Дата документу 19.05.2021
Справа № 334/1545/21
Провадження № 2/334/2027/21
19 травня 2021 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя в складі:
головуючого судді Козлової Н.Ю.,
при секретарі Зоріній С.П.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Герговської К.В.
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії
У провадженні Ленінського районного суду м. Запоріжжя перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити певні лії.
У позовній заяві Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 18.02.2021 №302-4/04-23 відділу реєстрації фізичних осіб по Дніпровському району управління державної реєстрації фізичних осіб департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради та зобов'язати департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Вищезазначені позовні вимоги звернуті виключно до суб'єкта владних повноважень - єдиного відповідача (Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради) та не є похідними від спору щодо майна або майнових прав, тому не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи в публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст. 20 КАС України визначено перелік справ, які предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Разом з тим, ч. 2 ст. 20 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Приймаючи до уваги те, що позивач у своєму позові поданому до Ленінського районного суду м.Запоріжжя заявляв вимоги про визнання протиправним та скасувати рішення від 18.02.2021 №302-4/04-23 відділу реєстрації фізичних осіб по Дніпровському району управління державної реєстрації фізичних осіб департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради та зобов'язати департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 та не є похідними від спору щодо майна або майнових прав, тому не підлягають розгляду у порядку цивільного судочинства.
Як наслідок, відповідно до вимог цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання провадження у цій справі судом підлягає закриттю на підставі ч.1 ст..255 ЦПК України (спір не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства).
Судом роз'яснюється, що у разі закриття провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 255 ЦПК України, повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на ту обставину, що закриття провадження у цій справі з підстав викладених у тексті цієї ухвали жодним чином не порушує право позивача на справедливий суд в розумінні норм ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифіковано Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.97) з огляду на те, що таке закриття здійснюється судом через недоліки, які мали місце з боку позивача при заявленні саме такого позову у відповідному вигляді.
Керуючись ст. 255 ЦПК України, суд,-
Закрити провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради про визнання протиправними, скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя: Козлова Н. Ю.