Деражнянський районний суд Хмельницької області
ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24
14 травня 2021 року Справа № 673/218/21 Провадження № 3/673/344/21
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Сектору поліцейської діяльності №1 Відділу поліції №1 ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №488554 від 16.02.2021 року, складеного ст. інспектором СПД №1 ВП №3 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області відносно ОСОБА_1 , останній 16.02.2021 року о 15 год. 18 хв. на а/д Т23-0 Голосків-Л.Барська керував автомобілем ГАЗ 5312, державний знак НОМЕР_1 , який був переобладнаний, а саме встановлено ГБО без відповідного узгодження у встановленому законом порядку, чим повторно порушив вимоги ст.121 КУпАП, порушив вимоги п.31.3а Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.121 КУпАП.
Ознайомившись зі змістом вказаного протоколу, суд вважає, що він не відповідає вимогам, визначеним Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, згідно ч.4 ст.121 КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_1 , передбачена адміністративна відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, вчинене повторне протягом року.
Натомість, зі змісту складеного щодо ОСОБА_1 протоколу вбачається, що вищевказані вимоги закону під час його складення інспектором не дотримані, оскільки протокол не містить посилань на правила, норми та стандарти, порушення яких допустив ОСОБА_1 при переобладнанні транспортного засобу.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи наведене, вважаю за доцільне направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 121 КУпАП, відносно ОСОБА_1 до СПД №1 ВП №3 ХРУП ГУНП в Хмельницькій області на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 254, 256 КУпАП, -
постановив:
Направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.121 КУпАП, відносно ОСОБА_1 до Сектору поліцейської діяльності №1 Відділу поліції №1 ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна