Справа № 320/7940/20
про залишення апеляційної скарги без руху
18 травня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі судді-доповідача Степанюка А.Г., суддів Губської Л.В., Епель О.В., перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови, скасування рішень і зобов'язання вчинити дії, -
У вересні 2020 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Відповідач, ГУ ПФ у Київській області), в якому просила:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 21.07.2020 року № 4387-7213/Н-02/8-1000/20 на скасування проведеного перерахунку пенсії на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 12.05.2020 року на перерахунок пенсії згідно абз.4 ч. 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був проведений не у відповідності до умов поданої заяви, та перерахунку, проведеного взагалі без подання заяви ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повернути заяву від 12.05.2020 року на перерахунок пенсії згідно абз.4 ч. 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 без виконання;
- скасувати проведені перерахунки пенсії згідно рішення 971060136893 від 21.05.2020 року, за нормами абз. 3 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та рішення 971060136893 від 23.06.2020 року за нормам абз. 1,2 ч. 4 ст. 42 цього Закону;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести обчислення розміру пенсії з 01.05.2020 року згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за матеріалами, наявними в пенсійній справі станом на 27.04.2020 року, тобто з урахуванням стажу й заробітку включно по 31.12.2013 року, в тому числі й з урахуванням періоду отримання допомоги по безробіттю в квітні - червні 2008 року, зберігши за ОСОБА_1 право на особисте звернення до органу пенсійного фонду в подальшому, в законодавчо встановленому порядку, за перерахунком пенсії, або переведенням на інший вид пенсії, з врахування стажу й заробітку, набутого після 2013 року.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року позов задоволено частково - зобов'язано ГУ ПФ у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням вже виплачених сум ОСОБА_1 01.05.2020 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами, наявними у пенсійній справі станом на 27.04.2020 року, тобто з урахуванням стажу й заробітку включно по 31.12.2013 року, у тому числі й з урахуванням отриманої допомоги по безробіттю в квітні-червні 2008 року. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2021 року та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Перевіривши апеляційну скаргу, суд вважає, що вона не може бути прийнята до апеляційного провадження та підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. 296 КАС України, а саме - в апеляційній скарзі не зазначено вимоги особи, яка подає скаргу, до суду апеляційної інстанції, до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 296 КАС України в апеляційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції.
Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що Апелянт, подаючи апеляційну скаргу на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року у справі №320/7940/20, просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2021 року. Разом з тим, матеріали справи не містять відомостей щодо ухвалення Окружним адміністративним судом міста Києва 22.03.2021 року рішення у цій справі.
Крім того, приписи п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України визначають, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Суд вважає за необхідне зазначити, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон).
Відповідно до положень ст. ст. 3 та 4 названого Закону судовий збір справляється за подання апеляційних скарг на рішення суду в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на те, що предметом позову в частині оскарження є зобов'язання Відповідача вчинити дії, позовні вимоги є однією вимогою немайнового характеру.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону у редакції, яка діяла на момент подання позову до суду першої інстанції, ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складала 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ч. 1 зазначеної статті передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2020 року приписами Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 102,00 грн.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що відповідно до положень ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції складає 1 261,20 грн. (2 102,00 х 0,4 х 150%).
Однак, всупереч вимог КАС України, Апелянтом до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
Щодо заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване відсутністю коштів, призначених на цю мету, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Водночас, згідно ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Порядок відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регламентовано статтею 8 Закону України «Про судовий збір», приписи якої не містять підстав та умов для звільнення суб'єктів владних повноважень від сплати судового збору, зменшення його розміру, відстрочення або розстрочення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що положеннями ст. 8 Закону України «Про судовий збір» не передбачено можливість звільнення від сплати судового збору суб'єкта владних повноважень.
У контексті наведеного судом враховується, що Європейський суд з прав людини від 19.06.2001 року у справі «Креуз проти Польщі» зазначив, що вимога сплати зборів судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції.
Згідно ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи, що Апелянтом в апеляційній скарзі не зазначені вимоги особи, яка подає скаргу, до суду апеляційної інстанції, а також до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору і клопотання про звільнення від його сплати визнано необґрунтованим, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без руху та надання ГУ ПФ у Київській області строку для усунення визначених у вказаній ухвалі недоліків шляхом:
- уточнення вимог апеляційної скарги в частині визначення судового рішення, яке є предметом апеляційного оскарження;
- надання документу про сплату судового збору у розмірі 1 261,20 грн. на такі реквізити: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача(МФО)- 899998; рахунок отримувача-UA638999980313171206081026007; код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Керуючись ст.ст. 133, 169, 248, 298, 321, 325 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови, скасування рішень і зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати Апелянту строк для усунення недоліків - п'ять днів, який обраховується з моменту отримання копії даної ухвали.
У разі неусунення недоліків у зазначений вище строк апеляційна скарга буде повернута Апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.Г. Степанюк
Судді: Л.В. Губська
О.В. Епель