вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про результати розгляду заяви поточного кредитора
про грошові вимоги до банкрута у справі про банкрутство
17.05.2021м. ДніпроСправа № 904/4154/20
за заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, м.Дніпро
до боржника Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14", м.Кривий Ріг
про визнання грошових вимог
Суддя Мартинюк С.В.
за участю секретаря судового засідання Ільєнко В.Ю.
Представники:
Від заявника: Горбань Р.С., посв. ОН №000354 від 18.02.2020, головний державний інспектор;
Ліквідатор КП "Житлово-експлуатаційна організація №14": не з'явився.
Ухвалою господарського суду від 14.09.2020 відкрито провадження у справі №904/4154/20 за заявою Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6-А; ідентифікаційний код 03341316) про визнання банкрутом Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" (50047, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Щорса, 22, ідентифікаційний номер юридичної особи 20282526). Призначено розпорядником майна боржника - Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" арбітражного керуючого Рабчуна Руслана Олександровича. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію) згідно ст.41 Кодексу України з процедур банкрутства.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.01.2021 припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14"; припинено повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Рабчун Руслана Олександровича; визнано Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №14" - банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 18.01.2022; ліквідатором Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" призначено арбітражного керуючого Рабчуна Руслана Олександровича.
26.03.2021 до суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшла заява про визнання кредиторських вимог до боржника у розмірі 5 152 095,10 грн. та судового збору у розмірі 4 540,00 грн.
Ухвалою господарського суду від 29.03.2021 прийнято заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до боржника Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №14» про визнання грошових вимог у розмірі 5 152 095,10 грн. та судового збору у розмірі 4 540,00 грн. по справі про банкрутство №904/4154/20 до розгляду та призначено розгляд заяви в судовому засіданні на 19.04.2021.
13.04.2021 від арбітражного керуючого Рабчуна Р.О. надійшло повідомлення про результати розгляду вимог кредитора до боржника, відповідно до якого, останній вважає необґрунтованим заявлені грошові вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до введеного господарським судом мораторію від 14.09.2020.
За результатами проведення судового засідання 19.04.2021 розгляд заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання грошових вимог відкладено на 17.05.2021 та зобов'язано ГУ ДПС у Дніпропетровській області надати до суду обґрунтований розрахунок розміру грошових вимог, зазначивши період нарахування пені.
17.05.2021 до суду від заявника надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи на виконання вимог ухвали суду від 19.04.2021, а саме - детальний розрахунок та період виникнення заборгованості, яка призвела до нарахування пені.
Розглянувши матеріали грошових вимог, заслухавши пояснення представника кредитора, судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №14" перебуває на обліку Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.01.2021 визнано Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №14" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 18.01.2022.
У період з 14.09.2021 по 18.01.2021 заявником Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було здійснено розрахунок пені на загальну суму 5 150 735, 10 грн. та штрафних санкцій на загальну суму 1 360, 00 грн.
Внаслідок вищевказаного, сума податкового боргу Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" збільшилась на 5 152 095, 10 грн.
Збільшення податкового боргу боржника, який розраховано заявником у період з 14.09.2020 по 18.01.2021 року на загальну суму 5 152 095, 10 грн. складається з:
- пені на суму 5 150 735, 10 грн., нарахованої відповідно до ст. 129.3.3 Податкового кодексу України (податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у розмірі 81 631, 73 грн., податок на додану вартість у розмірі 5 069 103, 37 грн.);
- штрафних санкцій на суму 1 360, 00 грн. (по податку на додану вартість), які донараховано контролюючим органом за результатами перевірок, відповідно до ППР форма №0030670417 від 08.10.2020 (згідно камеральної перевірки від 25.08.2020 №46932/04-36-57-30/20282526 про неподання КП "ЖЕО №14" податкової декларації з ПДВ за червень 2020 року) на суму 340, 00 грн. та ППР форма №000/612/04-17 від 23.10.2020 (на підставі акту перевірки від 10.09.2020 №48565/04-36-04-17/20282526 про неподання КП "ЖЕО №14" податкової декларації з ПДВ за липень 2020 року) на суму 1 020, 00 грн.
Ліквідатор КП "ЖЕО №14", у поданому до суду повідомленні про розгляд грошових вимог ГУ ДПС у Дніпропетровській області, зазначає про необґрунтованість заявлених грошових вимог заявника до банкрута щодо сплати пені та штрафних санкцій на загальну суму 5 150 735, 10 грн. у зв'язку із введення ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2020 мораторію на задоволення вимог кредиторів (зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію) згідно ст.41 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ст. 14.1.39. Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ст. 14.1.156-1 ПК України, податкове зобов'язання (для цілей розділу V цього Кодексу) - це загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом.
Положенням ст. 14.1.39. ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податкове зобов'язання, що виникло у боржника за сплату податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у відповідних звітних (податкових) періодах не заявлені ГУ ДПС у Дніпропетровській області, тому не є предметом розгляду поданих грошових вимог.
Згідно поданого заявником розрахунку пені вбачається, що спірне грошове зобов'язання у банкрута зі сплати пені починається з моменту виникнення грошового зобов'язання платника податків відповідно до ст. 129.1.3. ПК України і нараховується до 14.09.2021 (введення ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 мораторію на задоволення вимог кредиторів).
Відповідно до ст. 129.1.3. Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Положенням ст. 129.3. Податкового кодексу України передбачено що, нарахування пені закінчується у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).
Відповідно до податкового повідомлення-рішення №0030670417 від 08.10.2020 (згідно камеральної перевірки від 25.08.2020 №46932/04-36-57-30/20282526) та податкового повідомлення-рішення №000/612/04-17 від 23.10.2020 (на підставі акту перевірки від 10.09.2020 №48565/04-36-04-17/20282526), заявником нараховано штрафні санкції на загальну суму 1 360, 00 грн. у зв'язку з неподанням боржником КП "ЖЕО №14" податкових декларацій за червень-липень відповідно.
Відповідно до ст. 54.3.1. та ст. 57.3. Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за не подання в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених), платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним нарахування пені та штрафних санкцій на загальну суму 5 152 095, 10 грн. з моменту виникнення грошового зобов'язання платника податків до 14.09.2021 (введення ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.09.2021 мораторію на задоволення вимог кредиторів).
Оскільки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було здійснено нарахування суми заборгованості (за період до введення судом мораторію на задоволення вимог кредиторів) у період здійснення процедури розпорядження майном боржника, внаслідок чого, у платника податків виникло грошове зобов'язання, суд розглядає заявлені грошові вимоги до банкрута як поточні.
Згідно із п.п 41.1.-41.3 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи. Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється. Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Відповідно до п.п. 19 1.1.45 п. 19 1.1 ст. 19 1 Податкового кодексу України однією із функцій контролюючих органів є звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно із ст. 1 Кодексу з процедур банкрутства - кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно із ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, сума поточних грошових вимог до банкрута становить 5 152 095, 10 грн.
Крім того, відповідно до платіжного доручення, ГУ ДПС у Дніпропетровській області здійснило перерахування у розмірі 4 540, 00 грн. судового збору за подання заяви про визнання кредитором у справі №904/4154/20.
Згідно абз.4 п.п.1 ч.1 ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства зазначено, що витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді задовольняються у першу чергу.
Згідно з частиною четвертою статті 60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
З огляду на обґрунтованість заяви про визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, господарський суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання поточних грошових вимог до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація 14" на загальну суму 5 152 095, 10 грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (судовий збір);
- 6 черга - 5 152 095, 10 грн. (штрафні санкції).
Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
Визнати поточні грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №14" (50047, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Щорса, буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи 20282526), а саме:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (судовий збір);
- 6 черга - 5 152 095, 10 грн. (штрафні санкції).
Ухвала набирає законної сили - 17.05.2021.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України, до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Повний текст ухвали складено 19.05.2021.
Суддя С.В. Мартинюк