Постанова від 19.05.2021 по справі 480/2670/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 р. Справа № 480/2670/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,

Суддів: Калиновського В.А. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2020, головуючий суддя І інстанції: С.О. Бондар, м. Суми, по справі № 480/2670/20

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач) в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають в обмеженні розміру пенсії позивачу при її перерахунку та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату у перерахованому розмірі пенсії за вислугу років позивачу з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі виготовленої УМВС України в Сумській області довідки від 16.10.2019 №227/33/01-2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), без обмеження максимального розміру пенсії;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у невиконанні вимог п.п. 2) п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян щодо виплати пенсіонеру ОСОБА_1 щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області щомісяця, починаючи з 01 січня 2020 року, виплачувати позивачу 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18 червня 2020 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають в обмеженні розміру пенсії позивачу при її перерахунку.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату у перерахованому розмірі пенсії за вислугу років позивачу з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі виготовленої УМВС України в Сумській області довідки від 16.10.2019 № 227/33/01-2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), без обмеження максимального розміру пенсії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у невиконанні вимог пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» щодо виплати пенсіонеру ОСОБА_1 щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) щомісяця, починаючи з 01 січня 2020 року, виплачувати ОСОБА_1 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна грн. 60 коп.).

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.20 року по справі № 480/2670/20 та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, позивачу було проведено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення. Після перерахунку пенсії, її виплата проводилася відповідно до п. 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018, та позивачу виплачується пенсія у максимальному розмірі, визначеному чинним законодавством.

Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як пенсіонер органів внутрішніх справ, якому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 у справі №480/951/19 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області.

Визнано протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області щодо видачі довідки від 02.05.2018 №11/369 із зазначенням видів грошового забезпечення за невідповідною посадою.

Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області на заміну довідки від 02.05.2018 №11/369 виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 для проведення перерахунку призначеної пенсії, станом на січень 2016 року, без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 4000,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням полковник 2400,00 грн.; надбавка за стаж служби - 50% від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, що у грошовому виразі становить 3200,00 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% від посадового окладу, що у грошовому виразі становить 600,00 грн.; премія у розмірі 86,21% з урахуванням усіх, наведених вище складових, що у грошовому виразі становить 8793,42 грн.

На виконання вказаного рішення суду, УМВС України в Сумській області виготовило та направило до ГУ ПФУ в Сумській області довідку від 16.10.2019 №227/33/01-2019 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії становить 18993,42 грн.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 у справі №480/5051/19 частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 16.10.2019 року № 227/33/01-2019. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 16.10.2019 року № 227/33/01-2019 в розмірі 90% від зазначеної у довідці суми грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

На виконання вказаного рішення суду, у лютому 2020 року головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , після чого її розмір склав 17094,08 грн. З урахуванням підвищення дітям війни пенсія позивача у перерахованому розмірі становить 17160,51 грн.

У березні 2020 року пенсія позивачу була виплачена у сумі 16380,00 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, розглянувши звернення позивача, листом від 16.03.2020 № 748-716/С-02/8-1800/20 повідомило, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 у справі № 480/5051/19, після набрання ним 17.02.2020 законної сили, у лютому 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань. Після проведеного перерахунку розмір пенсії склав 17094,08 грн. (18993,42 грн. х 90%). З урахуванням підвищення Діти війни розмір пенсії становить 17160,51 грн. Частиною 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. З огляду на зазначене, та враховуючи, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», яким передбачено встановлення з 1 грудня 2019 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у розмірі 1638,00 грн. то відповідно розмір пенсійної виплати складає 16380 грн. (1638 грн. х 10). Пенсія у новому розмірі 16380 грн. та її доплата з моменту набрання рішенням суду законної сили з 17.02.2020 по 29.02.2020 у сумі 3348,27 грн. нараховані Вам до виплати у березні 2020 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 22 "Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік затверджено бюджет Пенсійного фонду України, яким передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів. Таким чином, перераховані кошти за період з 01.01.2016 по 16.02.2020 сумі 195132,23 грн. будуть виплачені у разі їх надходження до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (а.с.10).

Також, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на заяву ОСОБА_1 щодо виплати пенсії з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсій, починаючи з березня 2020 року, листом від 21.04.2020 №1162-1211/С-02/8-1800/20 повідомило заявника, що у лютому поточного року набрало чинності рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 у справі №480/5051/19, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016. Сума перерахованих коштів на виконання зазначеного рішення суду за період з 01.01.2016 по 16.02.2020 обліковується у головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та буде виплачена у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду». Інформація про суми нарахованої пенсії, що залишаються не виплаченими, внесена до електронного реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. З 01.01.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян здійснюється виплата пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 року, що з 1 січня 2016 року перераховані з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії встановленим законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом). Зазначеною постановою не визначено порядку виплати заборгованості з пенсійних виплат, зокрема, нарахованих згідно з рішеннями судів. Отже, починаючи з березня поточного року загальний розмір пенсійної виплати, перерахованої на виконання рішення суду, з урахуванням підвищення "Діти війни, здійснюється відповідно до частини 7 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та складає 16380 грн. Виходячи із зазначеного, виплата пенсії здійснюється у розмірі, встановлений діючим законодавством (а.с.13).

Не погодившись з такою відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольнивши частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності своїх дій щодо обмеженні розміру пенсії позивача граничним її розміром, а також бездіяльності щодо виплати щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.1 ст. 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуюючих прав і свобод.

Порядок перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби регламентується Розділом Закон №2262-ХІІ.

Частиною 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно ч. 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з ч. 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною сьомою статті 43 Закону №2262-ХІІ в редакції Закону України від 24.12.2015 №911-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (далі - Закон №911-VIII), (яка набрала чинності з 1 січня 2016 року) визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Конституційний Суд України у п. 2 резолютивної частини свого рішення від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначив, що положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

За приписами ст. 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, з урахуванням рішення Конституційного Суду України, на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу (лютий 2020 року) не було встановлено ніяких обмежень максимального розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», право на перерахунок яких виникло, починаючи з 01.01.2016.

Разом з тим, обмеження максимального розміру пенсії або щомісячного грошового утримання (ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ) було запроваджене ще Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-УІ, який набрав чинності з 01.10.2011.

Однак, відповідно до п. 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Тобто сам законодавець визначив, що обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

З урахуванням того, що пенсія позивачу була призначена у серпні 1998 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», така пенсія не може бути обмежена максимальним розміром, оскільки ні Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ні інші нормативно-правові акти не містять положень про можливість обмеження максимальним розміром пенсій, які були призначені до набрання чинності вказаним Законом, при їх послідуючому перерахунку.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що пенсія позивача за вислугу років має бути перерахована на підставі довідки від 16.10.2019 №227/33/01-2019, з 01.01.2016, без обмеження її максимального розміру.

Окрім того, Кабінетом Міністрів України 24.12.2019 року було прийнято постанову №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».

Відповідно до пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24 грудня 2019 року №1088, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 р. виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 р. перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Матеріалами справи встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 у справі №480/5051/19 пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 01 січня 2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 16.10.2019 № 227/33/01-2019 - з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського.

При цьому в своєму листі від 16.03.2020 № 748-716/С-02/8-1800/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області підтвердило наявність заборгованості у зв'язку із перерахунком ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016. Зазначена обставина також підтверджується витягом з розрахунку.

Тобто, на позивача, як на пенсіонера органів внутрішніх справ, якому пенсія перерахована з 01.01.2016 з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, у повній мірі поширюються приписи пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088.

З огляду на викладене, колегія суддів вказує, що судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, починаючи з 01 січня 2020 року, виплатити позивачу 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці, відповідно до п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».

Доводи апеляційніої скарги, що постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24 грудня 2019 року №1088 не визначено порядку виплати заборгованості з пенсійних виплат, зокрема, нарахованих згідно рішення суду, колегія суддів вважає необгрунтованими, оскільки відсутність у зазначеному вище нормативно-правовому акті застережень щодо його поширення/непоширення на виплату пенсій, перерахунок яких проведено на підставі судових рішень, свідчить про те, що такий нормативно-правовий акт підлягає застосуванню з 01.01.2020 при виплаті пенсій усім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсія була перерахована з 01 січня 2016 року з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, не залежно від підстав такого перерахунку.

Щодо доводів апеляційної скарги на на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2020 року у справі № 640/620/20 частину другу пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» визнано нечинною, колегія суддів вказує, що оскільки відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2020 року у справі № 640/620/20 набрало законну силу лише 30.09.2020 року (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.09.2020 року по справі № 640/620/20), а тому підлягало виконанню в період з 01.01.2020 року по 30.09.2020 року.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що не можуть вважатися належним обгрунтуванням протиправної бездіяльності відповідача його посилання на приписи ч.ч.1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України та доводи щодо неможливості взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з превищенням бюджетних призначень, оскільки в даному випадку Головне управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області не здійснює дискреційні повноваження щодо розміщення замовлення, укладання договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому, а має виконувати таке, що набрало законну силу та імперативний характер, судове рішення, яким відповідача зобов'язано перерахувати та виплатити пенсію позивачу у перерахованому розмірі. Таке рішення суду в силу ст. 129-1 Конституції України є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні рішення дотримано норми матеріального права, що стало підставою для правильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.06.2020 по справі № 480/2670/20 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)О.М. Мінаєва

Судді(підпис) (підпис) В.А. Калиновський Я.М. Макаренко