Ухвала від 20.05.2021 по справі 500/1536/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позову без розгляду

Справа № 500/1536/21

20 травня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чепенюк О.В.,

за участі секретаря судового засідання Кухар О.Л.,

представника позивача Печінки П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника - адвоката Печінку Павла Володимировича звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, в якому просить:

визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником бойових дій та у відповідності до статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020, має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2020 році в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Натомість йому здійснена виплата вказаної допомоги у розмірі 1390 грн. У зв'язку з виплатою допомоги у меншому розмірі, ніж визначено Законом №3551-XII, позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації, який протиправно відмовив у перерахунку та проведенні цієї виплати. З виплатою щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж встановлено Законом, позивач не погоджується, через що звернувся до суду для зобов'язання Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, яке, на переконання позивача, є правонаступником Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації, нарахувати і виплатити йому щорічну разову грошову допомогу в належному розмірі.

Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

12.04.2021 на адресу суду надійшли заперечення на позовну заяву від Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, у яких вказано, що перерахунок коштів ОСОБА_1 був здійснений через Управління праці та соціального захисту Гусятинської районної державної адміністрації.

Представник відповідача зазначає, що відповідно до розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації “Про утворення комісії з приймання - передачі документів та майна структурних підрозділів реорганізованих райдержадміністрацій” від 01.03.2021 №39/01-1, утворена комісія з приймання-передачі документів та майна структурних підрозділів реорганізованих районних державних адміністрацій забезпечує передачу майна на баланс структурних підрозділів Чортківської районної державної адміністрації або на відповідальне зберігання об'єднаним територіальним громадам укладених з райдержадміністрацією договорів. Щодо передачі документів, з яких випливають права, обов'язки чи інші зобов'язання, у розпорядженні мова не йдеться.

На переконання представника відповідача, Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації не є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації, а тому не є належним відповідачем у цій справі.

Ухвалою суду від 13.04.2021 залучено до участі в цій справі другого відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації з огляду на наявний у матеріалах справи лист Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації від 12.02.2021 №01-14/82 про виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн.

20.04.2021 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, у якій вказано, що відповідно до розпорядження голови Гусятинської районної державної адміністрації №2/02-34 від 05.01.2021 “Про реорганізацію структурних підрозділів районної державної адміністрації”, Чортківська районна державна адміністрація є правонаступником прав та обов'язків відповідних управлінь Гусятинської районної державної адміністрації, що на переконання представника позивача, спростовує твердження відповідача щодо відсутності в нього правонаступництва в результаті реорганізації Гусятинської районної державної адміністрації.

22.04.2021 від відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації до суду надійшли заперечення на позовну заяву, у яких останній проти позову заперечує та зазначає, що наявна в матеріалах справи письмова відповідь Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації від 12.02.2021 №01-14/82 про виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1390 грн видана помилково. У зв'язку з значною завантаженістю, великою кількістю звернень щодо виплати грошових допомог до 5 травня, працівниця, яка готувала відповідь, не перевірила всі факти та надала помилкову відповідь щодо перерахунку коштів ОСОБА_1 . У жодних переліках, поданих до Управління гр. ОСОБА_1 , не вказувалось, відповідно кошти йому не перераховувались.

Відтак Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації не є належним відповідачем у цій справі, оскільки перерахунок грошової допомоги позивачу не здійснювало.

У зв'язку з такими обставини, коли кожен з відповідачів заперечував виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, з метою повного, об'єктивного та всебічного дослідження обставин справи, суд постановив ухвалу від 23.04.2021, якою призначив справу до судового розгляду з викликом учасників справи на 20.05.2021, а також зобов'язав позивача ОСОБА_1 у строк до 15.05.2021 надати суду докази у підтвердження доводів щодо виплати йому саме Управлінням праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році у меншому розмірі, ніж визначено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та інші докази на підтвердження обставин виплати йому разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, у тому числі довідку про суму виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, видану тим органом соціального захисту населення, який здійснив йому таку виплату. Додатково суд зобов'язав Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації у строк до 15.05.2021 надати суду довідку про те, чи здійснювалася виплата ОСОБА_1 (мешканцю Чортківського (колишній Гусятинський) району) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.

Одночасно ухвалою суду від 23.04.2021 роз'яснено позивачу наслідки неподання доказів, передбачені пунктом 9 частини першої статті 240 КАС України, а саме: суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.

Копію ухвали суду 23.04.2021 позивач отримав 30.04.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У визначений судом строк до суду надійшов лист від представника позивача про те, що він не може надати інших доказів посилаючись на те, що Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації припинило своє функціонування внаслідок реорганізації.

Станом на 20.05.2021, дату судового засідання, докази, витребувані судом, позивачем також не надано.

Від Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації до суду на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2021 надійшла довідка такого змісту.

«При перевірці інформації встановлено наступне. Подання районним органам соціального захисту населення та сформування переліку осіб, які мають право на отримання такої допомоги, займаються військові, правоохоронні та інші органи, установи, організації, підприємства щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійною фонду України та Пенсійний фонд України, щодо осіб, які перебувають на обліку в органах Пенсійного (фонду України. І лише після цього Управління згідно таких списків перераховує кошти зазначеним особам.

Проте у переліках (списках), поданих установами, організаціями, підприємствами в Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації для здійснення подальшого перерахунку коштів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році гр. ОСОБА_1 немає.

В зв'язку із вищевказаними фактами, Управлінням соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , жителю Гусятинського району (теперішній Чортківський район), перерахунок коштів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році не проводився».

У судове засідання, призначене на 20.05.2021, представники відповідача не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Від Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про причини неявки представника до суду не повідомило, клопотань про відкладення розгляду справи до суду від цього відповідача не надходило.

Неявка представника відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації без поважної причини або без повідомлення причин неявки відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України не перешкоджає розгляду справи, а тому такий проведено за відсутності представників відповідачів.

У судовому засіданні 20.05.2021 судом з'ясувалося питання невиконання вимог ухвали суду позивачем в частині подання до суду доказів на підтвердження обставин виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, у тому числі довідки про суму виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, видану тим органом соціального захисту населення, який здійснив йому таку виплату.

З поданих до суду відповідачами доказів вбачається, що жоден з них ні Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, ні Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації не виплачували ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році. Доказів того, у якому розмірі позивач фактично отримав, а також чи отримав взагалі таку допомогу, яким суб'єктом владних повноважень проведено таку виплату у матеріалах справи немає.

Судом з'ясовано у представника позивача, що ОСОБА_1 не є пенсіонером та не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду, що свідчить про те, що виплати допомоги проводилася позивачу не на підставі списків, поданих територіальними органами Пенсійного фонду, які беруть на облік пенсіонерів за місцем їх проживання. Такі списки можуть подаватися і іншими суб'єктами, і перерахунок може здійснюватися управлінням соціального захисту не лише за місцем проживання, про що наголошує у своєму відзиві Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації.

Суд зауважує, що на реалізацію приписів Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

Пунктом 2 цієї постанови було визначено: забезпечити подання до 23.03.2020 районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:

Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;

Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.

Наведене свідчить, що виплату позивачу разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році могло бути проведено районними органи соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат за місцем одержання грошового утримання позивача. Представник позивача зазначив, що йому не відомо про місце роботи, служби позивача та не вдалося у нього з'ясувати хто проводив виплату разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році.

Разом з тим, у цій справі суд вжив достатньо заходів, щоб з'ясувати обставини виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, а сам позивач не вчинив жодних дій, у тому числі на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2021 для з'ясування того, яким же органом соціального захисту населення, йому було виплачено кошти, у якій сумі.

Таким чином, позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.

Згідно із частинами першою-другою статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Частиною сьомою статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Представник позивача зазначив у судовому засіданні, що Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації реорганізовано, а тому він не міг би отримати докази у нього.

З цього приводу суд зазначає, по-перше, що станом на 20.05.2021 Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не припинено, діє ліквідаційна комісія в особі голови комісії, про це свідчить і подання заяв по суті справи цим відповідачем.

По-друге, відповідачами, у тому числі Управлінням праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації надано на вимогу суду докази про те, що ними не виплачувалася ОСОБА_1 разова грошова допомога до 05 травня у 2020 році, тому суд і зобов'язував позивача подати до суду докази на підтвердження обставин виплати йому разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, у тому числі довідки про суму виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, видану тим органом соціального захисту населення, який здійснив йому таку виплату.

Неподання позивачем визначених судом доказів унеможливлює встановлення судом обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною дев'ятою статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.

Таким чином, враховуючи те, що позивач без поважних причин не надав витребувані судом докази, необхідні для повного, об'єктивного та всебічного дослідження обставин справи та для справедливого, неупередженого вирішення судом спору, що перешкоджає подальшому розгляду справи, суд дійшов висновку, що позов слід залишити без розгляду відповідно до пункту 9 частини першої статті 240 КАС України.

При цьому суд роз'яснює позивачеві, що відповідно до частини четвертої статті 240 КАС України особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Керуючись статтями 80, 94, 240, 243, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Чортківської районної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено та підписано 21 травня 2021 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.