ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"21" травня 2021 р. справа № 300/2248/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали
позовної заяви ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації,
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (надалі, також позивач, ОСОБА_1 ) 17.05.2021 звернувся в суд із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації (надалі, також відповідач), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 як інваліду війни ІІІ групи щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 зазначену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, з урахуванням попередньо виплаченої суми, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 8 306,00 грн.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіряючи позовну заяву ОСОБА_1 на відповідність вимогам Кодексу суддею встановлено, що позивачем пропущено встановлений КАС України строк звернення до суду, та всупереч вимогам частини 6 статті 161 КАС України, не надано заяви про поновлення цього строку і доказів поважності причин його пропуску.
Так, згідно із частиною 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналізуючи зазначені норми КАС України, суд дійшов висновку про те, що необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду є долучення позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно зі змістом позову ОСОБА_1 , позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за рік у повному розмірі та зобов'язати відповідача здійснити таке нарахування і виплату у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що кожного року до 5 травня особам з інвалідністю, внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Водночас, відповідно до приписів частини 4 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Враховуючи наведені правові положення суд зазначає, що право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають право визначені в статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до відповідного суб'єкта владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги.
Частиною 5 статті 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В контексті зазначеного, суд зважає на позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 по справі №472/2190/17, згідно із якою, Суд відхилив посилання позивача про те, що строк звернення до суду із аналогічним позовом ним не пропущено, так як про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за 2016 рік він дізнався після отримання листа управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 28 квітня 2017 року, виходячи з того, що отримавши у квітні 2016 року разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у сумі 920,00 грн позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2016 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня 2016 року.
З огляду на висновки Верховного Суду, одержання ОСОБА_1 листа відповідача №І-285 від 31.03.2021 про відсутність підстав для здійснення нарахування та виплати грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, не впливає на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат та можливе порушення його прав.
Отже, суд зазначає, що 30 вересня 2020 року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги за 2020 рік, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована. А тому, звернувшись 17.05.2021 із позовом про нарахування грошової допомоги за 2020 рік позивач порушив 6-місячний строк звернення до суду із цим позовом
У позовній заяві ОСОБА_1 не навів об'єктивних і непереборних обставин, що перешкоджали йому вчасно реалізувати свої процесуальні права.
Враховуючи наведене та з огляду на приписи статті 123, частини 6 статті 161 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даними позовними вимогами та надання доказів наявності поважних причин пропуску такого строку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтею 123, частиною 6 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Косівської районної державної адміністрації, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даною позовною заявою або доказів поважності причин його пропуску.
В разі неможливості долучення певних доказів, повідомити про причини неможливості подання таких доказів.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.