Рішення від 21.05.2021 по справі 420/4004/21

Справа № 420/4004/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області (вул. Гагаріна, 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТДОРСТРОЙ» (вул. Генуезька, 1-А, м. Одеса, 65009), про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулась Державна екологічна інспекція у Луганській області (далі Інспекція) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТДОРСТРОЙ» (далі ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ»), в якому просить застосувати до ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації об'єктів та технологічного обладнання пов'язаного з виробництвом асфальтобетонних сумішей різних типів, шляхом зобов'язання тимчасово зупинити виконання робіт з експлуатації, у тому числі з відключенням електропостачання на проммайданчику №1 за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Великий шлях, 42-2, грунтозмішувальну установку ДС- 50Б для виробництва ґрунтощебеневих та асфальтобетонної сумішей, до складу якої відноситься наступне технологічне обладнання: розвантаження щебню та фрезерувального матеріалу та їх зберігання на складі; фронтальний навантажувач; живильник; транспортер подачі інертних матеріалів; перевантаження матеріалу з транспортеру на транспортер, місця зберігання цементу; резервуари зберігання емульсії; насоси зливу та перекачування емульсії; відвантаження негабариту; відвантаження готової продукції на автотранспорт до отримання позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля і рішення про провадження планованої діяльності, передбаченого ч. 1 і 4 ст.3, ст.5, ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п. є) ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно зі зверненням фізичної особи від 21.04.2020 №С-2/1-22-32, погодження Державної екологічної інспекції України на проведення позапланового заходу (контролю) Державною екологічною інспекцією у Луганській області на підставі звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду їх правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, у період з 30.04.2020 по 15.05.2020 Інспекцією проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ», юридична адреса: вул. Генуезська, 1-А, м.Одеса, Одеська обл., 65009; фактична адреса провадження господарської діяльності: вул. Великий шлях, 42-2, смт. Новоайдар, Новоайдарський район, Луганська область, 93500, за результатами якого складений Акт позапланового заходу від 13.05.2020 №151.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» має ідентифікаційний код юридичної особи 33658865 та основний вид економічної діяльності код КВЕД 42.11 Будівництво доріг та автострад.

Перевіркою встановлено, що ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» має два промислових майданчика. На проммайданчику №1 за адресою 93500, Луганська обл., Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Великий шлях, 42-2 розташована ґрунтозмішувальна установка ДС-50Б виробництва Україна ПрАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин», яка призначена для виготовлення ґрунтощебеневих сумішей, що використовуються для прокладання нижнього шару дорожнього покриття. ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» надано копію Декларації про відповідність вимогам ТР на грунтозмішувальну установку ДС-50Б. На момент перевірки проводяться пусконалагоджувальні роботи.

На проммайданчику №2 за адресою 93500, Луганська обл., Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Великий шлях, 2-а планується експлуатація асфальтобетонної установки. На момент перевірки тривають роботи по монтажу обладнання, тобто асфальтобетонна установка ще не експлуатується.

Також під час позапланової перевірки встановлено факт експлуатації на проммайданчику №1 грунтозмішувальної установки ДС- 50Б.

На підставі Акту позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 13.05.2020 № 151 надано Припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 20.05.2020 №151.

З метою перевірки виконання вимог Припису на підставі наказу від 26.01.2021 №2/1-25-27, направлення від 26.01.2021 №2/2-18-50 у період з 27.01.2021 по 28.01.2021 Інспекція здійснила позаплановий захід державного нагляду (контролю) та було встановлено, що відповідач не виконав:

- пункт 3 Припису, що зобов'язує надати на адресу Інспекції у паперовому вигляді завірену належним чином копію висновку з оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої господарської діяльності з розміщенням споруд (ґрунтозмішувальна установка ДС-50Б та асфальтобетонна установка) для виробництва ґрунтощебеневих сумішей та асфальтобетону, оскільки відповідач отримав висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності «Асфальтозмішувальна установка типу « 240 SM» компанії Anomatic»), що знаходиться на проммайданчику №2, а згідно Припису повинен був мати і висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності на ґрунтозмішувальну установку ДС-50Б, що знаходиться на проммайданчику №1.

- пункт 7 Припису, що зобов'язує надати на адресу Інспекції у паперовому вигляді завірену належним чином копію Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання пов'язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме на проммайданчику №1 - грунтозмішувальна установка ДС- 50Б: розвантаження щебню та фрезерувального матеріалу та їх зберігання на складі; фронтальний навантажувач; живильник; транспортер подачі інертних матеріалів; перевантаження матеріалу з транспортеру на транспортер, місця зберігання цементу; резервуари зберігання емульсії; насоси зливу та перекачування емульсії; відвантаження негабариту; відвантаження готової продукції на автотранспорт.

За результатами позапланової перевірки складено Акт позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 28.01.2021 №3.

Позивач вважає неприпустимим подальшої експлуатації ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» на проммайданчику №1 за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Великий шлях, 42-2, грунтозмішувальної установки ДС-50Б для виробництва ґрунтощебеневих та асфальтобетонної сумішей, до складу якої відноситься наступне технологічне обладнання: розвантаження щебню та фрезерувального матеріалу та їх зберігання на складі; фронтальний навантажувач; живильник; транспортер подачі інертних матеріалів; перевантаження матеріалу з транспортеру на транспортер, місця зберігання цементу; резервуари зберігання емульсії; насоси зливу та перекачування емульсії; відвантаження негабариту; відвантаження готової продукції на автотранспорт - до отримання позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля і рішення про провадження планованої діяльності, передбаченого ч.1 і 4 ст.3, ст.5, ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», п. є) ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього середовища» та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 22.03.2021 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження по справі, вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовної заяви, вважаючи позовні вимоги необґрунтованими.

У відзиві відповідач зазначив, що в Акті на момент перевірки на проммайданчику №1 позивачем було встановлено, що установка не працює, а проводяться тільки пусконалагоджувальні роботи, що також зазначено у позовній заяві. Але, незважаючи на це, позивач стверджує, що діяльність ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що безумовно не відповідає дійсності. ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» не проводить і не проводило діяльності на вказаних ділянках.

Представник відповідача звертає увагу на те, що пусконалагоджувальними роботами є комплекс робіт, який включає в себе перевірку, настройку та випробовування електрообладнання з метою забезпечення електричних параметрів і режимів, заданих проектом. Метою проведення пусконалагоджувальних робіт є безаварійний та безпечний запуск системи і введення її в експлуатацію. Пусконалагоджувальні роботи мають такі підрозділи: підготовчі роботи та безпосередньо пусконалагоджувальні роботи. Підготовчі роботи включають в себе: розгляд та аналіз проектної документації, технічної документації на обладнання, прилади та пристрої; розробка експлуатаційно-технічної і пускової документації (технологічний регламент, ПЛАС, пускова інструкція, інструкції по робочим місцях, технологічні інструкції); індивідуальні випробовування змонтованого обладнання, підписання акту робочої комісії і перехід безпосередньо до пусконалагоджувальних робіт. Безпосередньо пусконалагоджувальні роботи (комплексне опробування електрообладнання за затвердженими програмами): забезпечення взаємних зв'язків, регулювання і настройка характеристик та параметрів окремих пристроїв і функціонуючих груп електроустановок з метою забезпечення на ній заданих режимів роботи; опробування електроустановки по повній схемі на «холостому ході» і під навантаженням у всіх режимах для підготовки до комплексного опробування технологічного обладнання.

Між тим, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон №877-V) державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження саме господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів.

ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» лише планувало здійснення господарської діяльності по вул. Великий шлях, буд. 2-а, смт. Новоайдар, Луганська область . Саме з цих підстав була розпочата процедура оцінки впливу на довкілля ще 22.05.2020 р. шляхом оприлюднення повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля (реєстраційний номер справи в Єдиному реєстрі з ОВД - 20205225844). Повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, було опубліковано згідно чинного законодавства. З дня офіційного оприлюднення зазначеного повідомлення про планову діяльність, зауважень і пропозицій від громадськості щодо планової діяльності до центрального уповноваженого органу не надходило.

На дату проведення перевірки 30.04.2020 - 13.05.2020 р. ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» не проводило діяльність на даній земельній ділянці, що було встановлено і позивачем.

Також відповідач звертає увагу на те, що підставою для проведення перевірки позивач вказує наявність звернення фізичної особи.

У такому випадку відповідно до ст. 6 Закону №877-V під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Виходячи із заяви фізичної особи він скаржився на забруднення атмосферного повітря асфальтобетонного заводу. Тобто, предметом перевірки повинно бути лише питання роботи асфальтобетонної установки, необхідність перевірки якого, по заяві громадянина, стала підставою для здійснення цього заходу. Позивач встановив, що асфальтобетонна установка не експлуатується, що означає, що фізична особа, подала безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Здійснення перевірки за іншими питаннями було, на думку відповідача, за межами предмету перевірки.

Також представник відповідача у позові вказує, що ним 06.04.2020 року укладений Договір з ДП «Луганський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про надання послуг з користування відкритим майданчиком з твердим покриттям для розміщення мобільної асфальтної установки (заводу) зберігання будівельних матеріалів та обладнання, базування транспортних засобів та машин, іншого майна за адресою: вул. Великий шлях, буд. 2-а, смт. Новоайдар, Луганська область.

В свою чергу 06.04.2020 року між ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» укладено Договір з надбання послуг з ТОВ «БК «Ескадор», останньому згідно вказаного договору надані для користування майданчик з твердим покриттям для розміщення мобільної асфальтної установки (заводу) зберігання будівельних матеріалів та обладнання, базування транспортних засобів та машин, іншого майна за адресою: вул. Великий шлях, буд. 2-а, смт. Новоайдар, Луганська область. Саме ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» на дату проведення перевірки не проводило діяльність на зазначеній ділянці.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що Закон України №877-V, який є спеціальним законом, та Положення про Державну екологічну інспекції у Луганській області, що затверджене наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 №123, не уповноважує Інспекцію здійснювати оперативно-розшукові заходи щодо встановлення особи та/або перевірки вказаних у зверненні фактів до моменту здійснення самого заходу державного нагляду (контролю).

Під час позапланової перевірки встановлено факт експлуатації на проммайданчику №1 грунтозмішувальної установки ДС- 50Б. Крім того, на думку позивача пусконалагоджувальні роботи за своєю суттю є експлуатаційним утриманням обладнання, направлене на технічний нагляд, догляд за майном, тобто під час експлуатації, якого здійснюється негативний вплив на навколишнє природне середовище.

Позивач вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Частина 4 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» передбачає заборону розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.

Позивач просив задовольнити вимоги у повному обсязі.

Справа розглянута у порядку письмового провадження.

Спірні правовідносини виникли між суб'єктом владних повноважень Державною екологічною інспекцією у Луганській області та суб'єктом господарювання ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» у сфері здійснення державного нагляду (контролю).

Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) відповідно до Положення, затвердженого постанови КМУ від 19.04.2017 року №275 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.2 Положення Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Положенням визначені основні завдання Держекоінспекції, права, повноваження, у тому числі визначені сфери щодо здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до п.7 Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.

Закон України №877-V відповідно до його преамбули визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 1 Закону встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Стаття 6 Закону України №877-V визначає підстави для проведення позапланового заходу (контролю), якою є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) є підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Судом встановлено, що 21.04.2020 року за №С-2/1-22-32 адресу Державної екологічної інспекції в Луганській області надійшло звернення мешканця міста Києва ОСОБА_1 , який в заяві зазначив, що він раніше мешкав у м.Алчевськ, та 18.04.2020 року перебував у м. Новоайдар у відрядженні, де бачив відвантажене обладнання асфальтобетонного заводу ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ», який розташований за адресою м. Новоайдар, вул. Великий шлях, 42-2. Заявник зазначив, що йому здається, що діяльність цього підприємства не була погоджена з громадою селища, це підприємство не отримало висновок оцінки впливу діяльності на довкілля. Заявник просить зупинити незаконну діяльність асфальтобетонного заводу, оскільки діяльність такого заводу неможлива без забруднення атмосферного повітря (а.с.8).

Дослідженням вказаної заяви встановлено, що вона не містить додатків - документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності), що є підставою для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).

Між тим, 28.04.2020 року Державна екологічна інспекція України видала Державній екологічній інспекції в Луганській області погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі звернення фізичної особи ОСОБА_1 про порушення, що спричинило шкоду його правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, суб'єктом господарювання ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ».

29 квітня 2020 року Начальником Державної екологічної інспекції в Луганській області видано наказ №2/11-28-131 «Про здійснення позапланового заходу», яким наказано здійснити позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог природоохоронного законодавства асфальтобетонним заводом ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» за фактами, викладеними у зверненні гр. ОСОБА_1

29.04.2020 року першим заступником начальника Державної екологічної інспекції в Луганській області видано направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ».

Частини 6-9 ст.7 Закону №877-V визначають, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

На підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, повинен містити, крім іншого, дату складення та термін усунення порушень; посилання на акт, у якому були зазначені виявлені під час заходу державного нагляду (контролю) порушення.

Розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) щодо усунення порушень складається у двох примірниках: один примірник не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається суб'єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, а другий примірник з підписом суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи щодо погоджених термінів усунення порушень вимог законодавства залишається в органі державного нагляду (контролю).

За результатами проведення позапланового заходу позивачем складено акт від 13.05.2020 року №151, в якому зазначено про встановлення порушень законодавства, та посадовими особами Державної екологічної інспекції в Луганській області виданий Припис №151 від 20.05.2021 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства (а.с. 34).

Відповідно до ст.6 Закону України №877-V підставою для проведення позапланового заходу (контролю) є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

26.01.2021 року начальником Державної екологічної інспекції у Луганській області видано наказ №2/1-25-27 «Про здійснення позапланового заходу», яким наказано здійснити перевірку виконання ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» раніше наданого припису від 20.05.2020 року №151.

26.01.2021 року заступником начальника Державної екологічної інспекції у Луганській області видано направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТДОРСТРОЙ» .

У період з 27.01.2021 по 28.01.2021 Інспекція здійснила позаплановий захід державного нагляду (контролю), за результатами проведення якого складено акт №21 щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища (а.с.52-71) та встановлено, що відповідач не виконав:

- пункт 3 Припису, що зобов'язує надати на адресу Інспекції у паперовому вигляді завірену належним чином копію висновку з оцінки впливу на довкілля та рішення про провадження планованої господарської діяльності з розміщенням споруд (ґрунтозмішувальна установка ДС-50Б та асфальтобетонна установка) для виробництва ґрунтощебеневих сумішей та асфальтобетону, оскільки відповідач отримав висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності «Асфальтозмішувальна установка типу « 240 SM» компанії Anomatic»), що знаходиться на проммайданчику №2, а згідно Припису повинен був мати і висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності на ґрунтозмішувальну установку ДС-50Б, що знаходиться на проммайданчику №1.

- пункт 7 Припису, що зобов'язує надати на адресу Інспекції у паперовому вигляді завірену належним чином копію Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від технологічного обладнання пов'язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме на проммайданчику №1 - грунтозмішувальна установка ДС- 50Б: розвантаження щебню та фрезерувального матеріалу та їх зберігання на складі; фронтальний навантажувач; живильник; транспортер подачі інертних матеріалів; перевантаження матеріалу з транспортеру на транспортер, місця зберігання цементу; резервуари зберігання емульсії; насоси зливу та перекачування емульсії; відвантаження негабариту; відвантаження готової продукції на автотранспорт.

Позивач вважає наявність вказаних порушень є підставою для застосування заходів реагування.

Проте позов та акт перевірки не містить доказів здійснення відповідачем господарської діяльності за вказаною адресою. Також позивач у відповіді на відзив не спростував твердження відповідача щодо нездійснення ним господарської діяльності за вказаною адресою, а також відсутність в заяві фізичної особи посилання на здійснення господарської діяльності по експлуатації асфальтобетонної установки.

Посилання представника позивача у відповіді на відзив, що Положення про Державну екологічну інспекції у Луганській області, що затверджене наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 №123, не уповноважує Інспекцію здійснювати оперативно-розшукові заходи щодо встановлення особи та/або перевірки вказаних у зверненні фактів до моменту здійснення самого заходу державного нагляду (контролю) суд вважає неспроможним, з огляду на те, що ст.6 Закону №877-V встановлені вимоги до звернення фізичних осіб як на підставу здійснення позапланового заходу. Крім того, суб'єкт владних повноважень під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) зобов'язаний встановити всі обставини щодо наявних порушень, особи, яка вчиняє вказані порушення та відповідні докази.

Суд дійшов висновку про відсутність в матеріалах перевірки, яка здійснена позивачем, доказів здійснення позивачем господарської діяльності та скоєння саме ним порушень вимог законодавства.

У самому акті перевірки позивач зазначає про відсутність господарської діяльності.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» планована діяльність - планована господарська діяльність, що включає будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення, розширення, перепрофілювання, ліквідацію (демонтаж) об'єктів, інше втручання в природне середовище; планована діяльність не включає реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, розширення, перепрофілювання об'єктів, інші втручання в природне середовище, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відсутні відомості про суб'єкта господарювання, якій експлуатує грунтозмішувальної установки ДС-50Б. Інші установки не працювали, що не заперечується в акті перевірки.

При цьому позивач не спростував у відповіді на відзив твердження відповідача, що господарську діяльність за вказаною адресою могло здійснювати інше підприємство. Відповідачем надані копії договорів: від 06.04.2020 року ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» з ДП «Луганський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про надання послуг з користування відкритим майданчиком з твердим покриттям для розміщення мобільної асфальтної установки (заводу) зберігання будівельних матеріалів та обладнання, базування транспортних засобів та машин, іншого майна за адресою: вул. Великий шлях, буд. 2-а, смт. Новоайдар, Луганська область та від 06.04.2020 року ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» з ТОВ «БК «Ескадор» з надбання послуг, відповідно до якого останньому - ТОВ «БК «Ескадор» надані для користування майданчик з твердим покриттям для розміщення мобільної асфальтної установки (заводу) зберігання будівельних матеріалів та обладнання, базування транспортних засобів та машин, іншого майна за адресою: вул. Великий шлях, буд. 2-а, смт. Новоайдар, Луганська область.

Таким чином, саме ТОВ «РОСТДОРСТРОЙ» на дату проведення перевірки не проводило діяльність на зазначеній ділянці.

Крім того, частиною 7 ст.7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Таким чином, Закон чітко визначає, що припис видається при відсутності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом.

Позивач за результатами здійснення заходу державного нагляду (контролю) за зверненням фізичної особи склав акт від 13.05.2020 року №151, на підставі якого виданий лише Припис №151 від 20.05.2021 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства. Таким чином, позивачем не було встановлено підстав для повного або часткового зупинення виробництва, а лише підстави для видання Припису. Лише більш ніж через півроку позивач проводить позаплановий захід державного нагляду (контролю), та позивач при наявності тих же порушень звертається до суду з позовом щодо застосування заходів реагування.

Між тим, за невиконання припису суб'єкта владних повноважень передбачена відповідальність встановлена КпАПУ.

Суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень та на якого у відповідно до ч.2 ст.77 КАС України покладений обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, не довів необхідності застосування у вигляді тимчасового зупинення робіт з експлуатації та технологічного обладнання, пов'язаного з виробництвом асфальтобетонних сумішей різних типів, шляхом зобов'язання тимчасово зупинити виконання робіт з експлуатації, у тому числі з відключенням електропостачання на проммайданчику №1 за адресою: Луганська обл.,Новоайдарський район, смт. Новоайдар, вул. Великий шлях, 42-2 до отримання позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля і рішення про провадження планової діяльності.

Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2,3,6,7,9,12,13,139,241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Луганській області (вул. Гагаріна, 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, код ЄДРПОУ 37991372) до Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТДОРСТРОЙ» (вул. Генуезька, 1-А, м. Одеса, 65009,код ЄДРПОУ 33658865) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Рішення суду набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.