19 травня 2021 року Справа № 280/277/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б)
про зобов'язання вчинити певні дії,
14.01.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 11.02.2020, з урахуванням заробітної плати відповідно до архівної довідки від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 та з урахуванням Довідки №2560/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.06.2020.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України як отримувач пенсії. 11.02.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала архівну довідку від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.04.1992 по 30.10.1997. За результатами перевірки означеної довідки відповідач виявив, що до довідки зайво враховано суми разової допомоги та матеріальної допомоги, а суми лікарняних та відпусток, період яких складає більше одного місяця, зазначені у тому місяці, у якому вони нараховані. Виявивши вказані помилки, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі спірної довідки. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки нею надано усі необхідні документи для перерахунку пенсії, при цьому позивач не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень. За таких обставин, вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 15.01.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/277/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (вх. від 01.02.2021 №5737) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що для проведення звірки сум заробітної плати, які внесені у довідку від 04.07.2019 №04-25/Р-1687, відповідачем направлено вказану довідку до відділу контрольно-перевірочної роботи. За результатами перевірки встановлено наявність розбіжностей (заяво врахованих сум, на які не нараховані страхові внески; суми відпусток, період яких складає більше одного місяця, були зазначені у тому місяці, у якому нараховані). За таких обставин, врахувати вказану довідку для перерахунку пенсії неможливо. У задоволенні позову просить відмовити.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
11.02.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала архівну довідку від 04.07.2019 №04-25/Р-1687, видану Архівним управлінням Запорізької міської ради. Вказана довідка містить відомості про заробітну плату позивача за період з квітня 1992 року по жовтень 1997 року включно.
Листом від 03.04.2020 №2489-2683/Р-02/8-0800/20 позивача повідомлено, що довідку направлено на перевірку для підтвердження даних первинними документами відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.
Листом від 15.07.2020 №6074-6093/Р-02/8-0800/20 позивача повідомлено, що перерахунок пенсії проводитиметься після надходження акту про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату.
Так, відповідно до Довідки відповідача від 25.06.2020 №2560/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, перевіркою встановлено, що суми заробітної плати, які зазначені у довідці від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 на ім'я ОСОБА_1 , відповідають даним її особового рахунку. В той же час, до довідки зайво враховано разову допомогу у травні 1993 року та матеріальну допомогу у червні 1993 року; суми лікарняних та відпусток за період, який складає більше одного місяця, були зазначені у тому місяці, у якому нараховані; при перевірці такі суми включені в заробіток в тій частині, яка припадає на даний місяць.
Позивач звернулася до Архівного управління Запорізької міської ради із заявою про надання архівної довідки про заробітну плату з урахуванням висновків Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, проте листом від 29.10.2020 №04-21/Р-426 її повідомлено, що архівне управління не є правонаступником ліквідованих установ, підприємств і організацій, документи яких зберігаються в архіві, тому не є суб'єктом, щодо якого здійснюються перевірки ПФУ. Звідси, архівним управлінням надано довідку про заробітну плату ОСОБА_1 відповідно до даних, наявних у первинних документах фонду №1154 АТВК «Ритм», які надійшли на зберігання до управління. Також, архівним управлінням надано архівну довідку від 29.10.2020 №04-21/Р-426, з урахуванням інформації з первинних документів щодо відпусток, матеріальних допомог.
Повідомленням від 12.11.2020 №0800-0207-8/60292 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проінформувало позивача про те, що довідка від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 не може бути врахована для перерахунку пенсії у зв'язку із наявністю вищенаведених помилок при її складанні.
Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням спірної довідки, ОСОБА_1 звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Так, згідно архівної довідки від 04.07.2019 №04-25/Р-1687, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, у розрахункових відомостях нарахування заробітної плати працівників Орендного підприємства «Запорізьке міське об'єднання «Промтовари» (з 11.02.1993 - Закритого акціонерного товариства «Ритм», з 17.02.1994 - Відкритого акціонерного товариства «Акціонерна торгівельно-виробнича компанія «Ритм») значиться « ОСОБА_2 », та зазначені нарахування її заробітної плати за період з квітня 1992 року по жовтень 1997 року. Також вказані первинні документи, на підставі яких зазначені вказані нарахування заробітної плати. Архівна довідка має вихідні реквізити (дату, номер), підписи та печатки посадових осіб, які їх склали.
Отже, за формою та змістом вказана архівна довідка відповідає вимогам чинного законодавства.
Водночас, відповідно до Довідки відповідача від 25.06.2020 №2560/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, до довідки від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 зайво враховано разову допомогу у травні 1993 року та матеріальну допомогу у червні 1993 року; суми лікарняних та відпусток за період, який складає більше одного місяця, були зазначені у тому місяці, у якому нараховані; при перевірці такі суми включені в заробіток в тій частині, яка припадає на даний місяць.
Водночас, за даними наведеної у довідці таблиці можливо встановити, що розбіжність виникла у липні - серпні 1992 року, травні - червні 1993 року.
Також у довідці зазначено, що суми заробітної плати ОСОБА_1 відповідають даним її особового рахунку.
Отже, суд приходить до висновку, що надана позивачем довідка від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 мала бути врахована відповідачем, оскільки відомості, зазначені в ній, повністю підтверджуються первинними документами.
В свою чергу, виявлені розбіжності не можуть мати своїм наслідком відмову у перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період з квітня 1992 року по жовтень 1997 року, оскільки позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідної довідки. Також, слід враховувати і те, що підприємство-роботодавець є ліквідованим, що в свою, чергу, позбавляє позивача можливості звернутися за належно оформленою довідкою. Однак, вказані обставини не можуть позбавляти позивача права на належне пенсійне забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з 11.02.2020, з урахуванням заробітної плати відповідно до архівної довідки від 04.07.2019 №04-25/Р-1687 та з урахуванням Довідки №2560/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25.06.2020.
3. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 19.05.2021.
Суддя Ю.П. Бойченко