ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" травня 2021 р. справа № 300/847/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Центру опіки дитини “Рідна оселя” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
09.03.2021 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області звернулося в суд з адміністративним позовом до Центру опіки дитини “Рідна оселя” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
15.03.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
13.04.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду допущено заміну в адміністративній справі за № 300/847/21 позивача - Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області його правонаступником - Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі - позивач).
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 09.02.2021 до 12.02.2021 позивачем проведено перевірку, якою встановлено здійснення відповідачем експлуатації будівель (споруд, приміщень), що здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. За наслідками перевірки складено акт за № 3 від 12.02.2021 та внесено припис за № 3 від 12.02.2021. Вважає, що подальша експлуатація відповідачем будівель (споруд, приміщень) створює загрозу життю та здоров'ю людей, уникнення чого можливе шляхом зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень). Просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, який обґрунтований тим, що відповідач вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за № 3 від 12.02.2021 виконав повністю.
Позивач правом подання відповіді на відзив не скористався.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази, встановив наступне.
В період з 09.02.2021 до 12.02.2021 посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Центру опіки дитини “Рідна оселя”, за наслідками якої складено акт за № 3 від 12.02.2021 (а. с. 12 - 19).
12.02.2021 посадова особа позивача, на підставі акта за № 3 від 12.02.2021, склала припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за № 3, а саме: змонтувати другі евакуаційні виходи з поверхів закладу через коридор на 2-гу сходову клітку 1-го типу; провести обробку дерев'яних конструкцій горища будівлі вогнезахисним сумішами силами організації, яка має спеціальну ліцензію на виконання даного виду робіт; направити на навчання по програмі пожежно-технічного мінімуму посадову особа, відповідальну за організацію заходів з пожежної безпеки; вивести сигнал про спрацювання на пульт централізованого спостерігання системи автоматичної пожежної сигналізації; обладнати приміщення закладу внутрішнім протипожежним водопостачанням у відповідності до ДБН В2.5-642012 "Внутрішній водопровід та каналізація"; провести замір опору ізоляції та контуру заземлення електромережі та електрообладнання; виконати з'єднання жил проводів в приміщенні кухні за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (а. с. 20 - 21).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»
Відповідно статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною 6 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Відповідно до частини 7 статті 7 даного Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до частини 8 статті 7 цього ж Закону припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Частиною 11 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб (частина 1). Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (частина 1).
Частиною 1 статті 66 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно частини 2 статті 68 даного Кодексу у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, серед іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
Згідно частини 2 даної статті зазначеного Кодексу повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що заходи реагування до суб'єкта господарювання не застосовуються у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису.
Суд встановив, що відповідач вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за № 3 від 12.02.2021 виконав, змонтував другі евакуаційні виходи з поверхів закладу через коридор на 2-гу сходову клітку 1-го типу, що підтверджується фотофіксацією; провів обробку дерев'яних конструкцій горища будівлі вогнезахисним, що підтверджується актом прийняття виконаних робіт з поверхневого вогнезахисного просочування за №00006 від 22.02.2021; посадова особа відповідача пройшла навчання по програмі пожежно-технічного мінімуму; сигнал про спрацювання автоматичної пожежної сигналізації виведено на пульт централізованого спостерігання системи, що підтверджується договором за № 48/ПС від 01.03.2021; для обладнання приміщення закладу внутрішнім протипожежним водопостачанням закуплено інвентар, що підтверджується фотофіксацією; проведено заміри опору ізоляції та контуру заземлення електромережі та електрообладнання, що підтверджується звітом про проведення комплексних вимірювань та випробувань і оцінки електричних мереж виїзною електролабораторією; виконано правильність з'єднання електропроводів в приміщенні кухні за допомогою опрацювання, зварювання, паяння.
Як наслідок, відсутні підстави для застосування заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень відповідача.
З наведених підстав, суд робить висновок про необґрунтованість заявлених вимог, тому в задоволенні позові слід відмовити.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволення позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (вулиця Франка, 6, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 38555228) до Центру опіки дитини “Рідна оселя” (вулиця Винниченка, будинок 42, місто Тлумач, Тлумацький район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 26429864) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.