ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 травня 2021 року м. Київ №640/833/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- скасувати повідомлення відповідача про повернення документа стягувачу без прийняття до виконання від 28.12.2020 №63991429, ухвалене державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В.;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.12.2020 щодо при-мусового виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 у справі №826/8348/17 у частині стягнення з Міністра юстиції України ОСОБА_2 на користь позивача штрафу за невиконання рішення суду у розмірі 21020 грн.
Підстави позову: - згідно з ч. 6 ст. 382 КАС України ухвала суду про накладення штрафу направляється для виконання до державної виконавчої служби постанова, тому оспорюване повідомлення підлягає скасуванню, як таке, що ухвалене всупереч нормам законодавства.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, з таких підстав: - у вико-навчому документі боржником визначено Міністра юстиції України Малюську Д.Л. (ЄДРПОУ 00015622), а згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприєм-ців та громадських формувань за вказаним ідентифікаційним кодом значиться Міністерство юстиції України; - відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" та ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів, бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; - оскільки виконання ухвали про стягнення штрафу здійснюється відповідним органом казна-чейства, то державний виконавець виніс оскаржуване повідомлення відповідно до п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження".
Третя особа до судового засідання не прибула, письмових пояснень щодо позову не подала, причин суду не повідомила.
Під час судового засідання позивач підтримав позов.
Представник відповідача Золотаревська О.А. заперечила проти позову.
Суд продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 №826/8348/17 постановлено:
- накласти на Міністра юстиції України Малюську Дениса Леонтійовича (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13, ЄДРПОУ: 00015622) штраф у за невиконання рішення суду у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 84080,00 грн.;
- половину штрафу у розмірі 42040,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ), іншу половину у розмірі 42040,00 грн. - на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отриму-вача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101).
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2020 №826/8348/17 змінено ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020, виклавши 2 та 3 абзаци її резолютивної частини у такій редакції:
"2. Накласти на Міністра юстиції України Малюську Дениса Леонтійовича (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13, ЄДРПОУ: 00015622) штраф у за невиконання рішення суду у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 84080,00 грн.
3. Половину штрафу у розмірі 42040,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ), іншу половину у розмірі 42040,00 грн. - на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101).".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.11.2020 №826/8348/17 виправлено описку, допущену у ухвалі Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 №826/8348/17, шляхом зазначення у резолютивній частині наступного - "Дана ухвала може бути пред'явлена до виконання у порядку та спосіб, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", у строк до 19 червня 2023 року.".
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 14.12.2020 про відкриття виконавчого провадження у частині стягнення на свою користь з третьої особи суми штрафу у розмірі 21020 грн., додавши до неї належно засвідчені копії вищевказаних судових рішень.
Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель І.В. винесено повідом-лення від 28.12.2020 №63991429 про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання на підставі п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження".
Оспорюване повідомлення обґрунтовано тим, що у виконавчому документі боржником визначено Міністра юстиції України Малюську Д.Л. (ЄДРПОУ 00015622), а згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за вказаним ідентифікаційним кодом значиться Міністерство юстиції України; - відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" та ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів, бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; - оскільки виконання ухвали про стягнення штрафу здійснюється відповідним органом казначейства, то наявні підстави, перед-бачені п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", для повернення виконавчого документу без прийняття до виконання.
Встановлені судом фактичні обставини цієї справи визнаються сторонами і підтвер-джуються доданими до позовної заяви копіями ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2020 у справі №826/8348/17, заяви позивача від 14.12.2020 та повідомлення відповідача від 28.12.2020 №63991429.
Спірні правовідносини виникли у сфері виконання рішення суду про накладення штрафу та стосуються правомірності рішення державного виконавця про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закону №1404) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: ухвал судів у адміністративних справах у випадках, передбачених законом.
Пунктом 9 ч. 4 ст. 4 Закону №1404 встановлено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем.
Частиною 1 ст. 5 Закону №1404 передбачено, що примусове виконання рішень покла-дається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Частиною 2 ст. 6 Закону №1404 передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 №826/8348/17 про накладення штрафу на третю особу із змінами та виправленнями, внесеними постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2020 і ухвалою Окружного адміністра-тивного суду міста Києва від 06.11.2020, винесена відповідно до ст. 382 КАС України і є виконавчим документом згідно із п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №1404, який підлягає виконанню відповідно до цього Закону.
Згідно із ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повно-важень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може <...> накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для праце-здатних осіб (ч. 2). Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України (ч. 3). Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби (ч. 6).
Отже, ч. 6 ст. 382 КАС України чітко встановлено, що ухвала адміністративного суду про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень направляється для вико-нання до державної виконавчої служби.
Відзив відповідача не спростовує правильність посилань позивача на ч. 6 ст. 382 КАС України, погоджуючись з якими, суд вважає, що оскаржуване повідомлення суперечить вимогам ч. 6 ст. 382 КАС України.
Посилання відповідача у відзиві і посилання державного виконавця в оскаржуваному повідомленні на положення ч. 2 ст. 6 Закону №1404 і ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", згідно з якими рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів, бюджетних установ вико-нуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, є помил-ковими і відхиляються судом, оскільки ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 №826/8348/17 стосується накладення штрафу на третю особу, а не стягнення коштів з державного органу, державної установи чи з державного бюджету.
Посилання відповідача у відзиві і державного виконавця в оскаржуваному повідомленні на те, що у реквізитах боржника вказано код ЄДРПОУ, який належить державному органу - Міністерству юстиції України, не змінює особу боржника, яким є фізична особа - керівник названого Міністерства, суть виконавчого документа і порядок його виконання, визначений законом. Суд вважає такі посилання формальними, які спрямовані на уникнення примусового виконання рішення суду, яке набрало законної сили, про стягнення з керівника названого Міністерства штрафу.
Інших аргументованих доводів і доказів про те, що ухвала Окружного адміністративно-го суду міста Києва від 19.06.2020 №826/8348/17 має виконуватись органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідач у відзиві не зазначив.
Отже, відзив відповідача не доводить наявність підстав, визначених п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону №1404, для повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, а судом таких обставин не встановлено.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що державний виконавець дійшов помил-ково висновку про виконання ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2020 №826/8348/17 органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та прийняв оскаржуване повідомлення за відсутністю визначених п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону №1404 підстав для цього, чим порушив майнове право (інтерес) позивача на отримання поло-вини штрафу, накладеного судом на третю особу, та унеможливив виконання рішення суду на користь позивача.
За таких обставин суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного повідом-лення, тому вимога про його скасування підлягає задоволенню.
З огляду на задоволення основної позовної вимоги та з метою поновлення порушеного права позивача підлягає задоволенню похідна вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 14.12.2020 про відкриття виконавчого провадження.
Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 250, 257-262, 287 КАС України, суд
1. Задовольнити позов ОСОБА_1 повністю.
2. Скасувати повідомлення головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Рубель Інни Вікторівни про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 28.12.2020 №63991429.
3. Зобов'язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.12.2020 про відкриття виконавчо-го провадження про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суми штрафу у розмірі 21020,00 грн.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) із бюджетних асигнувань Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України;
01001, м. Київ, вул. Городецького, 13;
код ЄДРПОУ Міністерства юстиції України 00015622.
Третя особа: ОСОБА_2 ;
адреса місця роботи: АДРЕСА_2 ;
РНОКПП не відомий.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 287, 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня складення повного тексту рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко