Рішення від 19.05.2021 по справі 540/1219/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1219/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 100 % від перерахованої, починаючи із 01.01.2018, та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, у позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію з 2007 року у розмірі 59% від суми грошового забезпечення, призначену на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Позивач зазначає, що з 05.03.2019 в Україні відбулися зміни законодавства, відповідно до яких він набув не тільки право на перерахунок раніше призначеної та виплачуваної пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (що мають постійний характер), а і отримання призначеній йому пенсії у повному обсязі (100 відсотків), тобто, без так званої "розстрочки", запровадженої відповідним рішенням уряду. Так, у березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління ПФУ з вимогою провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, тобто, відшкодувати заборгованість з виплати пенсії. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, зазначивши у листі від 17.03.2021 № 1539-1363/1-03/8-2100/21, що перерахована пенсія виплачується відповідно до норм чинного законодавства, тобто заборгованість по перерахунку пенсії відсутня. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 31.03.2021 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15.04.2021 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що згідно з пунктом 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться в таких розмірах: з 01 січня 2018 р. по 31 грудня 2018 р. - 50 відсотків; з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 01 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах. 14.08.2019 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №804 “Деякі питання захисту окремих категорій громадян”, якою передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018. Крім того, відповідач вказує, що 24.12.2019 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян”, якою виключено пункти 1-3 Постанови №103 та встановлено, що з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018 (крім пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у підвищеному розмірі, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. За наведених обставин просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , 1961 року народження, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, починаючи з 2007 року, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб»; пенсія призначена у розмірі 59% сум грошового забезпечення.

З 01.01.2018 пенсія позивачу була обчислена у відсотковому значенні 59 % від грошового забезпечення 5843 грн. 50 коп., яке складалось з основного окладу 3080 грн., окладу за військове звання 950 грн., надбавки за вислугу років (45%) 1813 грн. Отже розмір пенсії склав 3850 грн. 67 коп. (3447 грн. 67 коп. це 59% та доплата за бойові дії 363 грн.), при цьому розмір пенсії підвищився у порівнянні з попереднім розміром пенсії на 1454 грн. 87 коп. Згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 у 2018 році підвищення пенсії виплачувалось в розмірі 50% або 727 грн. 44 коп., в 2019 році в розмірі 75 % або 1091 грн. 15 коп. В 2020 році сума підвищення виплачувалась в повному обсязі.

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління ПФУ з вимогою провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), починаючи з 05 березня 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, тобто, відшкодувати заборгованість з виплати пенсії. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача, зазначивши у листі від 17.03.2021 № 1539-1363/1-03/8-2100/21, що перерахована пенсія виплачується відповідно до норм чинного законодавства, тобто заборгованість по перерахунку пенсії відсутня.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Як встановлено судом вище та не заперечується пенсійним органом, позивач, як військовий пенсіонер, має право на перерахунок розміру пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, у зв'язку з підвищенням складових грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року , з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби , що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Тобто, пунктами 1, 2 Постанови № 103 Кабінет Міністрів України фактично встановив особливий порядок виплати перерахованих пенсій.

Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

У зв'язку із скасуванням в судовому порядку пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії у 2018-2019 роках скасовано.

Ч.2 ст. 265 КАС України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, визнання нечинним пункту 2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії, які були вчинені ним до набрання судовим рішенням законної сили (в період з 01.01.2018 по 04.03.2019).

При цьому, суд також зазначає, що аналогічну правову позицію щодо застосування норм права викладено у зразковій справі № 160/3586/19, у якій Велика Палата Верховного Суду констатувала, що у зв'язку зі скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано. З огляду на наведене Велика Палата Верховного Суду, зазначила, що саме з 05 березня 2019 року пенсія підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, а тому дії відповідача щодо часткової сплати (75% ) в цей період є протиправними.

Разом з тим, суд приймає до уваги, що прийнятою 14.08.2019 постановою Кабінету Міністрів України за № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Таким чином, з 04.09.2019 (день набрання чинності постанови КМУ № 804) у територіального пенсійного органу повторно з'явились підстави для часткової виплати суми підвищення перерахованої пенсії.

З огляду на вказане, виплата позивачу пенсії в розмірі 75 % суми підвищення пенсії є безпідставною лише в період з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, а тому дії відповідача щодо часткової сплати в цей період є протиправними.

Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб'єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб'єктом владних повноважень покладається на суб'єкта владних повноважень.

Разом із тим у разі надання пенсійним органом доказів, які свідчать, що спірні рішення, дії є правомірними, позивач має спростовувати ці доводи. Наведене випливає зі змісту частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення та ст. 9 КАС України, якою визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо невиплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 03.09.2019 пенсії у розмірі 100 % від перерахованої з 01.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 05.03.2019 по 03.09.2019 включно, з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, із врахуванням проведених виплат.

В решті вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом'якова

кат. 112010201