про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 травня 2021 року справа № 580/2949/21
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області про визнання наказу про дату звільнення незаконним, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області, в якій просить:
- визнати незаконним та скасувати наказ №1 о/с від 16.04.2021 про зміну дати звільнення позивача з посади адміністратора в ТСЦ №7143 (на правах відділу м. Звенигородка) Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У прийнятті позовної заяви слід відмовити з наступних підстав.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №580/4652/20 зобов'язано Регіональний сервісний центр МВС в Черкаській області внести зміни в наказ № 71 о/с від 10.08.2020 зазначивши дату звільнення 14 серпня 2020 року. Відповідач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №580/4652/20 прийняв наказ №1 о/с від 16.04.2021, яким змінено дату звільнення позивача з 13.08.2020 на 14.08.2020 відповідно до пункту 1-1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з ліквідацією Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12.02.2020. Позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним з тих підстав, що станом на час його прийняття рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №580/4652/20 не набрало законної сили.
Таким чином, підставою для звернення позивача до суду є незгода з наказом відповідача №1 о/с від 16.04.2021, прийнятим на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №580/4652/20.
Кодексом адміністративного судочинства України встановлений спеціальний порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Так, у відповідності до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Вимоги до змісту такої заяви зазначені в ч. 2 ст. 383 КАС України.
Згідно частини 6 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Разом з цим, позивач оскаржив наказ відповідача №1 о/с від 16.04.2021, прийнятий на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №580/4652/20, шляхом подання позовної заяви, а не заяви в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддя враховує правову позицію Верховного Суду щодо можливості оскарження дій суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з виконанням рішення суду, викладену в постанові від 22.08.2019 у справі №522/10140/17. У вказаній постанові зазначено, що наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення. Якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України) із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не пред'являти новий адміністративний позов.
Верховний Суд дійшов висновку, що у разі порушення зазначеного порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду - провадження у справі належить закривати з посиланням на те, що спір вирішений судовим рішенням, яке набрало законної сили.
У відповідності до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, для захисту порушених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області прав щодо виконання останнім рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 у справі №580/4652/20, позивач має право звернутись до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Враховуючи, що для захисту порушених позивач має звернутись до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру МВС в Черкаській області про визнання наказу про дату звільнення незаконним відмовити.
Копію ухвали разом із позовною заявою, доданими до неї матеріалами повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя А.В. Руденко