, Верховний Суд дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, є протиправними.

При цьому Верховний Суд акцентував увагу на тому, що обмеження часткової виплати суми підвищення до пенсії було скасоване саме у зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019.

Водночас суд звертає увагу, що 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі - Постанова №804), яка набрала чинності 04.09.2019.

Постановою №804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Зазначене свідчить про те, що з 04.09.2019 до 31.12.2019 у відповідача були правові підстави для виплати позивачу 75 % підвищення до пенсії.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, відповідач, виплачуючи в період з 04.09.2019 по 31.12.2019 75% підвищення до пенсії позивача, діяв відповідно до Постанови №804, у зв'язку з чим не порушив вимог частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки такий спосіб дій прямо передбачений вказаною постановою Кабінету Міністрів України, яка була чинною та підлягала виконанню.

Відтак вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії за період з 04.09.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 задоволенню не підлягають.

Водночас, оскільки позивач у період з 05.03.2019 по 03.09.2019 мала право на отримання повної суми підвищення до пенсії, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 по 03.09.2019, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

При цьому суд наголошує, що право в позивача на такий перерахунок виникло у зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 за рішенням суду у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, відтак перерахунок мав бути здійснений відповідачем незалежно від того, чи подав пенсіонер відповідну заяву.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, щомісячно починаючи з 01.01.2018 у сумі 1485,61 грн і з 01.01.2019 у сумі 1238,00 грн та із сум додаткових видів грошового забезпечення, то суд зазначає таке.

Як вказано вище, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103, набрало законної сили з 05.03.2019. Таким чином, положення пунктів 1 та 2 Постанови №103 втратили чинність лише 05.03.2019.

Суд зазначає, що до 05.03.2019 зазначенні положення Постанови №103 були чинними та обов'язковими для виконання пенсійним органом, а тому виплата пенсії у розмірі 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018 по 31.12.2018 та у розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2019 по 04.03.2019 є правомірною, відповідач діяв відповідно до приписів законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Водночас, задовольняючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05.03.2019 по 03.09.2019, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, суд не вбачає підстав для вказання конкретних сум такого підвищення, які наводить позивач у позовній заяві, оскільки відповідач ще не здійснював перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при проведенні такого перерахунку будуть порушені.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо неперерахунку та невиплати пенсії позивачу та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести обчислення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 в сумі 7019,64 грн у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, в тому числі включаючи наступні складові грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (5%) - 299,60 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 163,00 грн та премії (145%) - 4727,00 грн з подальшим перерахунком розміру пенсії у випадках зміни розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення, то суд зазначає таке.

Як вже було вказано вище, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою, третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідно до пункту 2 Постанови №704, яка набрала чинності з 01.03.2018, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того зазначеною постановою Кабінету Міністрів України установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); а також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).

Відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Згідно пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018.

Однак рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 визнано протиправними та нечинними. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишено без змін.

Суд зазначає, що в компетенцію Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити уповноважені органи щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Пункт 3 Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 847 від 28.10.2015 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Тобто, на державний орган, з якого особи були звільнені із служби покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною в рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020, та відповідно до приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховується при вирішенні цієї типової справи.

При цьому, як зазначив Верховний Суд у пункті 40 рішення від 17.12.2019 у справі №160/8324/19, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у зв'язку з отриманням оновленої довідки Управління Держспецзв'язку в Тернопільській області від 03.08.2020 №45/08-893 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, зобов'язане перерахувати пенсію ОСОБА_1 та здійснити її виплату, починаючи з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Однак відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 зроблено не було.

З огляду на вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі наданої Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області оновленої довідки про грошове забезпечення від 03.08.2020 №45/08-893.

Таким чином, наявні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі наданої Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області оновленої довідки про грошове забезпечення від 03.08.2020 №45/08-893.

При цьому стосовно позовних вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача в сумі 7019,64 грн у розмірі 61% від розміру грошового забезпечення, в тому числі включаючи наступні складові грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (5%) - 299,60 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн, надбавки за кваліфікацію (5%) - 163,00 грн та премії (145%) - 4727,00 грн з подальшим перерахунком розміру пенсії у випадках зміни розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення, то суд зауважує, що, як слідує з листа відповідача від 12.03.2021, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає підстав для перерахунку пенсії з тих мотивів, що після визнання нечинними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Таким чином, спору щодо складових грошового забезпечення, з яких має обчислюватись пенсія позивача та розміру відсотків призначеної їй пенсії на час звернення позивача до суду не існувало.

Водночас відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при проведенні такого перерахунку будуть порушені, та у випадках зміни розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідач не здійснюватиме перерахунок пенсії позивача.

Перерахунок відповідачем ще не проведений, що виключає правові підстави для зазначення у резолютивній частині рішення будь-якої інформації окрім тієї, що пов'язана зі здійсненням такого перерахунку на відповідної довідки.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, позовні вимоги в зазначеній частині, є передчасними та задоволенню не підлягають.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Оскільки суд задовольняє позов частково, то згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у сумі 454,00 грн, сплаченого відповідно до квитанції №43994450 від 15.04.2021 (а.с.19).

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та з 01 квітня 2019 року на підставі наданої Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області оновленої довідки про грошове забезпечення від 03 серпня 2020 року №45/08-893.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (із урахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Управлінням Держспецзв'язку в Тернопільській області оновленої довідки про грошове забезпечення від 03 серпня 2020 року №45/08-893, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01 квітня 2019 року, із урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири грн 00 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 21 травня 2021 року.

Суддя Чепенюк О.В.