Рішення від 19.05.2021 по справі 340/1046/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1046/21

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу реєстрації місця проживання особи Міської ради м. Кропивницького про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- скасувати рішення Відділу реєстрації місця проживання особи Міської ради міста Кропивницького від 10.02.2021 про відмову у здійсненні реєстрації місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у будинку АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Відділ реєстрації місця проживання особи Міської ради міста Кропивницького здійснити реєстрацію місця проживання малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у будинку АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами розгляду заяви від 10.02.2021 прийнято рішення - у реєстрації місця проживання відмовлено. Причина відмови в реєстрації ОСОБА_2 , відповідно до п. 11 Правил реєстрації місця проживання, не було подано необхідних документів або інформації. Вважаючи, вказану відмову протиправною та такою, що порушує права позивача та її малолітньої дитини, позивач звернулась за їх захистом до суду.

17.03.2021 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду було відкрито провадження по даній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.1-2).

13.04.2021 (вх. № 9917/21) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що при розгляді заяв про реєстрацію місця проживання гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 було подано лише свідоцтво про народження та паспорт гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Встановити місце зареєстрованого місця проживання батька органом реєстрації не було можливості, так як не було подано паспорт громадянина ОСОБА_4 .

Відмова в реєстрації місця проживання оформлена відповідно до п.11 Правил, а саме орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Враховуючи викладене, представник органу реєстрації діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений пунктами 11,18 Правил реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.12).

Відповідно до письмових пояснень позивача, 15 листопада 1997 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було зареєстровано шлюб з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . 12 листопада 1999 року Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда даний шлюб було розірвано, але при цьому з 2000 року спільно проживали однією сім'єю. ІНФОРМАЦІЯ_6 народився син - ОСОБА_2 , який проживав разом з ними у будинку АДРЕСА_1 .

З 2018 року стосунки між нею та ОСОБА_4 погіршилися і позивач була змушена переїхати жити разом з неповнолітнім сином до батьків за адресою АДРЕСА_2 .

При цьому, ОСОБА_1 , зареєстрована будинку АДРЕСА_1 .

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , звернулась до відділу реєстрації місця проживання особи Управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького з заявою від 10.02.2021 стосовно реєстрації місце проживання її малолітньої дитини - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).

За результатами розгляду заяви прийнято рішення - у реєстрації місця проживання відмовлено, на підставі того, що особа не подала необхідних документів.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду, за захистом порушеного на її думку права.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно статті 7 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина з моменту народження має право на ім'я та громадянство. Місце і порядок реєстрації народження дитини визначаються сімейним законодавством, реєстрацію актів цивільного стану, а підстави і порядок набуття та зміни громадянства визначаються Законом України «Про громадянство України», іншими нормативно-правовими актами.

Як встановлено статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

У відповідності до частини 1 статті 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Згідно частини 4 статті 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.

Для реєстрації малолітнього за місцем проживання, відповідно пункту 6 статті 18 Постанови Кабінету міністрів України від 02.03.2016р. №207 «Про затвердження правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органами реєстрації інформації до єдиного державного демографічного реєстру», у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Пунктом 11 Правил реєстрації місця проживання та порядку передачі органам реєстрації інформації до єдиного державного демографічного реєстру визначено підстави, коли орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, серед яких, якщо особа не подала необхідних документів або інформації (абзац 1).

Судом встановлено, що позивачка є громадянкою України, з моменту народження, її син проживає з нею.

Відповідно до письмових пояснень, позивачка із батьком її сина ОСОБА_4 у шлюбі не перебуває, батько вихованням дитини не займається, його фактичне місце проживання невідоме.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем разом із заявою було подано лише паспорт гр. ОСОБА_1 та свідоцтво про місце народження сина, та не подано всіх необхідних документів, зокрема засвідченої в установленому порядку письмової згоди батька або рішення суду чи рішення органу опіки та піклування відповідно до якого визначено місце проживання дитини та з огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що відповідач по справі, відмовляючи у здійсненні реєстрації місця проживання, діяв на підставі чинного законодавства України, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений пунктами 11, 18 Правил №207, тому в задоволені позовних вимог про визнання протиправними дій відділу реєстрації місця проживання особи Управління у сфері державної реєстрації Департаменту надання адміністративних послуг Міської ради міста Кропивницького стосовно відмови у реєстрації місця проживання по заявам від 10.02.2021, суд відмовляє.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що відповідачем доведено правомірність його дій при прийнятті рішення за заявою від 10.02.2021, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ,РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Відділу реєстрації місця проживання особи Міської ради м. Кропивницького (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, ЄДРПОУ: 43399834) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула