Рішення від 21.05.2021 по справі 440/3014/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3014/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Скороходівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Скороходівської селищної ради /далі - відповідач/ про визнання протиправними дій Скороходівської селищної ради щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік" /а.с.1-3/.

Позов обґрунтований тим, що 18 грудня 2020 року відбулося засідання виконавчого комітету Скороходівської селищної ради, проте всупереч діючому законодавству України відповідачем лише 29 січня 2021 року оприлюднено у формі відкритих даних на своєму офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради № 151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік", тобто на 42 день після його затвердження, в результаті чого порушено права позивача на своєчасне ознайомлення з публічною інформацією.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 15-19/ зазначив, що 18 грудня 2020 року відбулося засідання Виконавчого комітету Скороходівської сільської ради, на якому було прийнято рішення № 151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік". При цьому у період формування організаційно-правової структури Скороходівської об'єднаної територіальної громади офіційний веб-сайт ІНФОРМАЦІЯ_1 працював не в повній мірі, а тому оприлюднення відбувалося на інформаційному стенді. У позовній заяві позивачем не наведено які його права були порушені внаслідок оскаржуваних дій відповідача.

У відповіді на відзив /а.с.36-37/ позивач зазначив про безпідставність доводів відповідача щодо роботи сайту ради не в повній мірі, оскільки такі доводи не підтверджені будь-якими доказами. Відповідачем порушено його право на доступ до публічної інформації.

До суду через систему «Електронний суд» надійшла заява позивача про уточнення позовних вимог від 12 травня 2021 року /а.с. 56-57/, в якій позивач виклав позовні вимоги в наступній редакції: визнати протиправною бездіяльність Скороходівської селищної ради щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік".

Згідно з частиною першою статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини сьомої вказаної статті у разі подання будь-якої заяви, визначеної частиною першою або третьою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у судовому рішенні.

З огляду на відповідність такої заяви наведеним вимогам суд вважає за можливе прийняти до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог від 12 травня 2021 року та розглядати справу в межах уточнених позовних вимог.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

18 грудня 2020 року Виконавчим комітетом Скороходівської сільської ради прийнято рішення № 151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік", яким затверджено план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік згідно додатку /а.с.24-30/.

Вказане рішення оприлюднено на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 - 29 січня 2021 року, про що свідчить графа «дата» документу № 05/01/21 в розділі «Скороходівська громада - Офіційні документи - Рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради 18 грудня 2020 року» /а.с.4-5/.

Не погодившись із бездіяльністю Скороходівської селищної ради щодо своєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 Скороходівської селищної ради рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР /далі - Закон № 280/97-ВР/ встановлено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Відповідно до частин шостої та одинадцятої статті 59 Закону № 280/97-ВР виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року № 2939-VI /далі - Закон № 2939-VI/.

Згідно зі статтею 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Частиною першою статті 12 Закону № 2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації, зокрема є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.

Пунктом 2 частини першої статті 15 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Згідно з частиною другою цієї статті інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

З огляду на положення наведених норм, розпорядники інформації, до яких належать також органи місцевого самоврядування, зобов'язані оприлюднювати прийняті ними рішення невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття такого документа. При цьому у разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Судовим розглядом встановлено та сторонами визнано, що Скороходівська громада має офіційний веб-сайт за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1, на якому здійснюється відповідне оприлюдення інформації, зокрема рішень виконавчого комітету Скороходівської селищної ради в графах «Скороходівська громада - Офіційні документи».

Також сторонами справи визнано, що 29 січня 2021 року на офіційному веб-сайті Скороходівської громади ІНФОРМАЦІЯ_1 оприлюднено рішення Виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18 грудня 2020 року № 151 "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік", яким затверджено план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік згідно додатку.

Таким чином, рішення Виконавчого комітету Скороходівської сільської ради від 18 грудня 2020 року № 151 було оприлюднено на офіційному веб-сайті Скороходівської громади ІНФОРМАЦІЯ_1 пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття такого документа.

З огляду на викладене правове регулювання та встановлені обставини справи, суд доходить висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо своєчасного оприлюднення на офіційному веб-сайті Скороходівської громади: ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік".

Довід відповідача щодо роботи сайту не в повній мірі в період формування організаційно-правової структури Скороходівської об'єднаної територіальної громади та оприлюднення відповідних рішень на інформаційному стенді, суд відхиляє як безпідставний, оскільки відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження наведених обставин, зокрема щодо технічної неможливості роботи сайту та розміщення рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік на інформаційному стенді.

Суд також зауважує, що розміщення рішень на інформаційних стендах не звільняє розпорядника інформації від виконання обов'язку, передбаченого частиною другою статті 15 Закону № 2939-VI щодо оприлюднення інформації на офіційному веб-сайті за його наявності, у зв'язку з чим посилання відповідача на розпорядження селищного голови Скороходівської селищної ради №31 від 12 листопада 2020 року є юридично неспроможним.

За приписами частини першої статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Пунктами 1 та 6 частини першої статті 3 Закону № 2939-VI визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону № 2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Відповідно до частини першої статті 23 Закону № 2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Пунктом 6 частини другої вказаної статті встановлено, що запитувач має право оскаржити невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону.

Згідно з частиною третьої зазначеної статті оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

З огляду на положення наведених норм, суд вважає безпідставним довід відповідача про відсутність порушеного права позивача на доступ до публічної інформації, гарантованого статтею 34 Конституції України та положеннями Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про доступ до публічної інформації".

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо своєчасного оприлюднення на офіційному веб-сайті Скороходівської громади: ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік".

Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору на підставі статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач є інвалідом І групи та витрат по сплаті судового збору не поніс.

19 квітня 2021 року від позивача через систему «Електронний суд» надійшла заява про здійснення розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу після ухвалення рішення по суті у зв'язку з неможливістю подання доказів понесення ним витрат на правничу допомогу до закінчення дебатів /а.с. 53-54/.

Згідно з частиною сьомою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Зазначені вимоги процесуального закону кореспондуються з положеннями частини третьої статті 143 КАС України, якими передбачено, що якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Відповідно до частини п'ятої статті 143 КАС України у випадку, передбаченому частиною третьою цієї статті, суд виносить додаткове рішення в порядку, визначеному статтею 252 цього Кодексу.

Пунктом 3 частини першої статті 252 КАС України встановлено, що суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно із положеннями частини третьої вказаної статті суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

З системного аналізу вказаних норм права можна дійти висновку, що докази на підтвердження понесення судових витрат можуть бути подані після закінчення судових дебатів та ухвалення рішення лише за наявності поважних причин, які зумовили неможливість подачі таких доказів до закінчення судових дебатів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12 серпня 2020 року у справі № 340/2449/19.

При цьому суд враховує, що у разі розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, докази понесення судових витрат (заява про поважність причин неможливості подання доказів) за загальним правилом мають бути надані до вирішення справи по суті.

Отже, вимоги частини третьої статті 143 КАС України щодо строку та порядку подання доказів про розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, має застосовуватися і до справ, що розглядаються в спрощеному провадженні, де судові дебати відсутні. Така практика запроваджена у Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду, зокрема у постанові від 16 квітня 2019 року у справі № 817/1889/17.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне призначити заяву позивача про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу до розгляду у порядку письмового провадження після ухвалення рішення.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 143, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Скороходівської селищної ради (вул. Софіївська, буд. 15, смт. Скороходове, Полтавський район, Полтавська область, 38813, ідентифікаційний код 21047276) про визнання бездіяльності протиправною задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Скороходівської селищної ради (вул. Софіївська, буд. 15, смт. Скороходове, Полтавський район, Полтавська область, 38813, ідентифікаційний код 21047276) щодо своєчасного оприлюднення на офіційному веб-сайті Скороходівської громади: ІНФОРМАЦІЯ_1 рішення виконавчого комітету Скороходівської селищної ради №151 від 18 грудня 2020 року "Про план роботи виконавчого комітету селищної ради на 2021 рік".

Заяву ОСОБА_1 про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу призначити до розгляду у порядку письмового провадження на 27 травня 2021 року.

Встановити позивачу строк для подання до суду доказів понесення судових витрат на професійну правничу допомогу відповідно до статей 134, 139 Кодексу адміністративного судочинства України до 13:00 26 травня 2021 року разом з доказами вручення таких документів іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу строк для подання до суду клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, відповідно до частини сьомої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України до 13:00 27 травня 2021 року разом з доказами вручення копії такого клопотання іншим учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк