21 травня 2021 р. Справа № 480/7926/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Сумській області до товариства з обмеженою відповідальністю "АХ" про застосування заходів реагування,-
Управління Держпраці у Сумській області (далі - позивач, Управління Держпраці у Сумській області) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "АХ" (далі - відповідач, ) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «АХ», а саме до усунення зазначених в позові порушень зупинити:
- експлуатацію свердловин, що розташовані за адресами: Сумська обл., Лебединський р-н, с.Токарі, вул. Санаторна, 65 та с.Кулики, вул.Куликівська (пункт 1 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/440 від 21.09.2020);
- експлуатація устаткування підвищеної небезпеки, а саме: трансформаторну підстанцію КТП-477, в якій встановлений трансформатор ТМ-160/10, зав. №92514 (Сумська область, Лебединський район, с. Токарі, вул. Санаторна 65) та КТП-642, в якій встановлений трансформатор ТМ-250/10, без зав. № (Сумська область, Лебединський район, с. Кулики, вул. Куликівська) (пункт 3 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/440 від 21.09.2020).
Свої вимоги позивач мотивував тим, що перевіркою було виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, що є підставою для застосування санкцій у вигляді зупинення експлуатації свердловин та устаткування підвищеної небезпеки, що належить відповідачу, до усунення останнім виявлених порушень.
Ухвалою суду від 07.12.2020 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 28.12.2020, про що свідчить підпис представника ТОВ "АХ" на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.22), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "АХ" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.23).
21.02.2020 Управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ №357 "Про позапланову перевірку" щодо проведення позапланової перевірки ТОВ «АХ» з метою перевірки виконання раніше виданого припису від 09.01.2020 №02-05/02.
За результатами перевірки ТОВ «АХ» посадовими особами позивача складено акт перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/125 від 24.02.2020 та винесено припис про усунення виявлених порушень № 02-05/80 від 24.02.2020.
14.09.2020 Управлінням Держпраці у Сумській області видано наказ №942 "Про позапланову перевірку" щодо проведення позапланової перевірки додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення з метою перевірки виконання раніше виданого припису № 02-05/80 від 24.02.2020 ТОВ «АХ» (а.с.3).
За результатами перевірки ТОВ «АХ» посадовими особами позивача складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 21.09.2020 №02-04/440 (а.с.5-8), що містить три пункти порушень нормативно-правових актів з охорони праці, серед яких 2 пункти, які несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- ТОВ «АХ» проводить роботи підвищеної небезпеки - буріння та експлуатація свердловин під час геологічного вивчення та розробки родовищ корисних копалин, що розташовані за адресою: Сумська обл., Лебединський р-н, с.Токарі, вул. Санаторна, 65 та с.Кулики, вул.Куликівська, без подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, що є порушенням вимог стаття 21 ЗУ Про охорону праці № 2694 та передбачено додатком 6 п.20 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затв. Постановою КМУ від 26 жовтня 2011р. №1107 зі змінами (пункт 1 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання № 02- 04/440 від 21.09.2020);
- в ТОВ «АХ» експлуатується трансформаторна підстанція КТП-477 в якій встановлений трансформатор ТМ-160/10, зав. №92514 (Сумська область, Лебединський район, с. Токарі, вул. Санаторна 65) та КТП-642 в якій встановлений трансформатор ТМ- 250/10, №б/н (Сумська область, Лебединський район, с. Кулики, вул. Куликівська), без подання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, що є порушенням вимог стаття 21 ЗУ Про охорону праці № 2694 та передбачено додатком 7 п.7 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» затв. Постановою КМУ від 26 жовтня 2011р. №1107 зі змінами (пункт 3 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання № 02-04/440 від 21.09.2020).
З метою усунення виявлених під час перевірки порушень, Управлінням Держпраці у Сумській області складений припис від 21.09.2020 №02-05/275 про усунення порушень, виявлених під час проведення перевірки (а.с.9-10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (частина перша статті 39 Закону України «Про охорону праці»).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З матеріалів справи встановлено, що під час проведення позапланової перевірки позивачем зафіксовано в акті перевірки порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків.
Суд зазначає, що на момент розгляду справи відповідачем не надано суду доказів ні на спростування висновків, зазначених в акті, ні на підтвердження усунення порушень, наведених в акті перевірки від 21.09.2020 №02-04/440. Також не було подано відповідачем у відзиву на позовну заяву.
Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Держпраці у Сумській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Управління Держпраці у Сумській області (вул. Горького, 28-б,м. Суми,Сумська область,40030, код ЄДРПОУ 39857622) до товариства з обмеженою відповідальністю "АХ" (вул. Герасима Кондратьєва, 189,м. Суми,Сумська область,40021, код ЄДРПОУ 33390217) про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "АХ", а саме до усунення порушень зупинити:
1) експлуатацію свердловин, що розташовані за адресами: Сумська обл., Лебединський р-н, с.Токарі, вул. Санаторна, 65 та с.Кулики, вул.Куликівська;
2) експлуатація устаткування підвищеної небезпеки, а саме: трансформаторну підстанцію КТП-477, в якій встановлений трансформатор ТМ-160/10, зав. №92514 (Сумська область, Лебединський район, с. Токарі, вул. Санаторна 65) та КТП-642, в якій встановлений трансформатор ТМ-250/10, без зав. № (Сумська область, Лебединський район, с. Кулики, вул. Куликівська).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 21.05.2021.
Суддя І.Г. Шевченко