19 травня 2021 року Чернігів Справа № 620/2053/21
Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Чернігівській області (далі - ГУНП в Чернігівській області), в якому просить суд поновити строк на визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Національної поліції України в Чернігівській області від 23.10.2020 №295 о/с в частині не нарахування лейтенанту поліції ОСОБА_1 премії за жовтень 2020 року; зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Чернігівській області нарахувати ОСОБА_1 премію за жовтень 2020 року у розмірі 100% від рекомендованого за жовтень місяць 2020 року та провести у зв'язку з цим відповідні перерахунки грошового забезпечення.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що дії відповідача щодо не нарахування йому премії за жовтень 2020 року є неправомірними, а наказ незаконний та такий, що підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 22.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачам для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, в якому останній не визнає позовних вимог і просить відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та положенням пункту 12 розділу 2 Порядку №260 визначено, що керівники органів поліції, в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, мають право здійснювати преміювання поліцейських, відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Відповідно до Постанови №988, наказом ГУНП в Чернігівській області від 19.10.2020 №1753 затверджено Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Чернігівській області, яким не визначено конкретний процент премії, яка має щомісячно виплачуватись поліцейським. Встановлення розміру премії відноситься до дискреційних повноважень керівництва ГУНП. Оцінка результатів роботи поліцейського є виключними дискреційними повноваженнями керівника та не може бути замінена рішенням суду. Також зазначає про пропуск позивачем строку звернення до суду та просить залишити позов без розгляду.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якій свою правову позицію підтримав і просив задовольнити позов у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до 16.01.2021 працював начальником сектору реагування патрульної поліції №1 Куликівського відділу поліції Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області.
Протоколом від 08.10.2020 №5004 оперативної наради Куликівського відділення Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області ухвалено рішення про зменшення ОСОБА_1 розміру премії на 100% від рекомендованого до нарахування за жовтень поточного року (а.с.10,45).
23.10.2020 тимчасово виконуючим обов'язки начальника Куликівського відділення Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Романом Чечітком подано начальнику ГУНП в Чернігівській області Володимиру Нідзельському список з рекомендованим нарахуванням премії поліцейським Куликівського ВП за жовтень 2020 року, згідно якого ОСОБА_1 рекомендовано нарахування премії у розмірі 0% (а.с.12,47).
Окремо 23.10.2020 тимчасово виконуючим обов'язки начальника Куликівського відділення Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Романом Чечітком подано начальнику ГУНП в Чернігівській області Володимиру Нідзельському рапорт, у якому просив зменшити ОСОБА_1 премію на 100% від рекомендованого нарахування за жовтень 2020 року (а.с.12 на звороті,46).
Згідно витягу з наказу ГУНП в Чернігівській області від 23.10.2020 №295 о/с про преміювання особового складу наказано провести виплату премії поліцейським відповідно до списків галузевих служб за жовтень 2020 року; виплату проводити відповідно до списків, зокрема, поліцейських Куликівського відділення Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області від 23.10.2020 №4391 (а.с.62).
20.11.2020 ОСОБА_1 подав начальнику ГУНП в Чернігівській області Володимиру Нідзельському рапорт щодо можливих неправомірних дій з боку начальника Куликівського відділення Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області під час нарахування премії за жовтень 2020 року (а.с.9,39).
За вказаним фактом наказом ГУНП в Чернігівській області від 04.12.2020 №2009 призначено службове розслідування (а.с.38).
Висновком Комісії ГУНП в Чернігівській області від 29.12.2020 за результатами службового розслідування встановлено, що відомості, що стали підставою для проведення розслідування не знайшли свого підтвердження (а.с.33-37).
Наказом ГУНП в Чернігівській області №1828 від 31.12.2020 ОСОБА_1 за порушення службової дисципліни, неналежне виконання посадових обов'язків, недотримання вимог статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VІІІ, вимог пунктів 6 та 7 пункту 6 доручення ГУНП в Чернігівській області від 24.01.2020 №5д/124/01/20-2020 «Про додаткові заходи щодо покращена стану дотримання дисципліни та законності серед поліцейських ГУНП в Чернігівській області» в частині не повідомлення керівника та працівника кадрового забезпечення про звернення до лікувального закладу за наданням медичної допомоги та відкриття лікарняного листа, а також, не надання протягом доби після закінчення лікування працівнику кадрового забезпечення довідки про тимчасову непрацездатність, притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани (а.с.8,52).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII).
Згідно зі статтею 60 Закону №580-VIII проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частинами першою, другою статті 94 Закону №580-VIII, поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 18 Закону № 580-VIII поліцейський зобов'язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Загальні питання визначення порядку матеріального заохочення поліцейських, з урахуванням специфіки умов проходження служби та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988).
У пункті 1 Постанови № 988 визначено, що грошове забезпечення, зокрема, поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 пункту 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі Порядок № 260), згідно пункту 3 якого до складу грошового забезпечення поліцейських входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
У пункті 12 розділу 2 Порядку № 260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.
У місяці виконання дисциплінарного стягнення поліцейського премія може не встановлюватися.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.
Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.
Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Відповідно до вимог Постанови № 988 та Порядку № 260 наказом ГУНП в Чернігівській області від 19.10.2020 №1753 затверджено Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Чернігівській області (далі - Положення про преміювання).
Згідно пунктом 3 розділу 1 Положення про преміювання розміри премії встановлюються за рішенням керівника ГУНП області або особи, яка тимчасово виконує його обов'язки, відповідно до цього положення та наявного фонду грошового забезпечення поліцейських ГУНП в Чернігівській області.
Пунктом 3 розділу ІV Положення про преміювання встановлено, що нарахування премії проводиться у відсотках від грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).
Розмір премії визначається за показниками, зазначеними у розділі ІІІ Положення про преміювання поліцейських ГУНП в Чернігівській області та залежно від особистого вкладу поліцейського у загальні результати служби.
У пункті 1 розділу ІV Положення про преміювання вказано, що преміювання поліцейських ГУНП здійснюється на підставі списків начальників структурних підрозділів, на підставі яких УКЗ ГУНП готує проект наказу про преміювання поліцейських.
Аналіз наведених норм у їх системному та логічному зв'язку дозволяє дійти висновку про те, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Тобто для прийняття керівником рішення про преміювання попередньо кожного місяця вирішується питання про наявність визначеного фонду грошового забезпечення, в межах якого можливо здійснити виплату премії в максимальному розмірі, і лише після цього керівником ГУНП на підставі поданих списків, враховуючи особливості виконання кожним працівником покладених на нього службових обов'язків, видається наказ про встановлення конкретного розміру премії кожному поліцейському, при цьому цей розмір премії може як збільшуватися, так і зменшуватися, і не обов'язково має дорівнювати рекомендованому граничному розміру грошового забезпечення за відповідними посадами у поточному місяці.
В іншому порядку вирішується питання про зменшення розміру премії в залежності від особистісних показників поліцейського та його внеску у загальний результат роботи, зокрема, вчинення поступків, які визначені в Положенні про преміювання, та можуть слугувати підставою для зменшення (позбавлення) премії.
Так судом встановлено, що тимчасово виконуючим обов'язки начальника Куликівського відділення Чернігівського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області було винесено пропозицію щодо зменшення розміру премії на 100%, від рекомендованої до нарахування, у жовтні 2020 року ОСОБА_1 за неналежне виконання своїх посадових обов'язків. Підставою слугувало неналежне виконання ОСОБА_1 посадових інструкцій, порушення статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Як вбачається з висновку Комісії ГУНП в Чернігівській області від 29.12.2020 за результатами службового розслідування, в ході опитування ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 повідомили, що дійсно ОСОБА_1 не професійно виконував свої службові обов'язки та неналежним чином здійснював контроль за роботою підпорядкованого сектору; не повідомляв останніх про перебування на лікарняному в період, з 02.10.2020 по 06.10.2020.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Положення про преміювання поліцейських розмір премії залежить від особистого внеску в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань, які визначаються такими критеріями:
- неухильне дотримання положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
- професійність виконання своїх обов'язків відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
- виконання заходів, передбачених планами основних заходів ГУНП в Чернігівській області, відповідного територіального органу та підпорядкованому йому відокремлених структурних підрозділів (відділів, відділень);
- виконавча дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, ГУНП області та його відокремлених структурних підрозділів);
- своєчасність та якість підготовки наказів, довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності Національної поліції України;
- виявлення причин та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вжиття у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;
- вживання заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічної безпеки, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;
- службова дисципліна.
У випадку допущення поліцейським проступків, які впливають на розмір премії, до наказу про преміювання вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії, а матеріали з обґрунтуванням проступку, що вплинули на вказаний результат роботи служби, долучаються до наказу, яким змінюється розмір премії.
В аспекті обставин цієї справи треба зазначити, що премія як складова, в цьому випадку, грошового забезпечення, не є обов'язковою, беззастережною виплатою, яка підлягає нарахуванню і виплаті кожному поліцейському за підсумками місяця (як посадовий оклад).
Заохочувальний, стимулюючий характер премії як складової грошового забезпечення передбачає, що керівництво може диференціювати розмір премій поліцейських, зокрема (але не виключно), з урахуванням якості та обсягу виконаних завдань. Тому обґрунтованих підстав вимагати, щоб керівництво преміювало усіх працівників однаково, чи принаймні нарівні з іншим працівником немає, адже розмір премії залежить як від фінансових можливостей органу, так і від результатів продуктивності виконання посадових обов'язків. Щодо останнього, то чітких критеріїв або нормативів тут бути не може (з огляду на завдання і функції, які покладено на ГУНП, особливості посадових обов'язків кожного із працівників). Однак з огляду на те, що премія пов'язується з результатами службової діяльності, професійними заслугами, то за наявності зауважень чи недоліків в роботі керівник, на думку суду, може зменшити працівникові розмір його премії за підсумками місяця.
Нормами чинного законодавства та Положенням про преміювання поліцейських не визначено фіксований розмір премії, який має встановлюватися щомісяця.
Суд не вбачає в діях відповідача порушень приписів чинного законодавства в частині зменшення розміру премії, оскільки таке рішення вмотивоване недоліками в роботі працівника, що в розумінні приписів Положення про преміювання може бути підставою для прийняття рішення про зменшення розміру премії.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.04.2020 №816/2038/17, від 16.04.2020 №818/1157/17, від 06.05.2020 №813/4032/17, від 16.04.2020 №805/1874/18-а, від 11.07.2019 №819/1613/16, від 02.10.2019 №808/1629/18, яка в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) враховується судом.
Відповідно частини 2статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв правомірно, з дотриманням вимог Конституції та чинного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, було доведено правомірність невиплати премії ОСОБА_1 в оскарженому періоді, натомість, доводи позивача нічим не підтверджуються, а тому позбавлення позивача премії не є протиправним.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню за необґрунтованістю.
Суд відхиляє клопотання відповідача про застосування пропуску строку звернення до суду з даним позовом та залишення позову без розгляду, оскільки ухвалою від 22.03.2021 суддя дійшла висновку, що строк звернення до суду не пропущений, оскільки премія є складовою грошового забезпечення, на яке строк звернення не поширюється.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для розподілу між сторонами судових витрат, згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Національної поліції України в Чернігівській області (пр-т Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40108651).
Суддя В.В. Падій