Рішення від 18.05.2021 по справі 340/1292/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/1292/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув в порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Департаменту з питань виконання кримінальних покарань,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області,

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про:

- визнання протиправними дій Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо відмови у складанні нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також змінити надбавку за вислугу років з 35% на 45% для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019;

- зобов'язання Департаменту з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, а також змінити надбавку за вислугу років з 35% на 45%.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у лютому 2021 року він звернувся до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо надання оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції листом від 19.02.2021 р. №3.1/151-21/К-124 відмовив у наданні довідки. Позивач вважає відмову відповідача протиправною.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються (а.с.30-34). Представник відповідача зазначає, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу відповідачем довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою КМУ №103 та пунктом 5 Порядку №45.Постанова КМУ №103 є обов'язковою до виконання та встановлює чіткі дії суб'єктів владних повноважень з визначенням вичерпного переліку прав і обов'язків. Представник відповідача наголошує на тому, що позивач своїми висновками у позовній заяві визнає та не заперечує, що відповідач не має можливості надати довідку про повний розмір грошового забезпечення особи, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, оскільки такі види виплат не передбачені додатком 2 Порядку №45. Однак, з незрозумілих підстав позивач подав позов до суду саме на дії відповідача, а не на бездіяльність органів влади, які наділені повноваженнями щодо внесення змін до законодавства та нормативно-правових актів. Представник відповідача вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у підготовці довідки для перерахунку пенсії та зобов'язання підготувати та направити зазначену довідку до ГУ ПФУ в Кіровоградській області є безпідставними та необґрунтованими.

Позивачем подано відповідь на відзив у висловлено незгоду з доводами наведеними Департаментом з питань виконання кримінальних покарань (а.с.41-42).

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача подано пояснення щодо позову у яких вказано про відсутність правових підстав для направлення відповідачем до ГУ ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, оскільки після 01.03.2018 р. грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців. Також третя особа звертає увагу на те, що спірні додаткові види грошового забезпечення, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалися, тому ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення (а.с.24-26).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.17-18).

30.04.2021 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.39).

Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Дослідивши подані позивачем, відповідачем та третьою особою документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

05 березня 2018 року Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видано довідку №3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 у якій зазначено, що розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними з 01.03.2018 р. за посадою старший інженер групи технічного забезпечення засобів охорони і зв'язку Кіровоградського слідчого ізолятора №14 УДДУПВП в області становить 7 519,50 грн, у тому числі: посадовий оклад - 4 230,00 грн, оклад за військовим званням (майор внутрішньої служби) - 1 340,00 грн, надбавка за вислугу років 35% - 1 949,50 грн (а.с.8, 28, зі зворотного боку).

У відповідь на звернення позивача від 16.02.2021 р., листом від 19.02.2021 р. №3.1/151-21/К-124 Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повідомило, що підставою для видачі довідки для перерахунку пенсії встановленої законодавством форми можуть бути лише списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, надіслані територіальними органами Пенсійного фонду України. Будь-яких списків після 05 березня 2019 року для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не надходило. Після надходження списку із включенням до нього ОСОБА_1 міжрегіональним управлінням будуть вчинені дії з підготовки довідки для перерахунку пенсії згідно затвердженої форми (а.с.10-11).

Суд враховує, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Статтею 51 Закону №2262 визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262 є підставою для перерахунку пенсії. Водночас, слід враховувати, що підставою для перерахунку пенсії є як зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, так і введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством. При цьому умови, порядок та розміри перерахунку пенсій передбачаються Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі за текстом - Постанова №704) затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Міністерства оборони України.

Пунктом 2 постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103).

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до п.п.2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Постанова №45), у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, з набранням чинності 01.03.2018 р. Постановою №704 у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Відповідно до п.3 Постанови №45 Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції видано довідку, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з 01.04.2018 р. згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 р. №103.

Судом встановлено, що до довідки, з огляду на п.1 Постанови №103, включено розмір посадового окладу, розмір окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною посадою.

Відповідно до п.1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку №2 до Порядку №45, міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та нечинними, а тому з 05.03.2019 р., тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.

Разом з тим, порядок дій, які повинні вчинити, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та Департамент з питань виконання кримінальних покарань, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Так, на час звернення позивача до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою про видачу йому оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, п.3 Порядку №45 встановлював, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 р. №1252 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції» постановлено реорганізувати територіальний орган Міністерства юстиції - Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції шляхом його приєднання до міжрегіонального територіального органу Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

Установлено, що правонаступником територіального органу Міністерства юстиції, який реорганізується згідно з пунктом 1 цієї постанови, є міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департамент з питань виконання кримінальних покарань.

Наказом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.02.2021 р. №228/ос-21 «Про можливість забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій» наказано розпочати здійснення Управлінням забезпечення діяльності у південному регіоні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань повноважень та виконання функцій, визначених Положенням про Департамент з питань виконання кримінальних покарань від 21.12.2020 №4403/5 з 22 лютого 2021 року. У зв'язку із цим Південному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції припинити з 22.02.2021 р. здійснення повноважень та функцій у напрямку здійснення керівництва оперативно-службовою діяльністю підпорядкованих йому установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.

З огляду на п.1 Положення про Департамент з питань виконання кримінальних покарань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №1302/5 від 01.04.2020 р. (далі за текстом - Положення) Департамент з питань виконання кримінальних покарань є міжрегіональним органом Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань.

Відповідно до пп.31 п.3 Положення основним завданням Департаменту є організація підготовки та подання матеріалів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які проходили службу та були звільнені з апарату Державного департаменту України з питань виконання покарань, апарату Державної пенітенціарної служби України, Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України, Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Департаменту відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення або інвалідності осіб рядового і начальницького складу ДКВС України.

Отже, відповідач наділений повноваженнями щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття кабінетом Міністрів України рішення про зміну складових грошового забезпечення.

При цьому питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 (далі за текстом - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про зо державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.

Суд враховує, що при складенні довідки №3.3/2270/Ярм від 05.03.2018 р., застосовано п.1 Постанови №103, а тому подальше визнання судом протиправною та нечинною такої норми, є юридичним фактом, який породжує у відповідача обов'язок зі складання нової довідки із врахуванням усіх складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що інакша позиція була б рівнозначною твердженню щодо неможливості відновлення порушеного права позивача, що не відповідає принципу верховенства права та суперечить завданню адміністративного судочинства.

Окрім того, викладене узгоджується з принципом «належного урядування», висловленим Європейським судом з прав людини у рішенні від 20.10.2011 р. у справі «Рисовький проти України». Так, відповідно до принципу «належного урядування» передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

При цьому правова позиція Верховного Суду викладена у рішенні від 12.03.2018 р. у справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), на яку посилається третя особа, не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки вона сформована до прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі №826/3858/18.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції відмовивши позивачу у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх складових, основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені позивачу довічно при виході на пенсію, допустило не обґрунтовану та не пропорційну бездіяльність.

Таким чином, з урахуванням приписів ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання Департаменту з питань виконання кримінальних покарань підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунок з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років.

Стосовно позовних вимог в частині визнання протиправними дій Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо відмови у зміні надбавки за вислугу років з 35% на 45% для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01.04.2019 та зобов'язання Департаменту з питань виконання кримінальних покарань змінити надбавку за вислугу років з 35% на 45%, суд зазначає наступне.

Захисту в порядку адміністративного судочинства підлягає лише порушене право. При цьому суд не здійснює захист прав на майбутнє, без встановлення фактичного порушення, ґрунтуючись лише на припущенні про можливість неправомірної поведінки суб'єкта владних повноважень.

При визначенні розміру грошового забезпечення із урахуванням усіх складових, основних та додаткових (надбавки, доплати, премії), що були призначені позивачу довічно при виході на пенсію відповідач зобов'язаний врахувати усі показники, що впливають на розмір складових грошового забезпечення, у тому числі і вислугу років позивача.

Оскільки на час розгляду справи відповідачем оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року не видана, то позовні вимоги у цій частині є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908,00 грн (а.с.13), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 454,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років.

3. Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань (м. Київ, вул. Юрія Іллієнка, 81, код ЄДРПОУ 43501242) підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунок з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Департамента з питань виконання кримінальних покарань (м. Київ, вул. Юрія Іллієнка, 81, код ЄДРПОУ 43501242).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 18 травня 2021 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт