Постанова від 13.05.2021 по справі 508/216/21

Справа № 508/216/21

Провадження № 3/508/156/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.05.2021 року Миколаївський районний суд Одеської області

в складі: головуючого судді Банташ Д.С.

за участю: секретаря с/з Мазарак Н.А.

прокурора: Гушан В.А.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності,

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серія та номер паспорту НОМЕР_1 виданий Миколаївським РВ УМВС України в Одеській області 23 травня 1996 року, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої в Олексіївському старостинському окрузі на посаді рахівник-касир,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протоколи про адміністративне правопорушення: №303/2021 від 25.03.2021 року, №302/2021 від 25.03.2021 року).

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 25.03.2021 року № 303/2021, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера комунального господарства «Сількомунгосп» (далі - КГ «Сількомунгосп»), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом декларування і суб'єктом відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як посадова особа юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення ч. 1 ст. 45 та п.2-1 розділу XIII Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала 11.03.2021року об 10 год. 41 хвилин щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 25.03.2021 року №302/2021 ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера (далі - КГ «Сількомунгосп»), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктом декларування і суб'єктом відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону «Про запобігання корупції» (далі - Закон) та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як посадова особа юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала 11.03.2021 року об 10 год. 29 хвилин щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.

Вказані дії кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою від 07 травня 2021 року адміністративні справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 508/216/21, провадження № 3/508/156/21); ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 508/217/21, провадження № 3/508/157/21) об'єднані в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі єдиний номер 508/216/21, провадження №3/508/156/21.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , в судовому засіданні свою вину у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень не оспорювала та підтвердила, що нею були подані декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік і 2019 рік лише 11.03.2021 року. Про необхідність їх подання вона не знала. Пояснила, що раніше вона не подавала декларацій і не була обізнана про її обов'язок подавати такі декларації.

Прокурор у судовому засіданні підтримав викладені у протоколі обставини, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення та призначити покарання у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.

Вивчивши матеріали адміністративної справи, вислухавши думку прокурора та пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За нормою ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, серед іншого, відомості про особу порушника. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення. При складанні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі.

У відповідності до пункту 15 статті І Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Судом встановлено, що з 28.01.2004 згідно розпорядження Олексіївської сільської ради Миколаївського району Одеської області від 24.01.2004 року ОСОБА_1 була призначена на посаду головного бухгалтера КГ «Сількомунгосп».

Згідно посадової інструкції головного бухгалтера КГ «Сількомунгосп» до функціональних обов'язків ОСОБА_1 входить: організація бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності і контроль за економним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, збереження власності підприємства; керівництво роботою по підготовці і прийняттю робочого плану рахунків, форм первинних облікових документів, які застосовуються для оформлення господарських операцій, за якими не передбачені типові форми, розробка форм документів внутрішньої бухгалтерської звітності, а також забезпечення порядку проведення інвентаризацій, контролю за проведенням господарських операцій, дотримання технології обробки бухгалтерської інформації; організація обліку майна, зобов'язань та господарських операцій, придбаних основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та засобів тощо.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України « Про запобігання корупції», та чинного законодавства, згідно статті 81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 167 та 169 Цивільного кодексу України, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Реєстр), та Статуту засновником КГ «Сількомунгосп» (код 32165956, юридична адреса: Одеська область, Миколаївський район, с. Олексіївна, вул. Центральна), є орган місцевого самоврядування - Миколаївська селищна рада Миколаївського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04380146, юридична адреса: Одеська область, Миколаївський район, смт. Миколаївка, вул. Незалежності, 28). Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою КГ «Сількомунгосп» є комунальне підприємство.

Згідно п. 3.1 Статуту КГ «Сількомунгосп» є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи господарство набуває з дня його державної реєстрації.

Таким чином, за вищевказаними ознаками, КГ «Сількомунгосп» є юридичною особою публічного права.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону», під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед комунальних та державних установ і підприємств слід розуміти осіб, які мають повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно - господарські функції.

Відповідно до Примітки 1. до статті 364 КК України визначено поняття службової особи, згідно якої - службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

У разі визначення посадових осіб на державних підприємствах до уваги слід також брати положення частини третьої статті 65 Господарського кодексу України. Зважаючи на зміст цієї норми, посадовими особами підприємства є керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємств. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.

Таким чином, головний бухгалтер КГ «Сількомунгосп» ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, яка прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єктом відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на неї поширюється дія цього Закону, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, головний бухгалтер КГ «Сількомунгосп» ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2018 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2019р.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (№ 530-ІХ від 17.03.2020), Розділ XIII Закону доповнено п. 2-1., відповідно до абзацу першого якого: встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до І квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.

Таким чином, головний бухгалтер КГ «Сількомунгосп» ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2019 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020р.

Проте, ОСОБА_1 , будучі суб'єктом декларування, який обізнаний щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала відповідні щорічні декларації за 2018 рік і 2019 рік, лише 11.03.2021 р.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасної подачі щорічних декларацій за 2018 рік і 2019 рік, відсутність у неї поважних причин та визнала вину повністю.

Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону та вчинила дії, які містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне, без поважних причин подача щорічних декларацій.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, з урахуванням наявних у справі доказів, судом не встановлено, в свою чергу, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, правом подати письмові пояснення (заперечення) по факту скоєння адміністративного правопорушення не скористалась, в судовому засіданні підтвердила фактичні обставини справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).

За встановлених фактичних обставин справи, судом беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вищезазначені факти її вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час розгляду адміністративного матеріалу, а саме: даних, які містяться в протоколах про адміністративне правопорушення № 302/2021 від 25.03.2021 року і 303/2021 від 25.03.2021 року, скріншотів з сайту «Єдиного державного реєстру декларацій», щорічними деклараціями за 2018 рік і 2019 рік, розпорядженням від 24.01.2004 року про призначення на посаду головного бухгалтера КГ «Сількомунгосп», посадовою інструкцією, статутом КГ «Сількомунгосп», відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно КГ «Сількомунгосп», поясненнями особи, що притягається до адміністративної відповідальності, рапортом співробітника УСР в Одеській області, відповідей НАЗК, іншими доказами наявними в матеріалах справи.

При цьому, обставин, які б спростовували дані, що містяться в матеріалах адміністративної справи, з урахуванням наявних у справі належних доказів, судом не встановлено.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При цьому, частиною 4 статті 38 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Тим самим, при вирішення питання строків у справі ключовим є установлення дати вчинення та дати виявлення порушення.

Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення цей строк закінчився, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.

Окреслені судом орієнтири щодо застосування положень ст. 38 КУпАП при розгляді справ за ст. 172-6 КУпАП дозволяють дійти висновків, що датою вчинення правопорушення є наступний день після спливу строку на подання декларації, а датою виявлення порушення є дати отримання інформації про неподання декларації з офіційних джерел уперше.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Таким чином, головний бухгалтер КГ «Сількомунгосп» ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2018 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2019р.

Враховуючи наведене, днем закінчення передбаченого ч. 4 ст. 38 КУпАП строку накладення адміністративного стягнення за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, по факту неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік (протокол про адміністративне правопорушення № 302/2021 від 25.03.2021 року) слід вважати 01 квітня 2019 року.

Виходячи з наведеного, провадження в справі про адміністративне правопорушення згідно протоколу № 302/2021 від 25.03.2021 року за фактом вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Стосовно адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, по факту неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік (протокол про адміністративне правопорушення № 303/2021 від 25.03.2021 року), суд зазначає наступне.

При накладені адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення суд, у відповідності до п. 1 ст. 34 КУпАП, визнає щире розкаяння винного.

Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 35 КУпАП, судом не встановлені.

Обираючи вид та міру адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, враховуючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання, вважаю за необхідне застосувати адміністративне стягнення, в межах санкції, встановленої статтею.

На підставі ст. 40-1 КУпАП і ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з порушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.

Керуючись ст.ст. 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 276, 279, 283-284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення згідно протоколу № 302/2021 від 25.03.2021 року за фактом вчинення ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 850,00 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 454,00 грн.

Штраф має бути сплачений порушником в установу банку України не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 (трьох) місяців з дня її винесення.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст постанови складено 18 травня 2021 року.

Суддя Д.С. Банташ