Рішення від 14.05.2021 по справі 300/549/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" травня 2021 р. справа № 300/549/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.,

секретар судового засідання Пиріг Х.І.,

за участю: представника позивача Стецика А.С.,

представника відповідача Липчук В.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-А» до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

17.02.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-А» (надалі - позивач, ТОВ «Альянс-А») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.

У строк, встановлений судом, позивач усунув вказані недоліки, тому ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення від 22.01.2021 року за №2335892/32077336 про відмову в реєстрації розрахунку коригування від 15.12.2020 року за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 року за №726 прийняте відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, оскільки поданих ТОВ «Альянс-А» документів, на переконання позивача, було достатньо для реєстрації вказаного розрахунку коригування. Однак контролюючий орган безпідставно не взяв до уваги документи, подані Товариством. Позивач вважає, що виконав всі вимоги законодавства, необхідні для реєстрації розрахунку коригування, відтак відмова в його реєстрації є неправомірною. Тому просив суд визнати протиправними рішення від 22.01.2021 року за №2335892/32077336 про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 15.12.2020 року за №249, скасувати це рішення та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати вказаний розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

26.03.2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області проти задоволення позовних вимог заперечив. Вважає, що оскаржувані рішення контролюючим органом прийняті правомірно, у зв'язку з наданням копій документів, складених із порушенням законодавства, а саме: у видаткових накладних на постачання та повернення товару не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів, відсутні акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаморозрахунках з покупцем. В обґрунтування наведеного представник відповідача посилався на постанову Верховного Суду від 14.05.2019 у справі №825/3990/14 та рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.10.2019 у справі №640/4480/19. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, наведених у позовній заяві. Суду пояснив, що податковими органами порушено право позивача на реєстрацію розрахунку коригування від 15.12.2020 року за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 року за №726. Так ТОВ «Альянс-А» направлено на реєстрацію вищезазначений розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте 30.12.2020 року позивач отримав електронну квитанцію про прийняття документа та зупинення його реєстрації. Представник позивача зазначив, що у зв'язку із зупиненням реєстрації розрахунку коригування, контролюючому органу було подано пояснення та копії відповідних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по розрахунку коригування від 15.12.2020 року за №249. Проте, 22.01.2021 року комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області прийняла оскаржуване рішення про відмову у реєстрації зазначеного розрахунку коригування. Додатково вказав, що з тексту квитанції про зупинення реєстрації розрахунку коригування не було зрозуміло, який саме пакет документів необхідний для реєстрації даного розрахунку. Представник позивача просив суд позов задовольнити, скасувати оскаржуване рішення та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування від 15.12.2020 року за №249 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представник Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у поданому відзиві на позовну заяву. Суду пояснив, що зупинення реєстрації розрахунку коригування було проведено у зв'язку з ненаданням копій всіх необхідних документів. Зазначив, що у відповідача немає можливості вказати конкретні документи, які необхідно подати позивачу для проведення реєстрації вищезазначеного розрахунку коригування, а видаткова накладна є неналежно оформлена. Щодо товарності та реальності існування автомобілю зазначеного в податковій накладній та розрахунку коригування до неї не заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити.

В судове засідання представник Державної податкової служби України не з'явився, хоча був належно повідомлений про місце, час та дату судового засідання, що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Правом на подання відзиву на позов не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступні слова представників позивача та Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних мотивів.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-А» зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем укладено договір за №001571 від 30.11.2020 року із ТОВ «Альянс-ІФ» (покупець), за умовами якого ТОВ «Альянс-А» (продавець) зобов'язалось поставити покупцю в строк та на умовах, зазначених в цьому договорі, а покупець зобов'язувався оплатити і прийняти у власність поставлений продавцем один новий автомобіль марки Nissan (Нісан).

В судовому засіданні встановлено, що позивачем складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 30.11.2020 року за №726, яка була зареєстрована контролюючим органом.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Альянс-А» складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 15.12.2020 за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 року за №726.

Згідно повідомлення Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» Державної податкової служби України від 30.12.2020 вищевказаний розрахунок коригування прийнято, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація розрахунку коригування в ЄРПН зупинена. Зазначено, що сума компенсації вартості товару/послуги 8703, вказаного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судом встановлено, що 18.01.2021 року TOB «Альянс-А» направлено контролюючому органу повідомлення за №4 про надання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування від 15.12.2020 за №249, реєстрацію якого було зупинено, виписаного (оформленого) ТОВ «Альянс-А» по контрагенту ТОВ «Альянс-ІФ».

За наслідками розгляду поданих документів, рішенням комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 22.01.2021 року за №2335892/32077336 відмовлено у реєстрації розрахунку коригування від 15.12.2020 за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 року за №726.

Згідно змісту вищезазначеного оскаржуваного рішення, підставою для відмови у реєстрації є надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» вказано: у видаткових накладних на постачання та повернення товару не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів, відсутні акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаморозрахунках з покупцем.

Як слідує з матеріалів справи, позивач в адміністративному порядку передбаченому ст. 56 Податкового кодексу України скористався правом подання скарги на рішення ГУ ДПС у Івано-Франківській від 22.01.2021 року за №2335892/32077336. Проте комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних рішенням від 04.02.2021 за №6078/32077336/2 скаргу ТОВ «Альянс-А» залишено без задоволення та рішення від 22.01.2021 року за №2335892/32077336 без змін.

Позивач, вважаючи оскаржуване рішення протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами з приводу реєстрації розрахунку коригування, регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПКУ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 18.12.2018 за №1200 (надалі - постанова №1200) утворив Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2 постанови №1200 Державна податкова служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Відтак Державна податкова служба України у своїй діяльності керується Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року за № 1246 (надалі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1246, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

- дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (надалі - квитанція).

Згідно з пунктом 14 Порядку №1246, квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

11.12.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Згідно з пунктами 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як уже зазначалось судом, згідно повідомлень Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» Державної податкової служби України розрахунок коригування від 15.12.2020 за №249 прийнято, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України його реєстрація в ЄРПН зупинена. Зазначено, що сума компенсації вартості товару/послуги 8703, вказаного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПК/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

З аналізу змісту вказаних норм вбачається, що підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:

1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;

2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.

Отже, положення зазначених пунктів Порядку №1165 є чіткими та не припускають неоднозначне трактування обов'язків контролюючих органів.

З матеріалів справи вбачається, що зупинення реєстрації вищезазначеного розрахунку коригування здійснено на підставі Критеріїв ризиковості здійснення операцій викладених в квитанції про зупинення реєстрації, а саме зазначено, що ПН/РК відповідає вимогам п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

Крім того, як вбачається із змісту дослідженої в якості письмового доказу по справі копії квитанції від 30.12.2020 року, контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, однак у вказаній квитанції не зазначено чіткого переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування.

Суд також приймає до уваги те, що контролюючим органом було зареєстровано податкову накладну позивача 30.11.2020 року за №726 з аналогічним контрагентом, відповідними показниками та в межах однієї й тієї самої угоди, без посилання при цьому на п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, як це було здійснено під час зупинення реєстрації розрахунку коригування до вказаної накладної.

Відповідно до п. 2 Переліку показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість, платник податку здійснює на постійній основі протягом будь-яких чотирьох звітних місяців з останніх шести місяців реєстрацію в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг.

Суд зазначає що ТОВ «Альянс-А» на постійній основі здійснює реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг. Таким чином діяльність позивача відповідає Переліку показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість, що податковим органом при зупиненні реєстрації розрахунку коригування не враховано.

Одночасно суд приймає до уваги те, що Верховний Суд у постанові від 18.12.2019 року по справі №560/435/19 сформував наступну правову позицію. Так, можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено пунктом 14 Порядку №117, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Дана правова позиція Верховного Суду зазначена в постанові від 23.10.2018 за результатом розгляду справи №822/1817/18.

При цьому суд враховує, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не можуть встановлювати обов'язкових правил платників податків.

За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність станом на час прийняття спірного рішення правової обґрунтованості та об'єктивності застосування механізму державного регулювання в частині визначених відповідачем критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 за №520 (надалі - Порядок №520).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно пункту 3 Порядку №520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 4 Порядку №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Пунктом 11 Порядку №520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України:

назву документа (форми);

дату складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, Товариством, у спосіб визначений Порядком №520, 18.01.2021 направлено ГУ ДПС в Івано-Франківській області повідомлення Вих№4, про надання пояснень та копій документів, для підтвердження реальності здійснення операцій, вказаних у розрахунку коригування від 15.12.2020 року за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 за №726, реєстрацію якого зупинено.

Підставою для відмови реєстрації вищезгаданого розрахунку коригування контролюючим органом визначено: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» вказано: у видаткових накладних на постачання та повернення товару не зазначено обов'язкових реквізитів первинних документів, відсутні акти звірок взаєморозрахунків та сальдово-оборотні відомості по взаморозрахунках з покупцем.

Як уже згадано судом вище, позивач надіслав контролюючому органу в електронному вигляді повідомлення Вих№4 від 18.01.2021 про надання пояснень та документів щодо підтвердження реальності здійснення операції, вказаної у розрахунку коригування. Таким чином позивачем подано контролюючому органу відповідні документи.

У відповідності до статті 4 ПКУ податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах: презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Крім того, на переконання суду, реальність вчинення позивачем операцій повинна перевірятись при проведенні контролюючими органами документальної чи іншого виду перевірки, а не під час вирішення питання про реєстрацію чи відмову у реєстрації розрахунку коригування.

Одночасно суд відхиляє посилання представника Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на неможливість зазначення в рішеннях про зупинення реєстрації ПН конкретного переліку документів, які необхідно було подати позивачу, оскільки відповідно до неодноразово зазначеного в практиці ЄСПЛ принципу належного урядування, недосконалість розроблених державою форм та додатків не може бути використана на шкоду позивача, а відтак не може створювати для Товариства, як об'єкта управління, жодних негативних наслідків та відповідальність за такі недоліки повинна повністю покладатися виключно на відповідні державні органи.

Крім цього суд приймає до уваги, що у контролюючого органу не виникає жодних сумнівів щодо реальності існування товару зазначеного в податковій накладній від 30.11.2020 року за №726 до якої позивачем складено розрахунок коригування від 15.12.2020 за №249.

Суд відхиляє, як безпідставне, посилання представника відповідача на постанову Верховного Суду від 14.05.2019 у справі №825/3990/14. Обставини справи №825/3990/14 є відмінними від обставин даної адміністративної справи. Зокрема відповідно до змісту вказаного рішення, предметом розгляду Верховним Судом у межах цієї справи була виключно правомірність податкового повідомлення-рішення .

Натомість, ТОВ «Альянс-А» у даній адміністративній справі зазначено про протиправність рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про відмову в реєстрації розрахунку коригування.

Одночасно суд звертає увагу відповідача на те, що висновки Окружного адміністративного суду міста Києва, викладені в рішенні від 21.10.2019 року у справі №640/4480/19, не підлягають до врахування при розгляді адміністративних справ іншими окружними адміністративними судами.

Враховуючи вищенаведене, а також презумпцію правомірності рішень платників податку, встановлену приписами пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, п. 56.4 ст. 56 Податкового кодексу України, суд вважає, що рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 22.01.2021 року за №2335892/32077336 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування від 15.12.2020 року за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 року за №726 є протиправними, а тому воно підлягає до скасування.

За таких обставин, з метою захисту порушених прав позивача, Державну податкову службу України слід зобов'язати зареєструвати розрахунок коригування Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-А» від 15.12.2020 року за №249 до податкової накладної від 30.11.2020 року за №726 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2 270 грн. згідно платіжного доручення за №20607 від 12.02.2021 року.

Відповідно до положень частини 1 ст.139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 2 270 грн.

На підставі пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4, п. 56.4 ст. 56, статті 201 Податкового кодексу України, керуючись статтями 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасування рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про відмову в реєстрації розрахунку коригування за №249 від 15.12.2020 року до податкової накладної за 726 від 30.11.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування за №249 від 15.12.2020 року до податкової накладної за 726 від 30.11.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс-А» 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. судових витрат зі сплати судового збору.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-А», код ЄДРПОУ 32077336, вул. Калуське шосе, 2 К, с. Угринів, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77423;

відповідачі: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018;

Державна податкова служба України, код ЄДРПОУ 43005393, Львівська пл., 8, м. Київ, 04053.

Рішення суду складене в повному обсязі 19.05.2021 року.

Суддя Гундяк В.Д.