2-а/312/2/2021
312/135/21
20.05.2021
про залишення позовної заяви без руху
справа № 312/135/21
провадження № 2-а/312/2/2021
20 травня 2021 року с. Велика Білозерка
Суддя Великобілозерського районного суду Запорізької області Яцун О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Запорізької області в особі інспектора старшого сержанта поліції Іванова Едуарда Андрійовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління патрульної поліції в Запорізької області в особі інспектора старшого сержанта поліції Іванова Е.А. про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, в якій просить суд визнати незаконною та скасувати постанову інспектора Управління патрульної поліції в Запорізької області старшого сержанта поліції Іванова Е.А. серії ЕАН № 4174263 від 07 травня 2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
За змістом п. 2) ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зокрема: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Проте, всупереч даної правової норми, позивачем некоректно зазначено повне найменування відповідача (юридичної особи) - Управління патрульної поліції в Запорізькій області в особі інспектора старшого сержанта поліції Іванова Едуарда Андрійовича, що не відповідає даним Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України. Відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення. Саме такий висновок викладений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17.09.2020 у справі № 742/2298/17 (адміністративне провадження № К/9901/4436/17).
До того ж позовна заява не містить ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Також, всупереч п. 9) ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві відсутні обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача щодо справ про оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим, позивачем до позовної заяви не додано документу, що підтверджує сплату судового збору чи документу, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно висновку Великої Палати Верховного Суду, який викладено у постанові від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17 та оприлюднено у Єдиному реєстрі судових рішень 18.04.2020 року, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
У вказаній постанові, Велика Палата Верховного Суду відступила від попереднього висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
За правилами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно положень п.п.1) п.3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлена ставка судового збору в розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць в розмірі, зокрема, з 1 січня - 2270 грн. 00 коп.
За правилами статті 9 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Отже, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом, позивач повинен був сплатити судовий збір в розмірі 908 грн. на рахунок, який відкритий в установі ГУК у Запорізькій області / ТГ с. Велика Білозерка / 22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37941997, банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA678999980313121206000008409, код класифікації доходів бюджету 22030101.
Відповідно до п. 8) ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви, при цьому зазначаються відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. В той же час, поданий адміністративний позов не містить даних щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Крім того, в змісті позову міститься клопотання про виклик свідка. З цього приводу необхідно звернути увагу на те, що заява про виклик свідка подається до суду за правилами статті 92 КАС України, в якій визначено порядок подання цього клопотання та вимоги до його змісту. До того ж, норми статті 160 КАС України не передбачають викладення клопотання про виклик свідка у змісті позовної заяви.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Відповідно до статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що позовну заяву необхідно залишити без руху та надати позивачеві строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Запорізької області в особі інспектора старшого сержанта поліції Іванова Едуарда Андрійовича про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення, залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем копії ухвали, попередивши, що у випадку невиконання зазначених вимог позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Яцун