ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
17 травня 2021 року м. Київ №640/7431/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
до Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області
прозобов'язання вчинити певні дії
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, в якому просив суд:
- зобов'язати Великодимерську селищну раду Броварського району Київської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0га за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, кадастровий номер 3221287601:01:010:0001, розташованої на території Рудянської сільської ради, Броварського району, Київської області в порядку статті 118 Земельного кодексу України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені у повному обсящзі.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року набрало законної сили 14 грудня 2020 року.
З метою виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року позивачу 11 січня 2021 року видано виконавчі листи..
Представник позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Проте, згідно з частиною восьмою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається з матеріалів справи судом 11 січня 2021 року видано виконавчі листи з метою зобов'язання відповідача виконати належним чином рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року шляхом можливості звернення цього рішення до примусового виконання.
Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з тим, що на виконання вищезазначеного рішення 11 січня 2021 року вже видано виконавчі листи, тобто захід судового контролю за виконанням рішення вже вчинено у спосіб, визначений статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин заява представника позивача є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 248, 287, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року в адміністративній справі №640/7431/20- залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко