Постанова від 19.05.2021 по справі 332/1648/21

Заводський районний суд м. Запоріжжя

69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98

Справа № 332/1648/21

Провадження №: 3/332/703/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 р. м.Запоріжжя

Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Сінєльнік Р.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла з УПП в Запорізькій області ДПП , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, обіймає посаду заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Заводському району, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ч.4 ст.140 Кодексу України про адміністративні правопорушення -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №012602 від 21.04.2021 року, 31.03.2021 року о 10-55 год, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою РА ЗМР по Заводському району порушив норми правила та стандарти утримання проїздної частини , не вжив заходів щодо усунення чи позначення дорожніми знаками ямковості за адресою вул. Південне шосе, 63 в м.Запоріжжі , внаслідок чого , при наїзді на ямковість транспортний засіб Honda Jazz номерний знак НОМЕР_1 пошкодив колесо, завдано механічні пошкодження та матеріальні збитки , чим порушив п.п.3.1.1., 3.1.2.ДСТУ 3587-97, п.1.5.ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.140 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.4 ст.140 КУпАП не визнав, зазначивши, що власником вулично-шляхової мережі в місті Запоріжжі є міська рада, а не райадміністрація ЗМР по Заводському району. Також пояснив, що остання розпоряджається коштами в межах асигнувань, затверджених кошторисом ЗМР на ремонт та утримання об'єктів благоустрою.Крім того, ОСОБА_1 вказує на ряд порушень при складанні протоколу, які викладені в письмових запереченнях на протокол про адміністративне праворорушення. Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП, просить провадження по справі закрити.

Вислухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов до таких висновків.

Згідно зі статтею 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підставі ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Диспозиція частини 1 ст. 140 КУпАП передбачає певні наслідки як обов'язковий елемент об'єктивної сторони цього правопорушення: порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.

Частиною 4 ст. 140 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Тобто, за цією статтею КУпАП може бути притягненою до відповідальності лише службова або посадова особа, до кола повноважень якої входить дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд та вжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху або відновлення безпечних умов для руху.

Відповідні правовідносини регулюються затвердженими постановою КМУ від 30.03.1994 року № 198 «Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правилами користування ними та охорони», що поширюються на автомобільні дороги, міські вулиці і дороги загального користування і є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів.

Згідно із вказаними правилами власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані своєчасно та якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху, ремонт і утримання дорожніх об'єктів, що перебувають у комунальній власності, здійснюється відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Власником дорожніх об'єктів на території м. Запоріжжя є територіальна громада в особі Запорізької міської ради, тому на неї і покладено відповідні обов'язки.

Згідно ст. 41 Закону України «Про автомобільні дороги» фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міста та інших населених пунктів здійснюється за рахунок бюджетів міст та інших населених пунктів, а також інших джерел фінансування, визначених законодавством.

Розподіл коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюються відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться, з метою збереження та розвитку вулично-дорожньої мережі відповідно до пріоритетів, визначених державними програмами та перспективними планами розвитку транспортної системи міст та інших населених пунктів, з урахуванням фактичного стану вулично-дорожньої мережі.

Районна адміністрація Запорізької міської ради по Заводському району лише розпоряджається коштами в межах асигнувань, затверджених кошторисом Запорізькою міською радою на ремонт та утримання об'єктів благоустрою.

Згідно п. 3 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» власник об'єкта благоустрою за поданням його балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів.

Районною адміністрацією ЗМР по Заводському району щорічно надаються пропозиції до департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради для розроблення, затвердження і реалізації ними міських програм забезпечення дорожнього руху, а департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради укладає договори та проводить розрахунки за виконанні роботи по утриманню об'єктів благоустрою.

На підставі рішення Запорізької міської ради від 24.02.2021 № 47 «Про внесення змін до Програми розвитку інфраструктури та комплексного благоустрою міста Запоріжжя на 2020-2022 роки», затвердженої рішенням міської ради від 18.12.2019 № 15 зі змінами та доповненнями, районній адміністрації виділено асигнування на поточний ремонт тротуарів та згідно рішення Запорізької міської ради № 29 від 24.02.2021 «Про Програму розвитку та утримання житлово-комунального господарства міста Запоріжжя на 2018-2022 роки» про виділення асигнувань з поточного ремонту прибудинкових територій та внутрішньоквартальних проїздів.

На поточний ремонт та утримання доріг у Заводському районі Запорізькою міською радою на 2021 рік кошти не виділені.

Районна адміністрація Запорізької міської ради по Заводському району є виконавчим органом Запорізької міської ради, діє у межах повноважень, визначених Запорізькою міською радою відповідно до Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району ( нова редакція), затвердженого рішенням міської ради від 30.09.2020 № 33.

Згідно до п. 4.20 Положення до повноважень районної адміністрації відноситься здійснення контролю та догляду за утриманням та капітальним ремонтом об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.

Під контролем та доглядом розуміється надання своєчасної інформації та пропозицій з ремонту доріг, тротуарів та пішохідних доріжок до департаменту інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.

Розпорядженням голови районної адміністрації ЗМР по Заводському району було призначено відповідального за організацію контролю та технічним станом та утриманням вулично-шляхової мережі району заступника голови райадміністрації ОСОБА_1 .

Таким чином, районна адміністрація не є органом, який має забезпечувати утримання доріг у стані, що відповідає встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, внаслідок відсутності таких повноважень, а лише здійснює контроль та догляд за утриманням та ремонтом доріг виконавцями договорів, які укладаються Департаментом, та забезпечує своєчасність надання інформації про стан доріг Департаменту, а також не відповідає за якість робіт по ремонту доріг, виконаних раніше виконавцями, посадова особа з повноваженнями щодо забезпечення утримання доріг у належному стані відсутня.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що у даному випадку відсутній суб'єкт адміністративного правопорушення, а тому відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 не є посадовою особою, яка повинна бути притягнута за порушення відповідно до даного протоколу про адміністративне правопорушення.

Орган (посадова особа) відповідно до ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Статтею 62 Конституції України визначено що, вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно зі ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.

Статтю 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Оцінюючи наведені вище обставини, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 8,38,247,251,252,283,284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.140 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Р.В. Сінєльнік