19 травня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4981/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 360/4981/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
18 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 360/4981/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частин другої та третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені статтею 167 КАС України.
Частиною першою статті 167 КАС України встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Згідно з абзацом десятим частини першої статті 167 КАС України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Заявник в заяві просить замінити сторону у виконавчому провадженні до відкриття виконавчого провадження з Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Дослідження матеріалів справи та згідно з даними обліково-інформаційної картки на адміністративну справу № 360/4981/20, наявної у комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду», судом встановлено, що виконавчий лист у даній справі не видався.
Порядок заміни сторони виконавчого провадження, визначений статтею 379 КАС України відповідно до якої передумовою звернення до суду із такою заявою є наявність відкритого виконавчого провадження або наявність виконавчого листа, відповідно до частини четвертої цієї статті.
Отже суд може замінити боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження, однак за умови видачі виконавчого листа.
Таким чином, оскільки судом не видавався виконавчий лист, то підстави для заміни боржника у виконавчому листі відсутні. Виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення також не існує.
З наведених підстав заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 360/4981/20 є очевидно безпідставною та необґрунтованою.
Окрім того суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив (абзац перший частини п'ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження»).
Згідно з абзацом другим частини п'ятої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Згідно з розпорядженням керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 09 березня 2021 року № 09 «Про перейменування управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області», яке опубліковано на офіційному вебсайті Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (https://lis.gov.ua/vijskovo-tsivilna-administratsiya/rozporyadzhennya-kerivnika-vtsa.html), Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області перейменовано на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
З інформації, наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань судом встановлено, що 10 березня 2021 року змінено найменування (повне та/або скорочене) Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області на Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Оскільки відповідач змінив найменування, у даному випадку не відбулося вибуття сторони виконавчого провадження, а отже, зміну назви сторони виконавчого провадження має здійснити державний виконавець у виконавчому провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
Відповідно до частини другої статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи, що заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 360/4981/20 є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд вважає за необхідне повернути її позивачу без розгляду.
Керуючись статтею 167, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 360/4981/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії повернути заявнику без розгляду.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду.
Копію ухвали разом з заявою і доданими до неї документами невідкладно надіслати особі, яка подала заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Захарова