19 травня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/280/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області та зобов'язати сформувати і подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області подання про повернення ОСОБА_1 сумі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5091 грн, згідно квитанції №ПН1763880 від 05.11.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що помилково сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5091 грн, оскільки житло позивачем придбано вперше, що звільняє від обов'язку сплати вказаного збору. У зв'язку із зазначеним, позивач вважає, що має право на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 5091 грн, як помилково сплаченого при укладанні договору купівлі - продажу квартири. Крім того, позивач вказав, що звернувся до відповідача про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак йому було безпідставно відмовлено. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що у пенсійного органу відсутні документи на підтвердження придбання позивачем житла вперше. Крім того відповідач вказав, що пенсійний орган не є суб'єктом владних повноважень, що здійснює реєстрацію договорів купівлі-продажу та реєстрацію права власності. Також відповідач зазначив, що не наділений повноваженнями збирати відомості і перевіряти інформацію про факти придбання житла вперше та вказує на відсутність відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання позивачем нерухомості вперше, а тому зазначає про відсутність протиправності дій управління. Крім того, відповідач вказав, що оскільки при реєстрації купівлі-продажу нерухомого майна документи, на підставі яких нотаріусу надано право звільняти покупця від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, не були надані, сплата збору здійснена правомірно.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області надало суду пояснення з приводу заявленого позову, в яких вказує, що підставою для повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів є надання до відповідного органу Казначейства подання органу, що контролює справляння коштів до відповідного бюджету.
Рух справи у суді
27.01.2021 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
05.11.2020 р. позивачем укладено договір купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 вартістю 509120 гривень. В п. 10 договору вказано про сплату позивачем збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості квартири. (а.с. 10-11).
Позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбання квартири у розмірі у розмірі 5091 грн, згідно квитанції №ПН1763880 від 05.11.2020 року. (а.с. 14).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності міститься запис про реєстрацію права власності за позивачем 05.11.2020 р. на підставі договору купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Також міститься запис про зареєстроване право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , набутого у порядку спадкування. (а.с. 12-13).
28.12.2020 р. позивач звернувся із заявою до відповідача про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 5091 гривень. (а.с. 15-16).
В листі від 11.01.2021 р. пенсійним органом вказано, що з 23.09.2020 р. діє Постанова КМУ №866, відповідно до якої внесено зміни до п. 15-2 Порядку №1740, та встановлено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Відповідач вказав, що оскільки при реєстрації купівлі-продажу нерухомого майна документи, на підставі яких нотаріусу надано право звільняти покупця від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, не були надані, сплата збору здійснена правомірно. Зважаючи на викладене Пенсійний фонд України вказує на відсутність підстав для формування подання органам казначейської служби про повернення помилково сплачених коштів. (а.с. 17).
Мотивувальна частина
Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно з п.8 ст.2 Закону №400/97-ВР об'єктом оподаткування при здійсненні операцій купівлі-продажу нерухомості є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, згідно із Законом №400/97-ВР, врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року №1740 (далі Порядок №1740).
Відповідно до п.15-1 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №866 внесено зміни до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (далі Постанова №866), зокрема, доповнено п.15-2 вказаного Порядку №1740 підпунктами “в” і “г”. Постанова Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №866 “Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій” набрала чинності 26.09.2020 року.
Відповідно до пп. “в” п.15-2 Порядку №1740 сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2020 року №866), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).
В силу вимог п.15-3 Порядку №1740 (в редакції Постанови №866), нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у пп. “в” і “г” п. 152 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З аналізу змісту наведених норм слідує, що особа, яка вперше придбає житло, за умови подання нотаріусу необхідних документів, не сплачує збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна.
Суд наголошує, що норми Закону № 400/97-ВР передбачають звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, у випадках коли житло придбано вперше. При цьому, у пп. “в” п.15-2 Порядку №1740 визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя).
Позивачем до матеріалів справи додано копію договору купівлі-продажу квартири та платіжну квитанцію про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбання квартири, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
На підставі аналізу поданих позивачем доказів, судом встановлено, що позивачем здійснено придбання житла - квартири за адресою: АДРЕСА_1 . Водночас, у Реєстрі прав власності на нерухоме майно міститься запис про зареєстроване раніше за позивачем право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 , набутого у порядку спадкування.
Таким чином, судом встановлено, що позивач не вперше набув права власності на житло, а тому сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 5091 грн, при купівлі квартири за адресою: АДРЕСА_1 , не підлягає поверненню позивачу.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не довів суду правомірність заявлених вимог, а тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати
Відповідно до ч.2 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345);
третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області (вул. Аксенина, 2Е, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ 37836095).
Суддя Т.М. Брезіна