Ухвала від 23.04.2021 по справі 334/3189/20

Дата документу 23.04.2021

Справа № 334/3189/20

Провадження № 1-кс/334/762/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2021 року

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні у залі Ленінського районного суду м. Запоріжжя клопотання слідчого СВ Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 в кримінальному провадженні №42020080050000037 від 05.05.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 384 КК України про продовження строку досудового розслідування, -

ВСТАНОВИВ:

В провадження слідчого судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання слідчого СВ Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 в кримінальному провадженні №42020080050000037 від 05.05.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 384 КК України про продовження строку досудового розслідування. Клопотання погоджене прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_4 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що під час виконання державної програми допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування щодо придбання нерухомості, службові особи Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району та Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, достовірно знаючи що вартість придбання квартир для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування є значно завищеною від реальної ринкової ціни на аналогічне житло сприяли його закупівлі, внаслідок чого було безпідставно витрачено бюджетні кошти у сумі понад 100 тисяч грн.

В ході досудового розслідування, опрацьовано інформацію щодо придбання соціального житла за рахунок державної субвенції.

Встановлено, що в Україні триває реалізація державної програми допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.

Грошові компенсації на придбання нерухомості передбачені у держбюджеті, виплати проводяться територіальними управліннями соціального захисту населення за місцем реєстрації дитини на квартирному обліку.

Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району у 2019 році виділено 2134,536 тис. грн. на придбання 4-х житлових приміщень, у 2020 році придбано 4 житлових приміщення на загальну суму 2134,065 тис. грн.

Управлінню соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району у 2019 році виділено 2134,536 тис. грн. на придбання 4-х житлових приміщень, у 2020 році придбано 2 житлових приміщення на загальну суму 1067,268 тис. грн.

Відповідно до офіційного курсу НБУ витрачено понад 128 тис. доларів США. Таким чином, вартість однієї квартири становить майже 21 тис. доларів США. При цьому середня ринкова вартість аналогічного житла у м. Запоріжжі на той час була значно нижчою від ціни покупки.

Зокрема, встановлено, що ОСОБА_5 , як дитина позбавлена батьківського піклування, 07.02.2020 придбала житло, а саме: квартиру АДРЕСА_1 . Сума угоди склала 533,374 тис.грн. (понад 21 тис. доларів США).

Моніторинг інформації розміщеної у мережі Інтернет дає підстави вважати про можливе завищення ціни придбаної нерухомості, оскільки вона придбана за завищеною ціною ніж середня ринкова вартість аналогічної нерухомості.

В ході досудового розслідування, шляхом тимчасового доступу, було вилучено документи, що перебували у володінні Управління соціального захисту населення по Дніпровському району м. Запоріжжя щодо придбання квартири дитині-сироті ОСОБА_5 .

В подальшому, за вилученими матеріалами, було призначено оціночно-будівельну експертизу, та згідно до висновку експерта від 22.01.2021 № 21-46 за результатами судової оціночно-будівельної експертизи, ринкова вартість однокімнатної квартири АДРЕСА_1 станом на 07.02.2020 може становити 338 091 гривню 70 копійок.

Таким чином, службові особи Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району та Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, всупереч інтересам служби, достовірно знаючи що вартість придбання квартир для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування є значно завищеною від реальної ринкової ціни на аналогічне житло сприяли його закупівлі, внаслідок чого було безпідставно витрачено бюджетні кошти у сумі понад 100,000 тис. грн.

Згідно порядку використання коштів, передбачених в обласному бюджеті на придбання житла та реконструкцію жилих приміщень для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа на 2019-2023 роки, затвердженого розпорядженням голови запорізької обласної адміністрації 04.06.2019 №296, а саме п. 3 - «Бюджеті кошти спрямовуються на придбання житла та реконструкцію жилих приміщень для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, в межах коштів обласного бюджету, передбачених на зазначені цілі на відповідний бюджетний період, та виходячи з середньої вартості житла за місцем соціального квартирного обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа». А також, згідно п.18 «Служба у справах дітей Запорізької обласної державної адміністрації як відповідальний виконавець заходів обласної Програми щороку до 01 лютого подає постійній комісії з гуманітарних питань Запорізької обласної ради звіт щодо використання бюджетних коштів, виділених на виконання обласної Програми».

Таким чином встановлено, що в діях невстановлених осіб має місце Зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, а саме кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.

Також в ході досудового розслідування встановлено склад міської комісії для формування пропозицій стосовно потереби щодо спрямування субвенції за напрямками, передбаченими пунктом 4 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа і визначення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, зокрема дітей з інвалідністю, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, яким буде придбано житло або призначено грошову компенсацію, до складу якої входять:

-заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади, голова комісії - ОСОБА_6 ;

-начальник служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради, заступник голови комісії - ОСОБА_7 ;

-головний спеціаліст відділу державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району, секретар комісії - ОСОБА_8 ;

-головний спеціаліст-юристконсульт відділу правової допомоги та судової роботи управління з питань правового забезпечення діяльності міської ради та її виконавчих органів департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради, член комісії - ОСОБА_9 ;

-начальник юридичної служби Комунального підприємства «Управління капітального будівництва», член комісії - ОСОБА_10 ;

-заступник начальника відділу планування та забудови міста департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, член комісії - ОСОБА_11 ;

-голова громадської спілки «Асоціація прийомних сімей» (за згодою), член комісії - ОСОБА_12 ;

-начальник управління з питань фінансування програм соціального захисту населення, житлово-комунального господарства, транспорту та об'єктів бюджету розвитку департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, член комісії - ОСОБА_13 ;

-директор Запорізького міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, член комісії - ОСОБА_14 ;

-головний спеціаліст управління з питань розвитку освіти департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, член комісії - ОСОБА_15 ;

-начальник планово-економічного відділу управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, член комісії - ОСОБА_16 ;

-начальник відділу обліку та розподілу житлової площі департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, член комісії - ОСОБА_17 .

Згідно до положення про міську комісію для формування пропозицій стосовно потереби щодо спрямування субвенції за напрямками, передбаченими пунктом 4 Порядку та умов надання у 2019 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа і визначення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, зокрема дітей з інвалідністю, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, яким буде придбано житло або призначено грошову компенсацію, до повноважень даної комісії входить формування потреби щодо спрямування субвенції на виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей з метою придбання житла для зазначеної категорії осіб і підготовка відповідної пропозиції, рецензування звітів про оцінку житла, яке буде придбано на вторинному ринку, перевірка наявності рецензованого звіту про оцінку майна.

Крім цього, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 877 «діти, які виявили бажання отримати грошову компенсацію, з метою отримання допомоги у придбанні житла звертаються із заявою до центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади, працівник якого здійснює соціальний супровід такої дитини відповідно закону», встановлено, що супроводом дітей по Дніпровському району м. Запоріжжя здійснювала начальник відділу соціальної роботи по Дніпровському району Запорізького міського центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді - ОСОБА_18 , а контроль зібраних документів здійснювала головний спеціаліст відділу прийняття рішень управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району - ОСОБА_19 .

В ході досудового розслідування з метою встановлення списку дітей-сиріт, котрі в даному випадку мають право на отримання квартири, їх черговості, інформації щодо супроводу таких дітей, дітей, що безпосередньо виявили бажання на отримання грошової допомоги на придбання житла, дітей, які його отримали, яким чином використовувались кошти, спрямовані на закупівлю житла дітям-сиротам, розміру державної субвенції, та іншої інформації, що має суттєве значення для органу досудового розслідування. Відповіді на вказані запити долучено до матеріалів досудового розслідування.

Крім того, в якості свідка допитано ОСОБА_5 (дитину, котрій була придбана квартира за вказаною програмою). В ході допиту остання показала, що вона є дитиною, батьки якої позбавлені батьківських прав та перебуває на обліку у центрі соціального захисту населення. Так, з 2012 року вона подала документи до центру соціального захисту населення з метою постановки її на квартирний облік. Приблизно у червні 2019 року їй подзвонив працівник соціальної служби та повідомив, що можливо вона можливо може в найближчий час отримати кошти на придбання квартири від держави і для цього їй необхідно написати заяву та чекати своєї черги. Після чого ОСОБА_5 розповіла про порядок отримання згоди на виділення коштів. З метою підбору житла, що відповідає умовам, ОСОБА_5 написала до центру соціального захисту населення заяву про залучення рієлтора для пошуку квартири. Після зазначених дій, їй на мобільний телефон зателефонувала жінка на ім'я « ОСОБА_20 » яка назвалась рієлтором. Після бесіди остання почала пропонувати варіанти житла, та останнім з яких була квартира, котра розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Після чого ОСОБА_21 разом з рієлтором направились побачити наживо вказану квартиру, в ході подальшого огляду якої вона їх сподобалась. При цьому продавець повідомив про ціну квартири, яка складала 17 000 доларів США. Через деякий час ОСОБА_5 подзвонили з центру соціального захисту населення та повідомили, що обрана нею квартира не відповідає вимогам, та необхідно щоб продавець купив рукомийник у квартиру та світильники. Після чого продавець купив та встановив необхідне, та повідомив, що ціна квартири тепер складає 21 300 доларів США. Після цього купівля квартири була погоджена у центрі соціального захисту населення та придбана.

Допитана в якості свідка ОСОБА_22 , яка є власником та продавцем квартири показала, що у її власності перебувала квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Так, у лютому 2020 року остання вирішила продати вказану квартиру. Продажем займався її син - ОСОБА_23 . Вказану квартиру вона вирішила продати та продала за 533,640 гривень.

В ході досудового розслідування проведено огляд місця події, а саме квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Крім того, в ході досудового розслідування за погодженням з прокурором отримано та проведено тимчасові доступи в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському та Хортицькому районах міста Запоріжжя, в ході яких вилучено:

- заяви про придбання житла або виплату грошової компенсації за рахунок субвенції;

- копія документа, що посвідчує особу дитини-сироти, дитини позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа;

- копія реєстраційного номера облікової картки платника податків;

- копія рішення про надання документів, що підтверджують статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування;

- копія рішення про надання документів, що підтверджують статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа, зазначених у пунктах 23 - 25 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №866;

- копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності), виданої згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року№509;

- акт обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), що буде придбано, складений комісією, яка утворена при районних адміністраціях Запорізької міської ради по районах міста, для визначення необхідності (відсутності необхідності) проведення капітального ремонту житлового будинку (квартири) особам, які мають право на таку пільгу, за формою, встановленою Порядком та умовами;

- звіт про оцінку майна (акт оцінки майна), яке буде придбано; фотографії житлового приміщення (будинку, квартири);

- копії правовстановлюючих документів на житлове приміщення (будинок, квартиру);

- копії правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташоване житлове приміщення (у разі наявності);

- копія технічної документації на житлове приміщення (будинок, квартиру), прийняте в експлуатацію в установленому законодавством порядку;

- документи, які підтверджують відсутність заборон, арештів, іпотек щодо житлового приміщення (будинку, квартири) відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»;

- довідка про реєстрацію місця проживання осіб у житловому приміщенні (будинку, квартирі), що буде придбано.

- список-чергу дітей які відносяться до категорії дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, особи з їх числа, зазначених у пунктах 23 - 25 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №866, які претендують на отримання субвенції на купівлю житла.

На даний час скеровано до слідчого судді шість клопотань про проведення тимчасових доступів до речей і документів, зокрема з метою вилучення документів щодо руху коштів по банківських рахунках покупця та продавця вказаної квартири, посадових інструкцій членів комісії. Вказані дії спрямовані на встановлення особи що вчинила правопорушення.

Під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020080050000037 від 05 травня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, жодній особі про підозру не повідомлялось.

Передбачений абзацом другим частини першої статті 219 КПК України дванадцяти місячний термін досудового розслідування в кримінальному провадженні закінчується 05.05.2021, однак для повного та об'єктивного розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно виконати ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій:

- отримати ухвали слідчого судді про проведення тимчасових доступів до речей і документів, спрямованих на вилучення документів щодо руху коштів по рахунках продавця та покупця квартири;

- після проведення тимчасового доступу, провести аналіз руху коштів по вказаним рахункам;

- отримати ухвали слідчого судді про проведення тимчасових доступів до речей і документів спрямованих на вилучення посадових інструкцій членів міської комісії та проаналізувати вказані документи, з метою встановлення відповідальної особи;

- отримати результати економічної експертизи з Запорізького НДКАЦ, згідно яких буде встановлено безпосередню шкоду, завдану державному бюджету;

- повторно допитати власника квартири, в ході допиту встановити хто був ріелтором та як відбувалось рецензування акту оцінки майна;

- після встановлення особи, що рецензувала звіт про оцінку майна, опитати з приводу вказаного рецензування;

- допитати в якості свідка приватного експерта, що проводила оцінку вказаної квартири;

- виконати інші слідчі дії, необхідність у яких, виникне в ході досудового розслідування.

Проведення зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій необхідне для повного та об'єктивного розслідування у вказаному кримінальному провадженні та надасть можливість встановити особу (осіб), причетну (них) до вчинення злочину, після чого вирішити питання про повідомлення її (їх) про підозру або інше процесуальне рішення виходячи з встановлених обставин зазначеного злочину.

Обставини, які перешкоджали здійсненню вказаних процесуальних дій раніше, обґрунтовуються великою кількістю проведених слідчих (розшукових) дій, процесуальних дій, відсутністю прямих доказів на причетність до вчинення даного злочину конкретних осіб, великим навантаженням на слідчого у повсякденній службовій діяльності та необхідністю здійснення досудового розслідування в інших кримінальних провадженнях, а також введеними в країні карантинними заходами.

Слідчий просить продовжити строк досудового розслідування до дванадцяти місяців.

При вирішенні клопотання слідчий суддя виходить з наступного.

Статтею 219 КПК України визначено, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) шість місяців-у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;

2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Досудове розслідування повинно бути закінчено:

1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) двох місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Статтею 294 КПК України визначено, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.

Клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.

Слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру.

Дослідивши додані до клопотання копії документів, слідчий суддя вважає, що слідчим обґрунтовано вказано про неможливість у строк закінчити досудове розслідування у кримінальному провадженні та з'ясування усіх обставин, передбачених ст. 91 КПК України.

Зважаючи на таке, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слідчого обґрунтоване та підлягає задоволенню, а строк досудового розслідування продовженню до дванадцяти місяців.

Керуючись ст.ст.219,294,295-1 КПК України, -

УХВАЛИВ :

Клопотання слідчого СВ Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Дніпровської окружної прокуратури м. Запоріжжя ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування, винесене в кримінальному провадженні №42020080050000037 від 05.05.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 384 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020080050000037 від 05.05.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 384 КК України, до дванадцяти місяців, тобто до 05.05.2022 року включно.

Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1