16 квітня 2021 року м. Рівне №460/8886/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Головного управління ДПС у Рівненській області
доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення податкової заборгованості,
Головне управління ДПС у Рівненській області звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 4296058,26 грн.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що у відповідача існує заборгованість в розмірі 4296058,26 грн, яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень та нарахованої пені. Відповідачем самостійно у встановлені законом терміни суми грошових зобов'язань у повному обсязі сплачені не були, надіслана податкова вимога не виконана, а тому податковий орган звернувся про стягнення податкового боргу в судовому порядку. За таких обставин, сторона позивача просила позов задовольнити повністю.
Відповідач відзив на позов не подав, причини не подання суду не повідомив. В судове засідання явку представника не забезпечив, причини не прибуття представника суду не повідомив. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідно до статей 162 та 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Після усунення недоліків, ухвалою суду від 11.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи ухвалено провести за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання у справі призначено на 02.02.2021.
Ухвалою суду від 02.02.2021 підготовче засідання відкладено до 25.02.2021.
Ухвалою суду від 25.02.2021 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та підготовче засідання відкладено до 25.03.2021.
Ухвалою суду від 25.03.2021 закрито підготовче провадження у справі та розгляд справи по суті ухвалено провести в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 цього Кодексу передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
За даними облікової картки платника податків за Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 обліковується податковий борг в розмірі 4286085,26 грн, а саме:
по податку на додану вартість в розмірі 4105267,17 грн, який виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 12.11.2019 №0085724203, яке відповідно до статті 58 Податкового кодексу України вважається врученим відповідачу та нарахованої пені;
по єдиному податку з фізичних осіб в розмірі 190308,09 грн, який виник на підставі податкових повідомлень-рішень від 27.12.2019 №№ 0100604203 та 0100594203, від 03.01.2018 №0001791302, які відповідно до статті 58 Податкового кодексу України вважаються врученими відповідачу та нарахованої пені;
по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 510,00 грн, який виник на підставі податкового повідомлення-рішення від 27.12.2019 №0100614203, яке відповідно до статті 58 Податкового кодексу України вважається врученим відповідачу (а.с.4-6, 9-23).
В силу положень пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Суду не надано доказів оскарження в адміністративному порядку податкових повідомлень-рішень. За даними ЄДРСР ФОП ОСОБА_1 до суду з позовом про визнання протиправним і скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень не звертався.
Відповідно, грошове зобов'язання, визначене вказаними рішеннями, набуло статусу узгодженого і підлягало сплаті в бюджет.
В силу вимог підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
А за правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Відповідно до пункту 59.4.- податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. При цьому, за правилами пункту 59.5. - у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що 27.08.2020 органом ДПС сформовано і направлено на адресу відповідача податкову вимогу форми "Ф" №42358-10 (а.с.8), яка вручена відповідачу та оскаржена останнім в судовому порядку.
Ухвалою суду від 15.04.2021 у справі №460/7334/20, яка набрала законної сили 15.04.2021, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про скасування податкової вимоги №42358-10 від 27.08.2020 залишено без розгляду.
Таким чином, податкова вимога №42358-10 від 27.08.2020 є чинною.
Станом на день розгляду справи судом, податковий борг відповідача в сумі 4286085,26 грн повністю підтверджено і доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу відповідачем суду не надано.
За правилами підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
В свою чергу, за визначенням, яке міститься в пункті 41.1. статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості на загальну суму 4286085,26 грн є обґрунтованими, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 43142449, вулиця Відінська, будинок 12, місто Рівне, 33023) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до бюджету податковий борг в сумі 4 296 085,26 грн (чотири мільйони двісті дев'яносто шість тисяч вісімдесят п'ять гривень 26 коп.) та перерахувати за такими реквізитами:
податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14010100) у розмірі 4 105 267,17 грн (чотири мільйони сто п'ять тисяч двісті шістдесят сім гривень 17 коп.) - на рахунок UA938999980313000029000017002 Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 38012714, одержувач, УК у м. Рівному/ 14010100;
єдиний податок з фізичних осіб (18050400) у розмірі 190 308,09 грн (сто дев'яносто тисяч триста вісім гривень 09 коп.) - на рахунок UA548999980314060699000017002, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 38012714, одержувач, УК у м. Рівному/18050400;
податок на доходи фізичних осіб (11010500) у розмірі 510 грн (п'ятсот десять гривень 00 коп.) - на рахунок UA458999980333179341000017002, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 38012714, одержувач, УК у м. Рівному/11010500.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 16 квітня 2021 року
Суддя Н.В. Друзенко