Рішення від 21.05.2021 по справі 420/4020/21

Справа № 420/4020/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішення №951370133500 від 15.03.2021 р. та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плати, вирішив адміністративний позов задовольнити частково.

І. Суть спору:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:

(1). Визнати протиправним та скасувати рішення від 15.03.2021 року за № 951370133500 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії.

(2). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок без обмеження граничного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.10.2020 по 31.01.2021 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плати 78087,34 грн., на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 19.02.2021 року №21/25.

(3). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.02.2021 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плата 79251,20 грн., на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 19.02.2021 року №21/26.

(4). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю в пенсії за минулий час по час проведення розрахунку з урахуванням раніше проведених виплат.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

25 лютого 2021 року, у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати (грошового забезпечення) прокурорсько-слідчим працівникам обласних прокуратур за нормами чинними на 11.09.2020 року, із заявою встановленого зразка за вх. №1563, позивач звернувся до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеса Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про проведення перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на призначення йому пенсії) та надав довідку №21/25 від 19.02.2021 року, видану Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону, що враховується для перерахунку пенсії.

26 лютого поточного року, у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати (грошового забезпечення) прокурорсько-слідчим працівникам обласних прокуратур за нормами чинними на 01.01.2021 року, із заявою встановленого зразка за вх. № 1622, позивач звернувся до вищевказаного Пенсійного фонду із другою заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на призначення йому пенсії) та надав довідку №21/26 від 19.02.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру», видану Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону.

28 лютого 2021 року, позивачем, на Веб-портал електронних послуг вищевказаного пенсійного фонду направлено повторну заяву про перерахунок пенсії за вислугу років та проханням виплати різницю в пенсії за минулий час, по час проведення розрахунку з урахуванням раніше проведених виплат згідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу) за наданими ним раніше вищевказаними довідками, яка була зареєстрована на порталі за №ВЕБ-15001-Ф-С-21-016839 та прийнята відповідачем до розгляду.

Згідно з Рішенням від 15.03.2021 року №951370133500 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розміщеного на сервісі Веб-порталу електронних послуг та електронній пенсійній справі позивача, відповідачем був проведений перерахунок його пенсії. Перерахунок був проведений з середньомісячного заробітку 79251,20 грн. за наданою позивачем довідкою від 19.02.2021 року №21/26, при цьому розраховано основний розмір пенсії від середнього заробітку в розмірі 60% від заробітку в сумі 47550,72 грн., окрім того відповідачем застосовано обмеження граничним розміром пенсії у сумі 17690,00 грн., та визначено загальну суму перерахованої пенсії, яка підлягає виплаті позивачу щомісячно, починаючи з квітня 2021 року та становить 17690,00 грн.

Позивач вважає, що відповідачем неправомірно розраховано основний розмір пенсії від середнього заробітку в розмірі 60% від заробітку в сумі 47550,72 грн. та безпідставно застосовано обмеження граничним розміром пенсії.

Так, за наданою позивачем вищевказаною довідкою від 19.02.2021 року №21/26 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії зазначено, що розмір заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2021 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу прокуратури регіону становить 79251,20 грн., у 2003 році позивачу призначено пенсію в розмірі 90% із середнього заробітку, тому основний розмір пенсії становить: (79251,20 * 90%) у розмірі 71326,08 грн.

Основний розмір пенсії на підставі довідки наданій позивачем від 19.02.2021 року №21/25 за нормами чинними на 11.09.2020 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу прокуратури регіону виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плати становить: (78087,34 * 90%) у розмірі 70278,61 грн.

Позивач вважає, що відповідач, Рішенням №951370133500 від 15.03.2021 року про перерахунок пенсії, неправомірно перерахував йому пенсію по вищевказаній довідці (№21/26 від 19.02.2021) за нормами чинними на 01.01.2021 року, в розмірі 60% від середнього заробітку та застосував обмеження граничним розміром пенсії,, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом..

(б) Позиція відповідача

07.04.202021 р. через канцелярію суду представник відповідача надав відзив на адміністративний позов в якому вважає вимоги, викладені у позовній заяві, не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні та з 09.01.2003 отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Позивач 25.02.2021 та 26.02.2021 звернувся до Головного управління з заявами про перерахунок пенсії з більшої заробітної плати відповідно до Закону України "Про прокуратуру" вiд 14.10.2014 № 1697-VII.

До заяв про перерахунок пенсії Позивачем було додано довідки видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону за № 21/25 від 19.02.2021 та № 21/26 від 19.02.2021.

За результатами розгляду заяв та наданих документів Головним управлінням 15.03.2021 винесено Рiшення № 951370133500 про перерахунок пенсії.

Після проведених перерахунків розмір пенсії Позивача з 01.10.2020 встановлено у розмірі 17120 грн., з 01.12.2020 у розмірі 17690 грн., загальний процент розрахунку пенсії від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати встановлено 60% відповідно до ст. 86 Закон № 1697-VII

3 наведеного вбачається, що Головним управлінням перерахунок проведений на підставі норм чинного законодавства.

(в) Відповідь на відзив

Від позивача 09.04.2021 року надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач відзив на позовну заяву та підстави проведеного йому перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вважає не обґрунтованими, оскільки вони не відповідають чанному законодавству, виходячи з наступного.

Вiдповiдачем був проведений перерахунок пенсії позивача, згідно поданих ним заяв встановленого зразка від 25.02.2021 га 26.02.2021 року та наданих позивачем довідок від 19.02.2021 року №21/25 та №21/26 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії призначеної згiдно Закону України «Про прокуратуру», видану Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону.

Підставою перерахунку пенсії позивача є Рішення від 15.03.2021 року №951370133500 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеськiй області, про яке позивачу стало відомо із особистого електронного кабінету на порталі Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) та згідно якого було її перераховано в розмірі 60% від заробітку та застосовано обмеження максимальним розміром пенсії.

Так, перерахунок пенсії відповідачем був проведений з середньомісячного заробітку за наданими мною вищевказаними довідками, при цьому розраховано основний розмір пенсії в розмірі 60% від заробітку. Окрім того, застосовано обмеження граничним розміром пенсії та визначено загальну суму перерахованої пенсії, яка позивачу пiдлягає виплаті щомісячно, починаючи 3 квітня 2021 року та становить 17690,00 грн.

Позивач вважає, що відповідачем неправомірно розраховано основний розмір пенсії від середнього заробітку, в розмірі 60% від заробітку, чим було зменшено розмiр його пенсії та безпідставно застосовано обмеження граничним розміром пенсії, чим порушено право на належне пенсійне забезпечення за ЗУ "Про прокуратуру".

Позивач вважає, що оскільки пенсія була призначена йому на підстав ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у 2003 році, то обмеження максимального розміру пенсії, визначенi згідно Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, що суперечило б як Конвенції про захист прав людини i основоположних свобод, так і практиці Європейського суду з прав людини i Конституції України.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

22.03.2021р. суд, ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

ОСОБА_1 перебуває з 09.01.2003 на обліку в органах пенсійного фонду. Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду м.Одеси ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області з 09.01.2003 призначено пенсію на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що була чинна станом на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків з середнього заробітку.

Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону ОСОБА_1 були видані довідки № 21/25 від 19.02.2021 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії станом на 11.09.2020 року, розмір якої визначено в сумі 78087,34 гривні та № 21/26 від 19.02.2021 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 року, розмір якої визначено в сумі 79251,20 гривні.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 25.02.2021 із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури № 21/25 від 19.02.2021 року.

Також позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 26.02.2021 із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Одеської обласної прокуратури № 21/26 від 19.02.2021 року

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.03.2021 № 951370133500 позивачу пенсію перераховано у розмірі 60% від заробітної плати та з обмеженням максимального розміру пенсії. Таким чином, розмір пенсії ОСОБА_1 встановлено на рівні 17 690,00 грн.

Зазначений перерахунок мотивований тим, що відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається у розмірі 60% від сум місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої біло сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі пенсії, яка не перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України "Про прокуратуру" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

V. Джерела права та висновки суду

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов належить до часткового задоволення з наступних підстав.

Згідно з ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI, внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 з 01.10.2011 року стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 року ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ.

Згідно з ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Тобто, первісна редакція ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ та ч.17 (з 01.10.2011 року - 18) ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015 року.

Водночас з 15.07.2015 року втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, крім іншого, було внесено наступні зміни: ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (що діяла до 15.07.2015 року) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; ч.20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (що набрала чинності 15.07.2015 року) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Тобто, з 01.01.2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру», а законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» було внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, додатками до якої затверджено нові збільшені схеми посадових окладів працівників прокуратури.

13.12.2019 року Конституційний Суд України прийняв рішення у справі № 7-р(ІІ)2019 за конституційними скаргами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (Відомості Верховної Ради України, 2015 р., № 2-3, ст. 12) зі змінами.

У вказаному Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. З огляду на це Конституційний Суд України, перевіряючи на відповідність Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону, виходить із такого.

У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо ролі прокуратури в системі кримінального правосуддя, ухваленій на її 724-му засіданні 6 жовтня 2000 року, № Rec (2000)19 зазначено, що у країнах, у яких прокуратура є незалежною від уряду, держава має вжити ефективних заходів для того, щоб гарантувати закріплення в законі суті й обсягу незалежності прокуратури» (пункт 14).

Конституційний Суд України у Рішенні від 3 жовтня 2001 року № 12-рп/2001 зазначив, що стале забезпечення фінансування судів з метою створення належних умов для їх функціонування та діяльності суддів, а також, зокрема, органів прокуратури, робота яких тісно пов'язана з діяльністю судів, є однією з конституційних гарантій реалізації прав і свобод громадян, їх судового захисту (абзац п'ятий пункту 4 мотивувальної частини).

Вказаним Рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України також установив наступний порядок виконання свого Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Згідно з ч.1 ст.91 Закону України від 13.07.2017 № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Таким чином, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови КМУ №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.

Статтею 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII врегульовані питання заробітної плати прокурора.

09 вересня 2020 року набув чинності наказ Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 "Про день початку роботи обласних прокуратур", відповідно до якого днем початку роботи обласних прокуратур визначено 11 вересня 2020 року.

Отже, з цієї дати (11.09.2020) здійснюється оплата праці прокурорів відповідно до статті 81 Закону України "Про прокуратуру".

При цьому, згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019, з 11.09.2020 року здійснюється видача довідок про збільшену заробітну плату для перерахунку пенсії за вислугу років.

Таким чином, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, позивач, якому пенсію призначено відповідно до Закону № 1789-ХІІ, в силу вимог частини двадцятої статті 86, в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, починаючи з 01.10.2020 року.

Відтак, позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 1697-VII та на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону 21/25, 21/26 від 19.02.2021 року про розмір заробітної плати за нормами чинними на 11.09.2020 року.

Судом встановлено, що 15.03.2020 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону 21/26. Відповідно протоколу призначення пенсії, позивачу пенсія перерахована у розмірі 60% від заробітної плати та з обмеженням максимального розміру пенсії з 15.03.2020 року. Проте, на думку позивача, рішення суб'єкта владних повноважень є противоправним щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії.

Надаючи правову оцінку наведеним обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Згідно з ч. 15 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

При цьому, суд погоджується з позивачем, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Позивач набув право на пенсію 09.01.2003 року.

Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, що діяв на час набуття права позивача на пенсію, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов'язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.

Зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного суду від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а (2-а/310/652/16).

Згідно з ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Тобто, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 %.

Суд зазначає, що внесені зміни до Закону України "Про прокуратуру" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Отже, задоволенню підлягають позовні в частині протиправного зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 60 % відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку.

Що стосується максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI, який набув чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України 92-15, законів України "Про державну службу" 3723-12, "Про прокуратуру" 1789-12, "Про статус народного депутата України" 2790-12, "Про Національний банк України" 679-14, "Про Кабінет Міністрів України" 2591-17, "Про дипломатичну службу" 2728-14, "Про службу в органах місцевого самоврядування" 2493-14, "Про судову експертизу" 4038-12, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-12, "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" 540/97-ВР, "Про наукову і науково-технічну діяльність" 1977-12, "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 2262-12, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, "Про пенсійне забезпечення" 1788-12, "Про судоустрій і статус суддів" 2453-17, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" 379/95-ВР, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Слід зазначити, що Верховним Судом неодноразово здійснювався касаційний розгляд справ, де позивачами виступали особи, яким пенсії були призначені відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", а вимоги позовних заяв було звернуто до пенсійного органу стосовно неправомірності його дій та рішень щодо здійснення перерахунку такої пенсії із застосуванням обмеження її максимальним розміром, передбаченим статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", в редакції зі змінами, внесеними Законами України від 24.12.2015 №911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", від 06.12.2016 №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (постанови Верховного Суду від 22.05.2018 у справі №205/8204/16-а, від 03.04.2018 у справі №361/4922/17, від 02.05.2018 у справі №704/87/17, від 15.08.2018 у справі №161/9572/17, від 17.01.2019 у справі №161/713/17, від 15.05.2019 у справі №554/4191/17, від 21.11.2019 у справі №161/14321/16-а, від 21.05.2020 у справі №554/10510/16-а, від 28.10.2020 у справі №686/2428/16-а).

Розглядаючи вищевказані справи, Верховний Суд сформулював правову позицію, відповідно до якої положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії, не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню. Тобто, на момент проведення перерахунку пенсії позивачам, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України. З огляду на наведене, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність у відповідача (відповідного територіального органу Пенсійного фонду України) законних підстав для здійснення виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), оскільки положення цієї статті втратили чинність.

В ухвалі від 04 лютого 2021 року по справі №400/6132/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, вирішуючи питання щодо розгляду як зразкової справи стосовно застосування вимоги, яка передбачена частиною вісімнадцятою статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", щодо максимального розміру пенсії до осіб, яким пенсія була призначена до встановлення у законодавстві зазначеної вимоги про максимальний розмір пенсії, звернув увагу, що відступу від вищенаведених правових позицій суду касаційної інстанції не відбувалось, а процесуальний закон не наділяє такими повноваженнями суд першої інстанції, в тому числі й Верховний Суд, при розгляді ним справи як зразкової.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині скасування обмеження максимальним розміром пенсії позивача у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимального розміру на підставі довідок від 19.02.2021 №21/25, №21/26.

Таким чином суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.03.2021 № 951370133500 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90 до 60 відсотків від суми заробітку, що враховується для перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.10.2020 по 31.01.2021 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плати 78087,34 грн., на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 19.02.2021 року №21/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.02.2021 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плата 79251,20 грн., на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 19.02.2021 року №21/26.

Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

VI. Судові витрати

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.9 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", питання про їх розподіл судом не вирішується.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 15.03.2021 № 951370133500 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 90 до 60 відсотків від суми заробітку, що враховується для перерахунку пенсії.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.10.2020 по 31.01.2021 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плати 78087,34 грн., на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 19.02.2021 року №21/25.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.02.2021 року, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми середньомісячної заробітної плати 79251,20 грн., на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 19.02.2021 року №21/26.

В решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 , м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя О.Я. Бойко