Рішення від 18.05.2021 по справі 440/2523/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2523/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

23 березня 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року та рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року про відмову у здійсненні переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ; зобов'язання відповідача перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІІІ та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року - з 28 січня 2021 року, з урахуванням стажу державної служби станом на 27 січня 2021 року згідно розрахунку, виданого Оржицьким районним судом Полтавської області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2021 року від 28 січня 2021 року № 02/315/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2020 року від 28 січня 2021 року № 02/316/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на наявність у неї права на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, враховуючи те, що вона досягла пенсійного віку та мала необхідний стаж державної служби для призначення пенсії. Позивач зауважила, що у зв'язку з істотним погіршенням стану здоров'я не змогла звернутися із заявою про призначення пенсії безпосередньо після звільнення з державної служби (28.01.2021). Також зазначила, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.01.2021 №02/315/2021-вих та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 28.01.2021 №02/316/2021-вих, що видані ТУ ДСА в Полтавській області, відповідають формі довідок, що затверджені постановою правління ПФУ від 17.01.2017 №1-3. Звертала увагу, що у довідці від 28.01.2021 №02/315/2021-вих містилася технічна помилка в частині зазначення заробітної плати "станом на грудень 2020 року" замість "станом на січень 2020 року", яка в силу закону не може бути підставою для відмови у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ. За викладених обставин, позивач вважає, що рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року та рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" прийняті не на підставах, визначених нормативно-правовими актами, всупереч меті, з якою повноваження надано, необґрунтовано, без урахування усіх істотних обставин, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

14.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с.44-45/, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на відсутність підстав для призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з огляду на те, що відомості про складові заробітної плати, зазначені у довідках від 28.01.2021 №02/315/2021-вих та №02/316/2021-вих не відповідають вимогам законодавства, а саме у довідці від 28.01.2021 №02/315/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на січень 2021 року, а необхідно станом на лютий 2021 року (у розмірах, установлених на день звернення), у довідці від 28.01.2021 №02/316/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на грудень 2020 року, а необхідно станом на січень 2021 року (у розмірах таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення). Відтак, на думку пенсійного органу, спірні рішення про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" є правомірними.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

05.04.2021 позивач надала до суду документи, якими усунула недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 29.03.2021.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

23.04.2021 до суду надійшла відповідь на відзив /а.с.61-63/, однак за змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягла 60-річного віку, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , що виданий 22.12.1999 Оржицьким РВ УМВС України в Полтавській області /а.с.11-12/.

Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, що не заперечується сторонами у справі та підтверджується пенсійним посвідченням серії № НОМЕР_2 від 02.06.2020 /а.с.14/.

ОСОБА_1 з 08.01.1991 по 01.10.2001 працювала на посаді секретаря судового засідання Оржицького районного суду Полтавської області, з 01.10.2001 по 25.01.2008 - на посаді секретаря суду Оржицького районного суду Полтавської області, з 25.01.2008 по 13.09.2010 - на посаді консультанта з кадрової роботи Оржицького районного суду Полтавської області, з 13.09.2010 по 27.01.2021 - на посаді заступника керівника апарату Оржицького районного суду Полтавської області, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 /а.с.15-19/.

На дату звільнення (27.01.2021) з посади заступника керівника апарату Оржицького районного суду Полтавської області ОСОБА_1 мала 4 ранг державного службовця категорії посади "Б" , про що свідчить відповідний запис у трудовій книжці /а.с.19/.

Розрахунком стажу державної служби ОСОБА_1 , що складений Оржицьким районним судом Полтавської області на підставі трудової книжки серії НОМЕР_3 , підтверджено, що загальний стаж державної служби позивача станом на 27.01.2021 становить 30 років 00 місяців 19 днів /а.с.20/.

28.01.2021 ТУ ДСА в Полтавській області видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02/315/2021-вих, згідно з якою заробітна плата за посадою заступник керівника апарату Оржицького районного суду Полтавської області станом на грудень 2020 року становить: посадовий оклад - 11990,00 грн, надбавка за ранг (4 ранг) - 700,00 грн, надбавка за вислугу років 50% (за стаж державної служби 30 років) - 5995,00 грн, усього - 18565,00 грн /а.с.21/.

Крім того, 28.01.2021 ТУ ДСА в Полтавській області видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02/316/2021-вих, згідно з якою середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2020 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становили: надбавка за інтенсивність праці - 13516,00 грн, місячна премія - 3270,00 грн, всього - 16786,00 грн /а.с.22/.

Листком непрацездатності серія АЛД №287276 підтверджено, що ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною у період з 27.01.2021 по 31.01.2021, та з 01.02.2021 по 05.02.2021 включно /а.с.26/.

03.02.2021 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 03.02.2021, в якій просила перевести її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ /а.с.53/. До заяви позивачем додано, зокрема, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №02/315/2021-вих /а.с.55/, №02/316/2021-вих від 28.01.2021 /а.с.54/, розрахунок стажу державної служби /а.с.56/, копії паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки.

Заява ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії від 03.02.2021 разом з поданими документами прийнята ГУ ПФУ в Полтавській області 03.02.2021 та зареєстрована за вх. №144 без будь-яких зауважень щодо достатності документів та їх змісту, про що свідчить розписка-повідомлення /а.с.53, зворотній бік/.

Рішенням відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області №52 від 08.02.2021 вирішено відмовити ОСОБА_1 у частині переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889, оскільки довідки про заробітну плату не відповідають чинному законодавству, натомість провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по факту звільнення згідно із заявою від 03.02.2021 /а.с. 51/.

Рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №52 від 08.02.2021 мотивоване тим, що довідки від 28.01.2021 №02/315/2021-вих та №02/316/2021-вих не відповідають чинному законодавству, а саме у довідці від 28.01.2021 №02/315/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на грудень 2020 року, а необхідно станом на лютий 2021 року, у довідці від 28.01.2021 №02/316/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на грудень 2020 року, а необхідно станом на січень 2021 року. Крім того, період роботи з 25.01.2008 по 12.09.2010 на посаді консультанта з кадрової роботи потребує уточнення щодо віднесення до категорії посад державної служби .

ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 22.02.2021, у якій повідомила, що після звільнення з державної служби (27.01.2021) не мала змоги звернутися до пенсійного органу ані 28 січня, ані 29 січня у зв'язку із лікуванням, однак, відразу після покращення стану здоров'я 03.02.2021 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області з відповідними документами. Також зазначила, що ТУ ДСА в Полтавській області видало їй довідку про складові заробітної плати з технічною помилкою, зазначивши заробітну плату "станом на грудень 2020 року" замість "станом на січень 2021 року". Тому до заяви додано правильну довідку за січень 2021 року та листок непрацездатності /а.с.50/.

Також 22.02.2021 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 22.02.2021, в якій просила перевести її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ /а.с.46/. До заяви позивачем додано: довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №02/315/2021-вих /а.с.47/, №02/316/2021-вих від 28.01.2021 /а.с.48/, листок непрацездатності /а.с.49/, копії паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки.

Заява ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії від 22.02.2021 разом з поданими документами прийнята ГУ ПФУ в Полтавській області 22.02.2021 та зареєстрована за вх. №219 без будь-яких зауважень щодо достатності документів та їх змісту, про що свідчить розписка-повідомлення /а.с.46 зворотній бік/.

Рішенням відділу перерахунків пенсій №3 управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області №244 від 01.03.2021 вирішено відмовити позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889, оскільки довідки про заробітну плату не відповідають чинному законодавству /а.с. 52/.

Рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №52 від 08.02.2021 мотивоване тим, що відомості про довідки від 28.01.2021 №02/315/2021-вих та №02/316/2021-вих не відповідають вимогам законодавства, а саме у довідці від 28.01.2021 №02/315/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на січень 2021 року, а необхідно станом на лютий 2021 року (в розмірах, установлених на день звернення), у довідці від 28.01.2021 №02/316/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на грудень 2020 року, а необхідно станом на січень 2021 року (в розмірах таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення) /а.с.21-22/.

ОСОБА_1 , вважаючи рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року та рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року протиправними, звернулася до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон №889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 3723-XII (далі-Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування..

При цьому згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку - 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року.

Відповідно до частини 1 статті 28 зазначеного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 8 статті 37 Закону № 3723-XII передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 31 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 (далі-Порядок №622), передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу", мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Пунктом 4 Порядку №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління ПФУ №1-3 від 17.01.2017 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (в редакції на час спірних правовідносин, далі - Порядок №22-1), передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

За приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Системний аналіз вищенаведених норм права дає підстави для висновку, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, які на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Судом встановлено, що позивач станом на 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VIII) обіймала посаду державної служби - заступник керівника апарату Оржицького районного суду Полтавської області, а тому зберегла право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.

Аналіз частини 1 статті 37 Закону № 3723-XII свідчить, що право жінок з числа державних службовців на призначення пенсії за віком відповідно до вимог цього Закону виникає за умови, якщо вони: 1) досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV; 2) мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, або мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Суд зауважує, що частина 1 статті 37 Закону № 3723-XII не містить будь-яких інших умов, необхідних для призначення пенсії за віком відповідно до вимог цього Закону.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, що у свою чергу свідчить про те, що ОСОБА_1 досягла встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV пенсійного віку та має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV.

Крім того, судом встановлено та не заперечувалося сторонами у справі, що на час досягнення позивачем пенсійного віку (59 років 6 місяців - 11.06.2020) позивач працювала на посаді державного службовця (заступник керівника апарату суду) та станом на дату звернення за призначенням пенсії мала стаж державної служби понад 30 років, що є достатнім для призначення пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 37 Закону № 3723-XII.

Отже, зважаючи на те, що позивач досягла встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV пенсійного віку та має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стаж державної служби понад 30 років, наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

03.02.2021 та 22.02.2021 позивач зверталася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявами, в яких просила перевести її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, додавши, зокрема, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №02/315/2021-вих, №02/316/2021-вих від 28.01.2021 .с.54/, розрахунок стажу державної служби /а.с.56/, копії паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки.

Заяви ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії разом з поданими документами прийняті ГУ ПФУ в Полтавській області без будь-яких зауважень щодо достатності документів та їх змісту.

Однак рішеннями відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року та рішенням відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року відмовлено позивачеві у переведенні на інший вид пенсії у зв'язку з тим, що довідки про заробітну плату не відповідають чинному законодавству.

Надаючи правову оцінку підставам прийняття зазначених рішень, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 28.01.2021 ТУ ДСА в Полтавській області видано позивачеві довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02/315/2021-вих, згідно з якою заробітна плата за посадою заступник керівника апарату Оржицького районного суду Полтавської області станом на грудень 2020 року становить: посадовий оклад - 11990,00 грн, надбавка за ранг (4 ранг) - 700,00 грн, надбавка за вислугу років 50% (за стаж державної служби 30 років) - 5995,00 грн, усього - 18565,00 грн /а.с.21/, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02/316/2021-вих, згідно з якою середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2020 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становили: надбавка за інтенсивність праці - 13516,00 грн, місячна премія - 3270,00 грн, всього - 16786,00 грн /а.с.22/. Зазначені довідки були додані до заяви позивача від 03.02.2021.

Суд бере до уваги вимоги пункту 4 Порядку № 622, за якими пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби). За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

За таких обставин суд погоджується із доводами відповідача про те, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), який на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, підлягає складенню станом на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби, а довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, - станом на місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Позивач подала заяву про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" 03.02.2021, однак додані нею довідка ТУ ДСА в Полтавській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02/315/2021-вих від 28.01.2021, а також довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02/316/2021-вих, від 28.01.2021 були видані щодо заробітної плати станом на грудень 2020 року.

Водночас суд акцентує увагу на тому, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Суд повторює, що частина 1 статті 37 Закону № 3723-XII не містить будь-яких інших умов, необхідних для призначення пенсії за віком відповідно до вимог цього Закону, окрім як: досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, та наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, а також стажу державної служби .

Відтак окремі неточності у довідках про складові заробітної плати не можуть слугувати правомірною підставою для відмови у призначенні пенсії за віком, оскільки закон пов'язує виникнення права на пенсію за віком державних службовців виключно з умовами, визначеними частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII.

Крім того, суд враховує, що відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на з'ясування причин суперечностей у вищенаведених документах та витребування від уповноважених органів та позивача додаткових документів чи відомостей про розмір заробітної плати, що враховується для призначення та обчислення пенсії.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість відмови позивачеві у переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", викладеній у рішенні відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року, з підстав невідповідності довідок про заробітну плату вимогам чинного законодавства.

Стосовно додаткових посилань ГУ ПФУ в Полтавській області у рішенні на те, що період роботи позивача з 25.01.2008 по 12.09.2010 на посаді консультанта з кадрової роботи потребує уточнення щодо віднесення до категорії посад державної служби, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту "б" підпункту 6 пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України №88-р від 24.02.2003 "Про віднесення посад працівників апарату судів загальної юрисдикції до відповідних категорій посад державних службовців" (втратило чинність на підставі Постанови КМУ № 465 від 22.07.2016, відтак було чинним на момент перебування позивача на посаді) посада консультанта місцевого суду була віднесена до 6 категорії посад державних службовців.

Згідно з пунктами 1.2, 1.3 Типової посадової інструкції консультанта з кадрової роботи місцевого загального суду, затвердженої наказом ДСА України від 20.07.2005 №86 (чинна на момент перебування позивача на посаді) консультант з кадрової роботи є посадовою особою апарату місцевого загального суду (далі - суд), правовий статус якої визначається Законом України "Про державну службу". Консультант з кадрової роботи призначається на посаду та звільняється з посади наказом голови відповідного суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

Отже, посада консультанта суду, у тому числі консультанта з кадрових питань, на момент перебування позивача на посаді, була віднесена посад державних службовців, а тому період роботи ОСОБА_1 з 25.01.2008 по 12.09.2010 на посаді консультанта з кадрової роботи підлягає зарахуванню до стажу роботи державної служби.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що посилання ГУ ПФУ в Полтавській області стосовно необхідності уточнення періоду роботи ОСОБА_1 з 25.01.2008 по 12.09.2010 на посаді консультанта з кадрової роботи щодо віднесення до категорії посад державної служби є безпідставними та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

З огляду на викладене, рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року в частині відмови гр. ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком, призначеної згідно Закону № 1058, на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, прийнято не на підставі, визначеній законодавством, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Матеріалами справи підтверджено, що 22.02.2021 позивачем із заявою про переведення на інший вид пенсії подано, зокрема, довідка ТУ ДСА в Полтавській області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02/315/2021-вих від 28.01.2021 станом на січень 2021 року, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02/316/2021-вих, від 28.01.2021 станом на грудень 2020 року

При цьому суд бере до уваги, що відомості у довідці №02/315/2021-вих від 28.01.2021, виданій станом на грудень 2020 року та станом на січень 2021 року, види та розміри складових заробітної плати однакові.

Суд зазначає, що рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, прийняте за результатами розгляду заяви позивача від 22.02.2021, мотивоване тим, що довідки про заробітну плату не відповідають чинному законодавству, оскільки у довідці від 28.01.2021 №02/315/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на січень 2021 року, а необхідно станом на лютий 2021 року, у довідці від 28.01.2021 №02/316/2021-вих зазначені відомості про складові заробітної плати станом на грудень 2020 року, а необхідно станом на січень 2021 року, тобто фактично тими ж обставинами, що і рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року.

Суд повторює, що окремі неточності у довідках про складові заробітної плати не можуть слугувати правомірною підставою для відмови у призначенні пенсії за віком, оскільки умови виникнення права на пенсію за віком державних службовців визначені Законом. Натомість відповідач мав законодавчо визначені повноваження здійснити дії, спрямовані на з'ясування причин суперечностей (неточностей) у вищенаведених документах та витребування від уповноважених органів та позивача додаткових документів чи відомостей про розмір заробітної плати, що враховується для призначення та обчислення пенсії. Однак таких дій відповідачем не було вжито.

Враховуючи наведене, рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 прийнято не на підставі, визначеній законодавством, необґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, а відтак підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступних міркувань.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України, статті 17, частини п'ятої статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», №40450/04, пункт 64).

Засіб юридичного захисту має бути «ефективним» в теорії права та на практиці, зокрема, в тому сенсі, що можливість його використання не може бути невиправдано ускладнена діями або бездіяльністю органів влади держави-відповідача (рішення у справі «Аксой проти Туреччини» (Aksoy v. Turkey), №21987/93, пункт 95).

При оцінці ефективності необхідно враховувати не тільки формальні засоби правового захисту, а й загальний правовий і політичний контекст, в якому вони діють, й особисті обставини заявника (рішення у справі «Джорджевич проти Хорватії» (Djordjevic v Croatia), № 41526/10, пункт 101; рішення у справі «Ван Остервійк проти Бельгії» (Van Oosterwijck v Belgium), №7654/76 пункти 36-40). Отже, ефективність засобу захисту оцінюється не абстрактно, а з урахуванням обставин конкретної справи та ситуації, в якій опинився позивач після порушення.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Суд також враховує правову позицію, висловлену Верховним Судом України у постанові від 16 вересня 2015 року по справі №21-1465а15, яка полягає у тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд наголошує, що умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. .

Суд звертає увагу на те, що відповідач жодним чином не заперечує наявність у позивача права на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", достатність наданих позивачем разом із заявами від 03.02.2021 та від 22.02.2021 документів для підтвердження права для призначення пенсії за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року.

При цьому суд бере до уваги, що первісно позивач звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії 03.02.2021.

Частиною 3 статті 45 Закону України №1058-ІV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Таким чином, пенсія за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року підлягає призначенню та нарахуванню позивачеві з 03.02.2021, тобто з дати подання заяви про переведення на зазначений вид пенсії.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" підлягає призначенню з 28.01.2021, оскільки строк, з якого здійснюється переведення з одного виду на інший, визначено Законом №1058-ІV, і обставини, на які посилається позивач (неможливість звернення до органу Пенсійного фонду внаслідок хвороби та впровадженого Кабінетом Міністрів України карантину ), не змінюють цього строку.

Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, призначивши та здійснивши нарахування та виплату (з урахуванням проведених виплат) ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, починаючи з 03 лютого 2021 року.

При цьому позовні вимоги у частині призначення пенсії за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року з 28.01.2021 задоволенню не підлягають. Також суд не вбачає підстав для зазначення переліку документів, на підставі яких підлягає призначенню пенсія позивача відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", оскільки врахування тих чи інших документів, поданих для призначення (переведення) пенсії, є повноваженням відповідача, а суд не може перебирати на себе функції іншого органу державного органу.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу).

Судом встановлено, що позивач при поданні позовної заяви сплатила судовий збір у розмірі 1816,00 грн, що підтверджується квитанціями №0.0.2015710356.1 від 15.02.2021 /а.с.29/ та №0.0.2073460714.1 від 01.04.2021 /а.с.37/.

Зважаючи на ухвалення судом рішення про часткове задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 грн. 00 коп.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності,66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08 лютого 2021 року в частині відмови гр. ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, та рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01 березня 2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, призначивши та здійснивши нарахування і виплату (з урахуванням проведених виплат) ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, починаючи з 03 лютого 2021 року

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 908 грн 00 коп (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол