ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" травня 2021 р. справа № 300/837/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування індивідуального акту органу державної влади щодо розпорядження землями держави, -
ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 09.03.2021 звернулася до суду з позовною заявою до Яремчанської міської ради (надалі також - відповідач) про визнання протиправним та скасування індивідуального акту органу державної влади щодо розпорядження землями держави.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 09.10.2020 звернулася у порядку ст. ст. 116, 118, 121 та 122 Земельного кодексу України до Яремчанської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,120 га, поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення садівництва. Згідно повідомлення, яке отримано представником відповідача, повідомлено, що клопотання позивача щодо надання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,1200 га м. Яремче (поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457) буде розглядатись на черговій сесії міської ради. Про результат розгляду позивача буде повідомлено додатково. Одночасно повідомлено, що на земельну ділянку (поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457) жодного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки Яремчанською міською радою не надавалось, оскільки рішенням міської ради від 30.07.2015 №581-32/2015 "Про розроблення масиву забудови земельних ділянок" вирішено розробити детальний проект забудови масиву (місцевості) по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 для надання у приватну власність земельних ділянок учасникам АТО. Згідно отриманого повідомлення від 29.01.2021 №С-872, у якому зазначено, що рішенням міської ради від 28.01.2021 №75-4/2021 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва в м. Яремче, в зв'язку з тим, що подана земельна ділянка на викопіюванні з публічної кадастрової карти України знаходиться у користуванні громадян.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 97 рішення відповідача №75-4/2021 від 28.01.2021 щодо розгляду клопотання позивача від 09.10.2020 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,1200 га, поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення садівництва та зобов'язати Яремчанську міську раду повторно розглянути її клопотання та надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки площею 0,1200 га, поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення садівництва згідно Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування", у відповідності до чинного законодавства України.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліку позовної заяви (а.с. 16-17).
Позивачем у наданий судом строк усунуто недоліки позовної заяви, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) (а.с. 21-22).
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.04.2021. У даному відзиві представник відповідача зокрема зазначив, що бажана земельна ділянка, зазначена позивачем, перебуває в користуванні громадян, і відповідачем правомірно зазначено таку підставу відмови в наданні дозволу. Зазначив, що при підготовці проекту рішення на сесію міської ради, відповідачем було досліджено відповідність місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам ст. 118 ЗК України та співставлено її розташування на місцевості згідно з графічними матеріалами, доданими до клопотання позивачем. Виїздом на місцевість встановлено, що вказана позивачем бажана земельна ділянка належить на праві приватної власності згідно державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії РИ №675912 ОСОБА_2 , який на даний момент виготовляє технічну документацію із землеустрою для виправлення відомостей про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. Наведені обставини підтверджують, що бажана для позивача земельна ділянка перебуває в користуванні інших осіб, а тому відсутні підстави надавати дозвіл на виготовлення технічної документації без вилучення земельної ділянки в користувача. Просив відмовити у задоволенні позову ( а.с. 27-30).
Позивач своїм правом на поданні відповіді на відзив не скористалася.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відповідь на відзив, встановив наступне.
ОСОБА_1 , 09.10.2020 звернулася у порядку ст. ст. 116, 118, 121 та 122 Земельного кодексу України до Яремчанської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,120 га, поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення садівництва (а.с.9).
Згідно повідомлення від 15.10.2020 за №С-872, яке отримано представником відповідача, повідомлено, що клопотання позивача щодо надання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва орієнтовною площею 0,1200 га м. Яремче (поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457) буде розглядатись на черговій сесії міської ради. Про результат розгляду позивача буде повідомлено додатково.
Одночасно повідомлено, що на земельну ділянку (поблизу масиву за кадастровим номером 2611000000:05:007:0457) жодного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки Яремчанською міською радою не надавалось, оскільки рішенням міської ради від 30.07.2015 №581-32/2015 "Про розроблення масиву забудови земельних ділянок" вирішено розробити детальний проект забудови масиву (місцевості) по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 для надання у приватну власність земельних ділянок учасникам АТО (а.с.11).
Згідно повідомлення виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 29.01.2021 №С-872, зазначено, що рішенням міської ради від 28.01.2021 №75-4/2021 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва в м. Яремче, в зв'язку з тим, що подана земельна ділянка на викопіюванні з публічної кадастрової карти України знаходиться у користуванні громадян (а.с.12).
У відповідності до витягу з рішення четвертої сесії восьмого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області від 28.01.2021 №75-4/2021 пунктом 97 відмовлено ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва в м. Яремче, в зв'язку із тим, що подана земельна ділянка на викопіюванні з публічної кадастрової карти України знаходиться у користуванні громадян (а.с.13).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернулася до суду за захистом свого права.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 83 Земельного Кодексу України від 25.10.2001р. №2768-ІІІ (далі - ЗК України), землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Згідно з п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06.09.2012р. №5245-VІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності, з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:
а) земельні ділянки:
на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;
які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;
б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.
Відповідно до ст. 25 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 27.05.1997р. №280/97-ВР, Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п.п. а , б ч. 1 ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з п. в ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначає ст. 121 Земельного кодексу України. Зокрема, відповідно до п. в , вказаної статті передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до ч. 7 цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що громадянин із земель комунальної власності має право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення садівництва. Для цього він подає до відповідної сільської, селищної, міської ради клопотання, за результатами якого у місячний строк рада дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
При вирішенні даного спору по суті, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини п'ятої статті 46 Закон № 280/97-ВР сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону №280/97-ВР.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.
Частиною сьомою статті 118 ЗК України встановлено місячний строк розгляду клопотання особи щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Отже, питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою тощо відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.
Суд встановив, що відповідач, на виконання положень Земельного Кодексу та Закону №280/97-ВР виносив на розгляд у пленарному засіданні - 28.01.2021 питання щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою позивача та пунктом 97 рішення "Про розгляд земельних питань" №75-4/2021 четверта сесія Восьмого скликання Яремчанської міської ради Івано-Франківської області вирішила: відмовити ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1200 га для ведення садівництва в м. Яремче, в зв'язку із тим, що подана земельна ділянка на викопіюванні з публічної кадастрової карти України знаходиться у користуванні громадян.
При розгляді справи судом з'ясовано, що підготовці проекту рішення на сесію Яремчанської міської ради, відповідачем було досліджено відповідність місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам ст. 118 ЗК України та співставлено її розташування на місцевості згідно з графічними матеріалами, доданими до клопотання позивачем (а.с.10).
Виїздом на місцевість встановлено, що вказана позивачем бажана земельна ділянка належить на праві приватної власності згідно державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії РИ №675912 ОСОБА_2 , який на даний момент виготовляє технічну документацію із землеустрою для виправлення відомостей про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (а.с.32).
Наведені обставини підтверджують, що бажана для позивача земельна ділянка перебуває в користуванні інших осіб, а тому відсутні підстави надавати дозвіл на виготовлення технічної документації без вилучення земельної ділянки в користувача.
Пунктом 74 постанови Верховного Суду від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а (провадження №К9901/7504/18) визначено, що про відсутність належним чином оформлених графічних матеріалів, а саме "не зазначена точна адреса розташування земельної ділянки, точна площа та межі, відсутні погодження із землекористувачами про вилучення в них земельних ділянок, в той час як у вказаних графічних матеріалах вказані всі земельні ділянки мають власників відповідач зазначав вже у суді у запереченнях на адміністративний позов, про те посилань на такі підстави оскаржене рішення відповідача не містить".
З зазначеного висновку ВС випливає, що посилання в рішенні ради на перебування земельної ділянки в користуванні інших осіб, за відсутності погодження із землекористувачами про вилучення, є належно викладеною підставою відмови в наданні дозволу на виготовлення технічної документації.
Досліджені докази дають підстави зробити висновок, що Яремчанська міська рада при розгляді клопотання позивачки дотрималася вимог закону і не порушила її прав.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області (вул. Свободи, 266, м. Яремче, Івано-Франківська область, 78500, код ЄДРПОУ 04054286) про визнання протиправним та скасування індивідуального акту органу державної влади щодо розпорядження землями держави - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Микитюк Р.В.