Справа №461/3045/21
14 травня 2021 року м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого у Представництві «ДРОГ-БУД» СП. з. о. о., який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ГУ ЛВ № 004238, номер протоколу 158/ж12/13-01-07-05 від 13.04.2021 року, П'ятак В.А., яки є посадовою особою Представництва "ДРОГ-БУД» СП. з. о. о.(код ЄДРПОУ 26626926), порушив ведення податкового обліку: завищення бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 154 519, 00 грн. в порушення п. 188.1 ст. 188, п. 198,5 ст. 198, п.200.1 та п.200.4 ст. 200 ПК України від 02.12.2010 року №27555- VI, зі змінами та доповненнями.
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 органом Державної податкової служби кваліфікованоза ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що дану справу про адміністративне правопорушення слід повернути на дооформлення, з наступних підстав.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не визначено не конкретизовано дій, які вчинив ОСОБА_1 ; не конкретизовано дат вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, зазначені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти рішення по ній, а тому суд вважає доцільним надіслати протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 для належного оформлення начальнику Головного управління ДПС у Львівській області.
Керуючись ст. 256, 277, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, повернути для належного дооформлення начальнику Головного управління ДПС у Львівській області.
Постанова остаточна, в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя О.Р. Юрків.