Ухвала від 20.05.2021 по справі 300/2256/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"20" травня 2021 р. cправа № 300/2256/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , до Бурштинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 01/10-21 від 30.03.2021, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернувся 17.05.2021 до суду з адміністративним позовом до Бурштинської міської ради, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 30.03.2021 № 01/10-21 в частині «Про реорганізацію Бурштинської гімназії Бурштинської міської ради Івано-Франківської області та реорганізацію Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області».

З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.

Відповідно до пунктів 3 та 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Пунктом 9 частини 5 статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльності прав, свобод, інтересів позивача.

Так, частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав, свобод чи інтересу осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям рішення, вчиненням дій чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси позивача.

З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент вчинення (прийняття) суб'єктом владних повноважень оскаржуваного рішення.

В даному випадку, згідно рішення Бурштинської міської ради від 30.03.2021 № 01/10-21 вирішено реорганізувати Бурштинську гімназію та Бурштинський навчальний-виховний комплекс Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області.

З огляду на зміст позовної заяви представник позивачів звернувся до суду про скасування вказаного рішення Бурштинської міської ради від 30.03.2021 № 01/10-21 в частині реорганізації Бурштинської гімназії та Бурштинського навчально-виховного комплексу Бурштинської міської ради Івано-Франківської області шляхом приєднання до Бурштинського ліцею № 2 Бурштинської міської ради Івано-Франківської області. Проте представником позивачів не наведено обґрунтування того, які саме конкретно права, свободи чи інтереси кожного з позивачів порушені рішенням відповідача № 01/10-21 від 30.03.2021.

Також частиною 3 статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір”.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2020 складає 2270 гривні.

Положенням підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з частиною 7 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом. У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

В цій справі немайновий позов подано до Бурштинської міської ради одночасно п'ятьма позивачами - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Однак згідно долученої до позовної заяви квитанції № ПН2025806 від 17.05.2021 про сплату судового збору в сумі 908,00 грн., судовий збір сплатила лише одна з п'яти позивачів - ОСОБА_1 .

В той же час, за подання цього адміністративного позову судовий збір мав бути сплачений кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірі 908,00 грн.

Отже, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 необхідно сплатити окремими платіжними документами судовий збір у розмірі 908,00 грн.

При цьому, за змістом частини 1 статті 9 Закону України “Про судовий збір” суд не вправі відкрити провадження у справі, в разі якщо до спеціального фонду Державного бюджету України не надійшов судовий збір в розмірі, передбаченому цим Законом.

Також згідно з частиною 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

В свою чергу, частиною 1 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами: довіреністю фізичної або юридичної особи.

Як передбачено частиною четвертою статті 59 КАС України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України “Про адвокатуру і адвокатську діяльність”

Згідно з частиною 2 статті 26 Закону України “Про адвокатуру і адвокатську діяльність” ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

За правилами частини 8 статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Отже повноваження адвоката як представника сторони в суді можуть бути підтверджені лише довіреністю або ордером, і вказані документи обов'язково повинні бути додані до позовної заяви у випадку її подання адвокатом.

В даному випадку позовну заяву подано адвокатом Денис Тарасом Дмитровичем в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . На підтвердження повноважень як представника позивачів адвокатом Денисом Т.Д. долучено до позовної заяви копію ордеру серії АТ № 1010669 від 17.05.2021, який виданий на підставі договору про надання правової допомоги № 55/201 від 17.05.2021.

З метою з'ясування наявності в адвоката ОСОБА_6 повноважень представляти інтереси всіх позивачів, необхідно надати суду належним чином засвідчену копію договору про надання правової допомоги № 55/201 від 17.05.2021, укладеного з усіма позивачами.

За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статтей 160, 161 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.

Керуючись статтями 5, 160, 161, 169, 171, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , до Бурштинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення № 01/10-21 від 30.03.2021 - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву, в якій:

- обґрунтування, які саме права, свободи чи інтереси позивачів порушені рішенням Бурштинської міської ради № 01/10-21 від 30.03.2021;

- окремі платіжні документи про сплату ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 судового збору у розмірах 908,00 грн. кожним з позивачів;

- належним чином засвідчену копію договору про надання правової допомоги № 55/201 від 17.05.2021, укладеного з усіма позивачами.

Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.