№ 336/692/21
н/п. 3-в/336/31/2021
20 травня 2021 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Боєв Є.С., розглянувши подання начальника Шевченківського районного відділу філії Державної установи "Центр пробації" в Запорізькій області, підполковника внутрішньої служби О. Тесло щодо вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя у справі № 336/692/21 від 22.02.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , останнє відоме місце мешкання: АДРЕСА_1 , за ст. 183-1 КУпАП,
Начальник Шевченківського районного відділу філії Державної установи "Центр пробації" в Запорізькій області звернувся до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя із поданням про вирішення питання виконання постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя у справі № 336/692/21 від 22.02.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП.
Подання мотивоване тим, що 11.03.2021 року до Шевченківського районного відділ з питань пробації на виконання надійшла постанова Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 22.02.2020 року відносно ОСОБА_1 . Після отримання постанови суду порушник був викликаний до Шевченківського районного відділу з питань пробації на 18.03.2021 року для роз'яснення порядку та умов відбування стягнення, а також наслідків ухилення від виконання суспільно корисних робіт та вручення направлення для відбування призначеного стягнення. Однак за викликом до уповноваженого органу порушник не з'явився, про причини неявки не повідомив. 19.03.2021 ОСОБА_1 був надісланий повторний виклик про необхідність явки 22.03.2021, однак за викликом правопорушник не з'явився.
22.03.2021 року був здійснений вихід за адресою, зазначеного місця проживання порушника: АДРЕСА_2 , цк гуртожиток АТ «Мотор Січ», в ході якого була проведена розмова з ОСОБА_2 , який є начальником управління по обслуговуванню заводських гуртожитків «Мотор Січ», та була здійснена перевірка за обліками гуртожитку, за результати якої ОСОБА_1 проживаючим або зареєстрованим у даному гуртожитку не значиться. За відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання встановлено, що правопорушник зареєстрований: АДРЕСА_1 .
Начальник Шевченківського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області посилаючись на те, що факт невідомого місце перебування порушника є підставою, що ускладнює подальше виконання постанови суду, а також на вимоги п. 13.13, п. 13.14 Наказу Міністерства юстиції від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», просить суд розглянути матеріали та вирішити питання в порядку ст. 304 КУпАП, щодо виконання постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 22.02.2021 року відносно ОСОБА_1 , а саме припинити виконання постанови.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час судового засідання повідомлявся шляхом направлення судової повістки на адресу реєстрації.
Дослідивши подання та особову справу №11/2021 на особу ОСОБА_1 приходжу до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративне правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Провадження по виконанню постанови про застосування суспільно корисних робіт передбачене главою 31-А розділу V КУпАП, а саме на підставі ст. 325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт затверджений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно розділу 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Розділом ХІІІ вказаного Порядку, зокрема передбачено таке.
13.9. Після отримання постанови суду порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації (додаток 6). Неповнолітня особа викликається з батьками або особою, яка їх заміняє. З порушником проводиться бесіда, під час якої роз'яснюються порядок та умови виконання стягнення, а також наслідки ухилення особи від виконання суспільно корисних робіт.
Посадова особа уповноваженого органу з питань пробації складає довідку про проведену бесіду (додаток 7), в якій порушник власноруч зазначає про ознайомлення з порядком відбування суспільно корисних робіт.
Порушник заповнює анкету особи, до якої застосовано адміністративне стягнення у вигляді громадських (виправних, суспільно корисних) робіт (додаток 8), що долучається до його особової справи.
13.10. Якщо у призначений день порушник не з'явився за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, на наступний день уповноважений орган з питань пробації надсилає повторний виклик. Якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, органу державної виконавчої служби, органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
13.11. Якщо за місцем, вказаним у постанові суду, порушник не проживає та встановлено інше місце його проживання, до уповноваженого органу з питань пробації за встановленим місцем проживання порушника надсилається запит про перевірку цього факту. Уповноважений орган з питань пробації за новим місцем проживання у десятиденний строк проводить перевірку і в разі підтвердження факту проживання порушника робить запит його особової справи, після отримання якої у триденний строк надсилає підтвердження до уповноваженого органу з питань пробації, де порушник перебував на обліку.
У день надходження підтвердження про отримання особової справи порушника уповноважений орган з питань пробації, де порушник перебував на обліку, робить відповідний запис у журналі обліку порушників, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, про зняття особи з обліку цього уповноваженого органу з питань пробації.
Особові справи і копії облікових карток порушників (завірені підписом посадової особи та печаткою уповноваженого органу з питань пробації) пересилаються через відповідні філії Державної установи «Центр пробації».
Відповідно до ст. 304 КУпАП України, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Однак, як вбачається із змісту ст.ст. 183-, 302, 325-4 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови суду, можуть бути вирішені різним чином.
Порядок виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт визначений Главою 31-КУпАП (ст.ст. 325-1 - 325-4 КУпАП).
Згідно ст. 325-4 КУпАП у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена ст.183-2 КУпАП. Під ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у цій статті слід розуміти неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Поважними причинами є хвороба особи та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт.
Відповідно до вимог ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі ст. 302 КУпАП, за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків, у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
Крім того, санкцією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена.
Згідно із повідомленням відділу ДРП Запорізької міської ради, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 12.11.2018 по теперішній час.
До матеріалів справи додані копії викликів, направлених на зазначену адресу, про необхідність прибуття ОСОБА_1 до Шевченківського РВ філії ДУ «Центр пробації» у Запорізькій області, однак жодних підтверджень щодо надсилання даних викликів суду не надано.
Крім того, матеріали особової справи містять відомості про направлення органом пробації запиту до відділу деражвної виконавчої служби, в якому просять повідомити всі відомі імовірні адреси місця мешкання ОСОБА_1 або його контактні дані. Проте відповіді від державної виконавчої служби орган пробації на час звернення до суду із поданням не отримав.
Між тим до протоколу про адміністративне правопорушення державний виконавець долучав відомості про інші можливі місця проживання ОСОБА_1 та дані про зміну останнім свого імені та прізвища, що має бути взяти до уваги органом пробації.
Оскільки відповідь на свій запит орган пробації не отримав, тобто не вжив, усіх необхідних дій, визначених п.п. 13.10, 13.11 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, суд вважає, що наразі відсутні підстави для вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду від 17.04.2020, у тому числі шляхом припинення стягнення.
Слід наголосити, що на думку суду, з урахуванням принципів верховенства права, строк давності виконання постанови судді про накладення стягнення у виді адміністративного арешту, виконання суспільно корисних робіт, громадських робіт, не повинні перевищувати строків давності виконання обвинувального вироку суду у кримінальному праві, визначених п. 1 ч. 1 ст. 80 КК України (2 роки у разі засудження до покарання менш суворого, ніж обмеження волі), який у даній справі ще не сплив.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 298 - 325-4, КУпАП, суд
У задоволенні подання Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Запорізькій області про вирішення питання пов'язаного з подальшим виконанням постанови суду про накладення адміністративного стягнення від 22.02.2021, якою згідно ст. 183-1 КУпАП на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , накладено адміністративне стягнення у виді 200 годин суспільно корисних робіт - відмовити.
Постанова може бути оскаржена прокурором протягом 10 днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду.
Суддя Є.С. Боєв