Справа № 560/2613/21
іменем України
19 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати дозвіл на перереєстрацію автомобіля ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , бежевого кольору, отриманого через органи соціального захисту населення особою з інвалідністю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 після сплати до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах зі сплатою залишкової вартості автомобіля з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми сплаченої за нього особою з інвалідністю.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її батька ОСОБА_2 , як інваліда було забезпечено автомобілем марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , бежевого кольору на умовах Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №999 від 08.09.1997.
Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого 23.01.2019 Білогірським РВ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції Хмельницькій області.
Зазначає, що в 30.12.2020 звернулася з заявою до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо переоформлення автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , бежевого кольору, після смерті батька на своє ім'я.
Листом №04.03-733 від 09.02.2021 позивачу відмовлено у переоформленні автомобіля з посиланням на пункт 16 Порядку, а саме - оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 08.02.2021 (більше ніж 6 місяців після смерті), а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.
На повторне звернення 01.03.2021 до відповідача, Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації Листом №04.03-1096 від 02.03.2021 відмовлено з тих самих підстав, тобто з посиланням на пункт 16 Порядку, а саме - оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 01.03.2021 (більше ніж 6 місяців після смерті), а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.
Позивач вважає дану відмову щодо переоформлення автомобіля протиправною та такою, що порушує його законні права та інтереси, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 15.03.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Ухвалою від 31.03.2021 суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_2 , як інваліда війни 1 групи, було забезпечено автомобілем марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , бежевого кольору на умовах Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 999 від 08.09.1997.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 23.01.2019 Білогірським РВ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції Хмельницькій області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 та відповідно до довідки №716 від 03.02.2021, виданої виконкомом Білогірської селищної ради, померлий 22.01.2019 ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою на день смерті померлого була зареєстрована і позивач.
ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою щодо переоформлення в її власність автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , бежевого кольору, отриманого її батьком, ОСОБА_2 , через органи соціального захисту населення на пільгових умовах у зв'язку з його смертю.
Листом №04.03-733 від 09.02.2021 позивачу відмовлено у переоформленні автомобіля з посиланням на пункт 16 Порядку, а саме - оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 08.02.2021 (більше ніж 6 місяців після смерті), а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.
На повторне звернення 01.03.2021 до відповідача, Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації Листом №04.03-1096 від 02.03.2021 відмовлено з тих самих підстав, тобто з посиланням на пункт 16 Порядку, а саме - оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 01.03.2021 (більше ніж 6 місяців після смерті), а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 22 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інваліди війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни та війни з Японією, за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем, безоплатно забезпечуються автомобілем першочергово із числа позачерговиків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Відповідно до частини 9 статті 26 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 2 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім'ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім'ї померлої особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм забезпечення легковими автомобілями інвалідів врегульовано Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 999 до членів сім'ї інваліда належать громадяни України, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку. В іншому разі автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, повертається (вилучається) головному, районному управлінню соціального захисту або управлінню виконавчої дирекції у повному комплекті.
Пунктом 16 Порядку №999 передбачено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім'ї, якщо в ній є інвалід, який:
- мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;
- був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;
- не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.
Іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.
Розрахункова сума для викупу автомобіля визначається головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний місяць або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.
Тобто, аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним вартості автомобіля протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства.
Суд встановив, що ОСОБА_2 , як особа з інвалідністю внаслідок війни І групи, на підставі Постанови КМУ від 19.07.2006 №999, отримав автомобіль марки ЗАЗ SENS, 2012 року виготовлення.
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проте, з матеріалів справи слідує, що з заявою про переоформлення автомобіля позивач звернулася лише 30.12.2020, тобто з пропуском шестимісячного строку, встановленого пункту 16 Порядку №999.
Твердження позивача щодо звернення її одразу після смерті батька до відділу соціального захисту Білогірської РДА за роз'ясненням про подальші її дії щодо автомобіля, а та на дане звернення її запевнили, що повідомлять письмово, не знайшло свого підтвердження, оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що позивач протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 зверталася до відповідача з відповідною заявою на переоформлення автомобіля.
Отже, аналізуючи вказане, суд приходить до висновку, що позивач звернувся з заявою про переоформлення автомобіля марки марки ЗАЗ SENS, 2012 року випуску, реєстраційний номер автомобіля НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , бежевого кольору, поза межами строку, визначеного пунктом 16 Порядку №999.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, відмовляючи в задоволенні заяви ОСОБА_1 про переоформлення транспортного засобу, діяв у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 09.09.2019 у справі №200/11191/18-а та від 28.11.2019 у справі №806/31/17.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Зі змісту приписів статті 139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 травня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 (с. Мокроволя, Білогірський район, Хмельницька область, 30200 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623)
Головуючий суддя В.В. Матущак