Рішення від 20.05.2021 по справі 620/2003/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/2003/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомУправління Держпраці у Чернігівській області

до Комунального закладу "Комарівська гімназія" Чернігівської обласної ради

про зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Позивач 16.03.2021 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального закладу «Комарівська гімназія» Чернігівської обласної ради, у якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача шляхом зупинення роботи (виробництво), а саме: експлуатацію котла опалювального, водогрійного твердопаливного стального типу «Ретра-ЗМ», реєстраційний номер 3 (заводський номер Ф13-7); котла опалювального, водогрійного твердопаливного стального типу «Ретра-ЗМ», реєстраційний номер 1 (заводський номер БЗ-18); котла опалювального, водогрійного з ручною подачею твердого палива типу «ARS 500 ВМ» (заводський номер 500- 4575-09) та виконання робіт на обладнанні, що працює під тиском за адресою: Чернігівська область, Борзнянський район, с. Комарівка, вул. Шевченка, буд. 1 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Ухвалою судді від 22.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та установлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Відповідач правом надати відзив не скористався.

Водночас, відповідачем надіслано на адресу суду копії листів, направлених до позивача про виконання вимог припису та прохання проведення в найближчий час позапланової перевірки усунення порушень.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов має бути задоволений, виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 25.01.2021 № 84, на підставі наказу від 25.01.2021 № 137-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 01.02.2021 по 05.02.2021 проведено планову перевірку щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієни праці Комунального закладу «Комарівська гімназія» Чернігівської обласної ради, код ЄДРПОУ 05265855, Чернігівська область, Борзнянський район, с. Комарівка, вул. Шевченка, буд. 1.

За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 05.02.2021 №05-02/84 (а.с. 12-20).

Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 05.02.2021 № 05-02/84 (далі - акт перевірки) виявлено 47 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 36, 37, 38, 39, 40 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

1. Працівник відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском не пройшов навчання та перевірку знань з охорони праці у встановленому порядку - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», підпункт 1 пункту 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 № 433/31885).

2. Обслуговуючий персонал не пройшов навчання з охорони праці щодо обслуговування обладнання під тиском, приладів безпеки, контрольно- вимірювальних приладів, хімводопідготовки, живильних пристроїв та іншого допоміжного устаткування - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», підпункт 3 пункту 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 № 433/31885).

3. Котел опалювальний, водогрійний твердопаливний стальний типу «Ретра-ЗМ», реєстраційний номер 3 (заводський номер Ф13-7) теплопродуктивністю 0,15 МВт, експлуатується без проведення первинного технічного огляду котла для визначення готовності обладнання під тиском до експлуатації - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», підпункт 2 пункту 2 розділу 8 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 № 433/31885).

4. Котел опалювальний, водогрійний твердопаливний стальний типу «Ретра-ЗМ», реєстраційний номер 1 (заводський номер БЗ-18) теплопродуктивністю 0,5 МВт, експлуатується без проведення первинного технічного огляду котла для визначення готовності обладнання під тиском до експлуатації - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», підпункт 2 пункту 2 розділу 8 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 № 433/31885).

5. Котел опалювальний, водогрійний з ручною подачею твердого палива типу «ARS 500 ВМ» (заводський номер 500-4575-09) теплопродуктивністю 0,5 МВт, експлуатується без проведення первинного технічного огляду котла для визначення готовності обладнання під тиском до експлуатації - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», підпункт 2 пункту 2 розділу 8 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 №433/31885).

Як вбачається з розділу 7 акту перевірки, відповідач зауважень щодо виявлених порушень не надав.

У свою чергу, вищевказані порушення відповідачем у повному обсязі не усунуто, у зв'язку із чим Управління звернулось до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме, серед іншого: забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Підставою для звернення позивача до суду з цим позовом, як зазначалось та встановлено судом, слугувало виявлення на об'єкті перевірки численних порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

Водночас, відповідно до наявних в матеріалах справи листів відповідача зі зверненням до Управління Держпраці у Чернігівській області, судом встановлено, що КЗ «Комарівська гімназія» Чернігівської обласної ради надано інформацію із доданням відповідних підтверджуючих документів, відповідно до яких:

Інформація щодо усунень зазначених у приписі порушень розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акту від 05.02.2021» 05-02/84 виявлених 5 порушень нормативно- правових актів з охорони праці у рядках №№36,37,38,39,40, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме те, що:

1. 22.03.2021 проведено первинний технічний огляд водогрійного твердопаливного опалювального котла типу «Ретра-ЗМ» реєстраційний номер 3 (заводський номер Ф13-7) теплопродуктивністю 0,15 МВт. При зовнішньому та внутрішньому огляді дефектів, що впливають на безпеку експлуатації котла не виявлено. Гідравлічне випробування пробним тиском 0.3 МПа котел витримав. На підтвердження зазначеного додано ксерокопію відмітки в паспорті в розділі 13 «Результати опосвідчення».

2. 22.03.2021 проведено первинний технічний огляд водогрійного твердопаливного опалювального котла з ручною подачею твердого палива «FRS 500ВМ» (заводський номер500-4575-09) теплопродуктивністю 0,5МВт. При зовнішньому та внутрішньому огляді дефектів, що впливають на безпечну експлуатацію котла не виявлено. Гідравлічне випробування пробним тиском 0,45 Мпа котел витримав. На підтвердження зазначеного додано ксерокопію відмітки в паспорті в розділі 12 «Результати опосвідчення».

3. 3 метою визначення подальшої можливості експлуатації водогрійного твердопаливного котла типу «Ретра ЗМ» реєстраційний номер 1 (заводський номер БЗ-18) теплопродуктивністю 0,5 МВт від 22.03.2021 року виданий наказ №51 «Про створення комісії по визначенню технічного стану водогрійного котла типу «Ретра ЗМ» реєстраційній номер 1 (заводський номер БЗ-18) теплопродуктивністю 0,5МВт. На підтвердження зазначеного додано ксерокопію наказу.

Після проведення створеною комісією визначення технічного стану водогрійного котла типу «Ретра ЗМ», з метою визначення подальшої експлуатації водогрійного твердопаливного котла, складено дефектний акт від 25.03.2021р.Котел не придатний для експлуатації, ремонт його не можливий і він підлягає списанню, заміна котла не планується. На підтвердження зазначеного додано ксерокопію дефектного акту.

4. Працівник, відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском ОСОБА_1 пройшов навчання. На підтвердження зазначеного додано ксерокопію витягу з протоколу №31-25-03-21 засідання комісії з перевірки знань від 25 березня 2021 року з питань охорони праці додаємо (ТОВ з обмеженою відповідальністю «Ліфтсервісексперт»).

5. Машиністи (кочегари) ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 пройшли навчання з охорони праці щодо обслуговування обладнання під тиском приладів безпеки, контрольно-вимірювальних приладів, хімводопідготовки, живильних пристроїв та іншого допоміжного устаткування-ст. 18 Закону України «Про охорону праці», підпункт 3 пункту 1 розділу 7 НПАОП 0.00-1.81-18 «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 05.03.2018 № 333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.04.2018№455/31885). На підтвердження зазначеного додано витяг з протоколу №31-25-03-21 засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці від 25 березня по 2021р. (ТОВ з обмеженою відповідальністю «Ліфтсервісексперт».).

Крім того, у вказаному вище листі відповідач просить позивача в найближчий термін провести позапланову перевірю, розділу «опис виявлених порушень вимог законодавства» акту перевірки закладу від 05.02.2021 №05-02/84 рядків № 36, 37, 38, 39, 40 порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи вищевикладене, у спірних правовідносинах, що склались у цій справі, відповідачем вчинено всіх залежних від нього заходів щодо усунення виявлених позивачем порушення вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, що свідчить про відсутність підстав для зобов'язання відповідача в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей зупинити роботи (виробництво) за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області необхідно відмовити повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального закладу «Комарівська гімназія» Чернігівської обласної ради про застосування заходів реагування - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області, вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238.

Відповідач: Комунальний заклад "Комарівська гімназія" Чернігівської обласної ради, вул. Шевченка, 1, с. Комарівка, Борзнянський район, Чернігівська область, 16442, код ЄДРПОУ 05265855.

Дата складення повного рішення суду - 20.05.2021.

Суддя Ю. О. Скалозуб