Рішення від 20.05.2021 по справі 620/1442/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/1442/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, управління пенсійного забезпечення, відділу перерахунків № 2 від 04.02.2021 № 10/03-16 про відмову в переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України № 889-VIII «Про державну службу» від 10.12.2015 та визнати протиправним не зарахування до стажу державної служби періоду роботи на посаді інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 01.06.1992, періоду роботи на посаді інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 15.12.1995, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020 і зобов'язати зарахувати в стаж державної служби періоди роботи на посадах інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти, інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради та відповідно з цим перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» і провести перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати, відповідно до наданих позивачем довідок № 01-13/23, № 01-13/24 від 29.01.2021, виданих відділом освіти Коропської селищної ради та довідки № 03-15/727 від 29.01.2021, виданої Коропською районною державною адміністрацією.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при розгляді заяви про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідачем протиправно не було зараховано до стажу державної служби періоду роботи на посаді інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 01.06.1992, періоду роботи на посаді інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 15.12.1995, періоду роботи на посаді головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020. Вказує, що відповідач при розгляді її заяви мав керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що за документами пенсійної справи стаж державної служби позивача складає 5 років 03 місяці 20 днів. Вказує, що врахувати період роботи позивача на посаді інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 01.06.1992, періоду роботи на посаді інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 15.12.1995 до стажу державної служби не має підстав, оскільки постанова Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 втратила чинність. Вказує, що період роботи позивача на посаді головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020 не зараховано до стажу, який дає право на пенсію державного службовця, оскільки з 04.07.2001 вказана посада є посадою органу місцевого самоврядування.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29.01.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою про перерахунок пенсії, а саме перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 52-53).

За наслідками розгляду заяви позивача, рішенням Головного управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформленим протоколом № 2 від 03.02.2021, було відмовлено у переведенні на інший вид пенсії, оскільки згідно наданих документів стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців за період роботи головним спеціалістом відділу освіти Коропської районної державної адміністрації з 11.01.2011 до 01.05.2016 становить 5 років 03 місяці 20 днів, провести переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» немає законних підстав (а.с. 54-55).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 10, частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно частини першої статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так, відповідно до пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Як встановлено судом, підставою для відмови позивачу у переведенні на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ була відсутність необхідного стажу державної служби 10 років.

Так, відповідачем зараховано до стажу державної служби період роботи позивача на посаді головного спеціаліста відділу освіти Коропської районної державної адміністрації з 11.01.2011 до 01.05.2016 (5 років 03 місяці 20 днів).

Разом з тим періоди роботи позивача на посаді інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 01.06.1992, періоду роботи на посаді інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 15.12.1995, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020 не зараховано до стажу державної служби.

Вказані періоди роботи підтверджуються записами трудової книжки ОСОБА_1 (а.с. 9-12).

Пунктом 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Статтею 25 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу. Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (далі - Порядок, в редакції, чинній до 01.05.2016 року) визначались посади і органи, час роботи, в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно пункту 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Так, у відповідному додатку викладено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, до якого, серед інших, належать виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 23.09.1982 № 4073-X «Про відділи і управління виконавчих комітетів обласних, районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів Української РСР» встановлено Перелік відділів і управлінь виконавчих комітетів обласних, районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів Української РСР, до розділу II «Відділи і управління виконавчих комітетів районних Рад народних депутатів» якого віднесено відділ народної освіти.

Згідно Загальносоюзного класифікатора професій робітників, посад службовців та тарифних розрядів, затвердженого та введеного в дію постановою Держстандарту СРСР № 016 від 27.08.1986 посади інспектора-методиста та інспектора по дошкільному вихованню передбачені класифікатором посад службовців та відносяться до категорії посад спеціалістів.

Таким чином, період роботи позивача на посаді інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 31.05.1992 (5 років 5 місяців 0 день), період роботи на посаді інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 14.12.1995 (1 рік 3 місяці 23 дні) зараховується до стажу державної служби, а отже, з урахуванням стажу роботи на посаді головного спеціаліста відділу освіти Коропської районної державної адміністрації з 11.01.2011 до 01.05.2016 (5 років 03 місяці 20 днів), стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 складає більше 10 років.

Щодо періоду роботи позивача на посаді головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020, то суд зазначає наступне.

Статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно з приписами статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад: сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.

Таким чином, позивач працював з 22.05.2017 по 31.12.2020 на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а тому зазначений період роботи також підлягає зарахуванню до стажу державної служби позивача.

Враховуючи, що позивач на момент звернення з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» досяг 60-річного віку, має необхідний страховий стаж роботи, та мав станом на 01.05.2016 стаж держслужби більше 10 років та на зазначену дату займав посаду державної служби, він набув права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 19.12.1993 на підставі пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII від 10.12.2015, а тому відмова відповідача у зарахуванні спірних періодів роботи до стажу державної служби та в переведенні позивача на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 19.12.1993 є протиправною.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин, враховуючи вищенаведені положення, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо не зарахування до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 31.05.1992, інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 14.12.1995, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформленого протоколом № 2 від 03.02.2021, про відмову ОСОБА_1 в переведенні на інший вид пенсії; зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 31.05.1992, інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 14.12.1995, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020; зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 згідно заяви від 29.01.2021 та провести перерахунок пенсії на підставі довідок № 01-13/23, № 01-13/24 від 29.01.2021, виданих відділом освіти Коропської селищної ради, та довідки № 03-15/727 від 29.01.2021, виданої Коропською районною державною адміністрацією, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, управління пенсійного забезпечення, відділу перерахунків № 2 від 04.02.2021 № 10/03-16 про відмову в переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України № 889-VIII «Про державну службу» від 10.12.2015, то суд зазначає, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 04.02.2021 № 10/03-16 позивача лише було повідомлено про прийняте рішення, і така позовна вимога охоплюється визнанням протиправним та скасуванням рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформленого протоколом № 2 від 03.02.2021, про відмову ОСОБА_1 в переведенні на інший вид пенсії, тобто порушені права позивача вже захищені судом.

Щодо зарахування до стажу державної служби роботу позивача 01.06.1992 та 15.12.1995, то суд зазначає, що з вказаних дат позивача було переведено на роботу за іншими посадами, періоди перебування на яких не є предметом розгляду справи, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 907,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправним рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не зарахування до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 на посадах інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 31.05.1992, інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 14.12.1995, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформлене протоколом № 2 від 03.02.2021, про відмову ОСОБА_1 в переведенні на інший вид пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 на посадах інспектора по дошкільному вихованню Коропського районного відділу народної освіти з 01.01.1987 по 31.05.1992, інспектора-методиста Коропського районного відділу освіти з 22.08.1994 по 14.12.1995, головного спеціаліста відділу освіти Коропської селищної ради з 22.05.2017 по 31.12.2020.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 згідно заяви від 29.01.2021 та провести перерахунок пенсії на підставі довідок № 01-13/23, № 01-13/24 від 29.01.2021, виданих відділом освіти Коропської селищної ради, та довідки № 03-15/727 від 29.01.2021, виданої Коропською районною державною адміністрацією, з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 907,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20.05.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна