Рішення від 20.05.2021 по справі 440/2257/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2257/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 /позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Чорнухинської селищної ради Чорнухинського району Полтавської області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення четвертої сесії восьмого скликання Чорнухинської селищної ради Полтавської області від 27 січня 2021 року "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності" на земельну ділянку кадастровий номер 5325185400:00:035:0018, розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області площею 9,0426 га, з виділенням земельної ділянки 2,0000 га,

- зобов'язати Чорнухинську селищну раду Полтавської області прийняти рішення, яким за заяваю ОСОБА_1 надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства,

- встановити судовий контроль.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним, оскільки винесено з порушенням норм матеріального права, являється не мотивованим та необгрунтованим.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року витребувано від Чорнухинської селищної ради Полтавської області докази у справі.

08 квітня 2021 року до суду від Чорнухинської селищної ради надійшов відзив на позов, у якому представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що 4 сесією 8 скликання Чорнухинською селищною радою не прийнято рішення "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності" у зв'язку з тим, що земельна ділянка площею 9,0426 га, кадастровий номер 5325185400:00:0035:0018 є землями резервного фонду та використовується в якості громадського пасовища (пастівника) для випасу великої рогатої худоби жителями с. Харсіки Харсіцької сільської ради Лубенського району Полтавської області /а.с. 17-22/.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

06 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Чорнухинської селищної ради із заявою про надання земельної ділянки із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, що знаходиться на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, з подальшою передачею у власність /а.с. 23/. До заяви додано: копію паспорта, копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера та графічний матеріал з відображенням місця розташування земельної ділянки.

Четвертою сесією восьмого скликання Чорнухинської селищної ради було підготовлено проект рішення "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності" щодо надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності площею 9,0426 га з кадастровим номером 5325185400:00:0035:0018, що знаходиться на території Чорнухинської селищної ради Чонухинського району Полтавської області (Харсіцька сільська рада) /а.с. 28/, однак, згідно з зведеною таблицею результатів підрахунку голосів поіменного голосування дане рішення не було прийняте, оскільки в результаті підрахунку голосів встановлено: "за" - 0, "проти" - 0, "утримались" - 19, "не взяли участь у голосуванні" - 2 /а.с. 27/.

Листом Чорнухинської селищної ради від 29 січня 2021 року № 04-08/172 позивача повідомлено, що за результатами голосування рішення "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності" на земельну ділянку кадастровий номер 5325185400:00:0035:0018 розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області площею 9,0426 га з виділенням земельної ділянки 2,0000 га, не прийнято в зв'язку із недостатньою кількістю голосів депутатів, що зазначено протоколом сесії /а.с. 26/.

Пунктом першим рішення п'ятої сесії восьмого скликання Чорнухинської селищної ради від 25 лютого 2021 року № 640 "Про створення громадських пасовищ" вирішено створити громадські пасовища на земельної ділянки кадастровий номер 5325185400:00:0035:0018, які виділені із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,0426 га, що розташована за адресою: на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області /а.с. 29/.

Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Згідно зі статтею 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України від 25 жовтня 2001 року №2768-ІІІ (далі - ЗК України).

Відповідно до статті 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно зі пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР, питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до частин першої, другої статті 59 цього Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі частиною першою статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частиною п'ятою статті 116 ЗК України передбачено, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частини друга, третя статті 116 ЗК України).

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою цієї статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Суд зауважує, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме, відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб'єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об'єкта вимогам, зазначеним у Земельному кодексі Україні, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що підставою не прийняття рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою є створення громадських пасовищ на земельній ділянці з кадастровим номером 5325185400:00:0035:0018, яка виділена із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 9,0426 га, що розташована за адресою: на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області. З цього приводу суд зазначає наступне.

З відкритих джерел за даними Публічної кадастрової карти (за посиланням https://map.land.gov.ua/?cc=3662646.67151447,6493931.75980194&z=16&l=kadastr&bl=ortho10kall&marker=3662645.3977165148,6493931.759801945) суд встановив, що земельна ділянка з кадастровим номером 5325185400:00:0035:0018 належить до земель комунальної власності, цільове призначення: 17.00 "Землі резервного фонду" (землі, створені органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування у процесі приватизації сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій) 17.00.

Згідно з частиною другою статті 34 Земельного кодексу України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.

Отже, орган місцевого самоврядування має право на створення на землях комунальної власності громадського пасовища.

Проте, реалізація цього права має відбуватися у повній відповідності з вимогами Земельного кодексу України та інших законів з питань землеустрою.

У цій справі відповідачем не надано суду належних доказів того, що у достатній мірі свідчили би про створення на обраній позивачем земельній ділянці громадського пасовища.

Матеріали справи не містять доказів розроблення та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою створення громадського пасовища, формування земельної ділянки з відповідним цільовим призначенням та її реєстрації у Державному земельному кадастрі, реєстрації прав у державному реєстрі тощо.

Вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є необґрунтованою та не передбачена приписами частини сьомої статті 118 ЗК України.

Згідно з приписами статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 ЗК України.

Аналіз положень статей 116, 118 ЗК України дає підстави стверджувати, що правові наслідки отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не є тотожними наслідкам передачі вказаної земельної ділянки у власність, що фактично вказує про відсутність обтяжень земельної ділянки у такому випадку.

Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували існування оформленого права власності третіх осіб на обрану позивачем для відведення земельної ділянки.

Таким чином, суд з урахуванням частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне визнати протиправною відмову Чорнухинської селищної ради ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області та зобов'язати Чорнухинську селищну раду Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

Разом з тим, щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення четвертої сесії восьмого скликання Чорнухинської селищної ради Полтавської області від 27 січня 2021 року "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки комунальної власності" на земельну ділянку кадастровий номер 5325185400:00:035:0018, розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області площею 9,0426 га, з виділенням земельної ділянки 2,0000 га, суд зазначає, що оскільки вказане рішення не було прийняте голосуванням депутатів четвертої сесії восьмого скликання Чорнухинської селищної ради, а тому підстави для його скасування відсутні.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати до суду у звіт про його виконання, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення, з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду. При цьому, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач добровільно не виконає рішення суду.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі у розмірі 454,00 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Чорнухинської селищної ради (вул. Центральна, 39, смт. Чорнухи, Лубенський район, Полтавська область, 37100, код ЄДРПОУ 22550119) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Чорнухинської селищної ради ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

Зобов'язати Чорнухинську селищну раду Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га, для особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Харсіцької сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чорнухинської селищної ради на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко