Рішення від 20.05.2021 по справі 560/775/21

Справа № 560/775/21

РІШЕННЯ

іменем України

20 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1.Визнати протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо невиплати індексації грошового забезпечення в повному обсязі за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року та ненадання довідки з помісячним розрахунком індексації за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.

2.Зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення в повному обсязі за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням проведеної виплати та надати довідку з помісячним розрахунком індексації за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що невиплата індексації грошового забезпечення є протиправною та порушує його права.

Ухвалою суду від 25.01.2021 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до витягу з наказу військової частини НОМЕР_1 від 14.02.2020 №10 позивача, начальника інженерних військ Збройних Сил України - начальника Центрального управління інженерного забезпечення Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України, звільненого наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 15.01.2020 № 18 з військової служби відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” у запас за підпунктом “б” (за станом здоров'я), виключено зі списків особового складу частини з 14.02.2020.

Позивач звернувся до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України із заявою від 20.11.2020 про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018. Також просив надати довідку про нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року із урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України листом від 16.01.2021 повідомило позивача про те, що у 2016, 2017 році фінансовий ресурс для здійснення виплати грошового забезпечення військовослужбовцям органів військового управління, зарахованим на фінансове забезпечення до Фінансового управління, в тому числі й ОСОБА_1 , не дозволяв проводити його індексацію. У 2018 році після виплати всіх належних військовослужбовцям видів грошового забезпечення Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України ОСОБА_1 здійснено виплату індексації у сумі 658,55 грн. Разом з тим, Фінансове управління надає інформацію військовослужбовцям (особам звільненим з військової служби), зарахованим до нього на фінансове забезпечення, тільки про фактично нараховане (виплачене) їм грошове забезпечення, в тому числі його індексації, згідно з чинним законодавством. Враховуючи вище викладене, Фінансове управління немає підстав видавати довідку про нарахування індексації грошового забезпечення з урахуванням базового місяця - січень 2008 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Порядок №1078).

Згідно ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

При цьому, статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно з статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Приписами статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню. а саме підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Таким чином, індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 та від 07.08.2019 у справі № 825/694/17.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).

При цьому, проведення індексації у зв'язку з зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі №825/1832/17.

Наведене свідчить, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Отже, аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового у період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року є протиправною, а тому належить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення за вказаний період.

При цьому, питання визначення базового місяця, наявності факту перевищення індексом споживчих цін порогу індексації у взаємозв'язку з розміром грошового забезпечення, що має виплачуватись позивачу, належить до компетенції відповідача при нарахуванні та виплаті відповідних сум. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 вересня 2020 року по справі №620/3282/18.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати довідку з помісячним розрахунком індексації за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, суд зазначає наступне

Відповідно до статті 49 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Позивач просив надати довідку із інформацією, що безпосередньо стосується його грошового забезпечення.

Водночас, суд звертає увагу, що позивач у своїй заяві від 20.11.2020 просив відповідача надати довідку про нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018, а не довідку з помісячним розрахунком індексації за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

За таких обставин суд задовольняє вимоги позивача в межах інформації, запитуваної у заяві від 20.11.2020.

Зважаючи на викладене, наявні правові підстави для часткового задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018 та ненадання ОСОБА_1 довідки про нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України надати ОСОБА_1 довідку про нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 травня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України (проспект Повітрофлотський, 6,Київ,03168 , код ЄДРПОУ - 22990368)

Головуючий суддя Д.А. Божук