Рішення від 21.05.2021 по справі 460/8782/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2021 року м. Рівне №460/8782/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові призначити позивачу пенсію по віку з дня досягнення ним пенсійного віку - з 02.11.2019; 2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку позивачу з дня досягнення ним пенсійного віку - з 02.11.2019. За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що в січні 2020 року, в межах тримісячного строку з дня досягнення пенсійного віку, він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії. Однак, позивач відмовив в призначені пенсії через відсутність страхового стажу в достатньому обсязі у зв'язку з недоліками в документах, наданих для призначення пенсії. З огляду на вказане, позивач звернувся до Корецького районного суду Рівненської області з із заявою про встановлення факту приналежності йому документів, що підтверджують набутий страховий стаж. Рішенням Корецького районного суду Рівненської області від 04.06.2020 заяву позивача про встановлення юридичного факту було задоволено. 02.09.2020 позивач подав до відповідача вказане вище судове рішення. В подальшому відповідач повідомив позивачу про призначення пенсії з 02.09.2020 року на підставі повторно наданої заяви про призначення пенсії. Позивач не погоджується з таким рішення відповідача та вважає його протиправним, оскільки він не звертався до відповідача з повторною заявою про призначення пенсії. Крім того, позивач вказує, що не з його вини розгляд Корецьким районним судом Рівненської області заяви про встановлення факту приналежності йому документів, що підтверджують набутий страховий стаж, тривав понад чотири місяці. З наведених підстав просить позовну заяву задовольнити.

У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Свої заперечення обґрунтовував тим, що позивач дійсно в січні 2020 року звернувся до нього із заявою про призначення пенсії. Разом з тим, згідно з документами, доданими до заяви про призначення пенсії №151/51 від 29.01.2020 та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, підтверджувалася наявність у позивача страхового стажу обсягом 13 років 1 місяць 2 дні. Водночас, до страхового стажу позивача не було зараховано періоди, зазначені в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , заповненої 23.06.1980 року, оскільки внесення записів у зазначену трудову книжку не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 ( із змінами та доповненнями), чинної на дату заповнення трудової книжки. Також не було враховано період роботи у ВАТ "Агрохім" з 1983 по 31 12.1998 згідно з довідкою виданою трудовим архівом Корецького району від 24.12.2019 №941, так як у довідці не повністю вказано ім'я та по батькові позивача. З огляду на вказане, за заявою від 29.01.2020 відповідачем було прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії. 02.09.2020 позивач повторно звернувся із заявою про призначення пенсії, до якої долучив рішення Корецького районного суду Рівненської області від 04.06.2020 по справі № 563/67/20 про встановлення факту належності позивачу правовстановлюючих документів, а саме: архівної довідки Об'єднаного трудового архіву Корецького району від 24.12.2019 №941-а; трудової книжки серії НОМЕР_2 ; наказу Корецького цукрового заводу від 02.12.1982 № 149-ОК. На підставі вказаної заяви та доданих до неї документів позивачу призначено пенсію по віку з 02.09.2020. За наведених обставин, відповідач стверджує, що в спірних правовідносинах він діяв в межах та у спосіб, визначені законами та Конституцією України, оскільки на момент первинного звернення за призначенням пенсії у позивача документально не підтверджувалася наявність 26 років страхового стажу, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволені позову.

Ухвалою суду від 18 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

01.11.2019 позивачу виповнилося 60 років.

29.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії.

Листом від 10.02.2020 за № 1700-11-8/2135 відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для призначення пенсії через відсутність страхового стажу в необхідному обсязі - 26 років. Зокрема, у листі відповідач вказав, що доданими до заяви документами та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 13 років 1 місяць 2 дні. Водночас, до страхового стажу позивача не зараховано періоди, зазначені в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , заповненої 23.06.1980, оскільки внесення записів у зазначену трудову книжку не відповідає Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 (із змінами та доповненнями), чинної на дату заповнення трудової книжки. Також не було враховано період роботи позивача у ВАТ "Агрохім" з 1983 по 31 12.1998 згідно з довідкою від 24.12.2019 №941, виданою трудовим архівом Корецького району, так як у довідці не повністю вказано ім'я та по батькові.

04.06.2020 Корецьким районним судом Рівненської області ухвалене рішення по справі № 563/67/20, яким заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про встановлення факту належності правовстановлюючих документів задоволено повністю. Встановлено факт належності ОСОБА_1 правовстановлюючих документів: наказу №149-ОК від 02.12.1982, виданого Корецьким цукровим заводом; архівної довідки № 941 а/19 від 30.01.2020, виданої Об'єднаним трудовим архівом Корецького району; трудової книжки серії НОМЕР_1 .

02.09.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, до якої долучив, зокрема, копію рішення Корецького районного суду Рівненської області від 04.06.2020 по справі № 563/67/20.

На підставі вказаної вище заяви, відповідачем прийнято рішення про призначення позивачу пенсії за віком з 02.09.2020.

Позивач не погоджується з діями відповідача щодо призначення пенсії з 02.09.2010 та вважає їх протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 1 січня 2004 року.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1058, законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1; тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1.1. Порядку № 22-1 визначено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до пункту 4.1. Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Крім того, пунктом 4.3. Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що в межах тримісячного строку після досягнення пенсійного віку, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії.

Разом з тим, долучені позивач до заяви документи містили недоліки, у зв'язку з якими в останнього документально підтверджувалася наявність страхового стажу лише обсягом 13 років 1 місяць 2 дні.

З огляду на вказане, відповідач в межах строку, визначеного пунктом 4.3. Порядку № 22-1, повідомив позивачу про відмову в призначенні пенсії.

При цьому, на переконання суду, звернення позивача до Корецького районного суду Рівненської області із заявою про встановлення факту належності йому правовстановлюючих документів щодо стажу свідчить про те, що позивач погодився із твердження відповідача щодо наявності недоліків в документах, наданих при первісному зверненні за призначенням пенсії.

Також матеріалами справи підтверджується, що 02.09.2020 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, до якої долучив, зокрема, рішення суду по справі № 563/67/20, за наслідками розгляду яких було прийняте позитивне рішення щодо призначення пенсії.

Таким чином, твердження позивача про те, що він не звертався повторно до відповідача із заявою про призначення пенсії, спростовується матеріалами справи.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд приходить до висновку про те, що призначаючи позивачу пенсію з 02.09.2020 відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому в задоволені позову належить відмовити.

Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 21 травня 2021 року.

Суддя В.В. Щербаков