Постанова від 03.03.2021 по справі 280/4463/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року м. Дніпросправа № 280/4463/19

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., секретар судового засідання: Лащенко Р. В., за участю представника позивача Вигівського Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2019 року в адміністративній справі №280/4463/19 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 (далі - позивач, код ІНН НОМЕР_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Енергодарської міської ради (далі - відповідач, код ЄДРПОУ 20514818) про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Позивач просила:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» №13 від 08.08.2019 року;

2) визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » №14 від 08.08.2019 року зі змінами, внесеними рішенням Енергодарської міської ради №22 «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 року №14» від 23.10.2019 року;

3) поновити її на посаді секретаря Енергодарської міської ради з 08.08.2019 року;

4) стягнути середній заробіток за період вимушеного прогулу у розмірі 150 721,35 грн.

Крім того, просить допустити негайне виконання судового рішення в частині поновлення на посаді секретаря Енергодарської міської ради та стягнення з відповідача середнього заробітку за період вимушеного прогулу з 09.08.2019 року по 09.09.2019 року у розмірі 48 694,59 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням Енергодарської міської ради підтримано електронну петицію, яка стосувалась питання зняття її з займаної посади секретаря Енергодарської міської ради. Позивач вважає, що розгляд даної петиції відбувся за відсутності підстав, передбачених ч.12 ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), яка визначає, що вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади, оскільки станом на дату прийняття оскаржуваного рішення Статут територіальної громади м.Енергодар не прийнято. Крім того, вважає, що відомості щодо невиконання секретарем міської ради своїх обов'язків, зазначені в електронній петиції, не відповідають фактичним обставинам, є непідтвердженими, позивач вважає їх неправдивими, у зв'язку з чим були відсутні підстави для винесення петиції на розгляд Енергодарської міської ради. Також зазначає, що петицію розглянуто з порушенням порядку, визначеного Регламентом Енергодарської міської ради щодо строків її розгляду та без попереднього розгляду на комісії ради. Вважає, що оскільки петиція стосувалась питання звільнення з займаної посади секретаря ради, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) її розгляд мав здійснюватися в обов'язковому порядку шляхом таємного голосування. Також Енергодарською міською радою прийнято рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 , яке позивач також вважає протиправним. В обґрунтування протиправності даного рішення посилається на підстави, викладені щодо протиправності прийнятого рішення про розгляд електронної петиції. Крім того зазначає, що мало місце попереднє порушення права на таємне голосування. Вказує, що проект даного рішення був винесений на розгляд ради без попереднього розгляду постійними комісіями ради. Також звільнення позивача з займаної посади відбулось з порушенням ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування в Україні» від 07.06.2001 року №2493-III (далі - Закон №2493-III) за відсутності будь-яких порушень з її боку. Крім того вважає, що при звільненні було порушено норми Кодексу законів про працю України, оскільки звільнення відбулось у період тимчасової непрацездатності позивача. Позивач вважає, що вищезазначене свідчить про протиправність рішень Енергодарської міської ради щодо розгляду електронної петиції та про звільнення позивача із займаної посади.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2019 року у задоволенні адміністративного позову позивачу відмовлено повністю.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просила рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначила, що при розгляді справи судом першої інстанції залишено поза увагою та жодним чином не надано оцінки доводам позивача про те, що спірне рішення відповідача прийнято за відсутності підстав, визначених рішенням Енергодарської міської ради " Про затвердження Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Енергодарській міській раді" № 16 від 27.08.2016 року, а саме, не таємним голосуванням, що є грубим порушенням п.4 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.43 Регламенту Енергодарської міської ради. Крім того, Регламентом не передбачено випадків розгляду доповнень до порядку денного після затвердження порядку денного в цілому.

Суд першої інстанції прийшов до необгрунтованого рішення про відсутність у відповідача обов'язку щодо обгрунтування підстав прийняття оскаржуваних рішень.

Спірне по справі рішення прийняте із порушенням норм КЗпП України, у зв'язку з тим, що позивач на момент його прийняття була тимчасово непрацездатна.

В відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.

Відповідач до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » від 08.08.2019 року №14 вирішено достроково припинити повноваження позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради та звільнити ОСОБА_1 відповідно до ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР.

Рішення про підтримку електронної петиції з назвою «Зняти із займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» прийнято відкритим поіменним голосуванням, що відповідає порядку, визначеному Законом №280/97-ВР та Регламентом, у зв'язку з чим відповідні аргументи позивача є безпідставними.

Суд зазначає, що у відносинах щодо розгляду відповідачем електронної петиції на прийняття відповідного рішення позивачем не доведено порушення його прав, свобод та інтересів, оскільки питання, які виникають у зв'язку з реалізацією громадянином права на звернення до органу місцевого самоврядування у відповідності до Закону №393/96-ВР, спрямовано на забезпечення громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення. Отже у зв'язку з розглядом електронної петиції правовідносини виникають між особою, яка звернулась, та органом до якого відбулось звернення, а позивач не є учасником даних правовідносин.

Таким чином, право органу місцевого самоврядування достроково припиняти повноваження секретаря відповідної ради є виключним дискреційним повноваженням даного органу та не передбачає наявності переліку підстав чи причин для реалізації даного повноваження.

Оскаржуване рішення, яким достроково припинено повноваження секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_2 , прийнято таємним голосуванням у відповідності до норм ч.3 ст.59 Закону №280/97-ВР та положень Регламенту.

У зв'язку з наведеним, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання про дострокове припинення повноважень позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, у зв'язку з чим підстави для скасування відповідного рішення, поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відсутні.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 обрано на посаду секретаря Енергодарської міської ради з 22.01.2018 року на період повноважень Енергодарської міської ради сьомого скликання рішенням Енергодарської міської ради №21 «Про обрання секретаря Енергодарської міської ради» від 26.12.2017 року (т.1 а.с.15).

07.05.2019 року на сайті електронних петицій Енергодарської міської ради розміщено електронну петицію з назвою «Зняти з займаної посади секретаря Енергодарської міської ради», автор ОСОБА_3 . В тексті електронної петиції зазначено " вимагаю зняти з посади секретаря ради ОСОБА_1 як таку, яка не виконує своїх посадових обов'язків, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" у повному обсязі, а саме, не сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень, не організує підготовку сесій ради, не забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відпоідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших Законів (т.1 а.с.16).

Розпорядженням Енергодарського міського голови «Про скликання позачергової тридцять другої сесії міської ради» від 15.05.2019 року зобов'язано скликати позачергову тридцять другу сесію Енергодарської міської ради 16.05.2019 року, на розгляд сесії вирішено винести питання, зокрема про розгляд електронної петиції (т.1 а.с.61).

Рішенням Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» від 08.08.2019 року №13 вирішено підтримати петицію ОСОБА_4 від 08.05.2019 року «Зняти із займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» (т.1 а.с.20).

Рішенням Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » від 08.08.2019 року №14 вирішено достроково припинити повноваження позивача на посаді секретаря Енергодарської міської ради та звільнити ОСОБА_1 відповідно до ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР.

Рішенням Енергодарської міської ради «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 року №14» від 23.10.2019 року №22 вирішено викласти пункти 1 та 3 рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » в наступній редакції: 1) достроково припинити повноваження ОСОБА_1 на посаді секретаря Енергодарської міської ради та звільнити її 15.08.2019 року в день коли на підставі листка непрацездатності від 05.08.2019 року серія АДУ №535584 вона мала стати до роботи, відповідно до ч.5 ст.50 Закону України Закон №280/97-ВР.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України "Про звернення громадян" (далі Закон №393/96-ВР) особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому ст.23-1 Закону України "Про звернення громадян".

Зі змісту положень ч.1 ст.23-1 Закону №393/96-ВР вбачається, що звернення з електронними петиціями здійснюється через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором). У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам, оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення (ч.ч.6 та 7 ст.23-1 Закону №393/96-ВР).

В силу положень ч.ч. 11 та 12 ст.23-1 Закону №393/96-ВР електронна петиція, адресована відповідно Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, розглядається у порядку, встановленому цією статтею, за умови збору на її підтримку не менш як 25000 підписів громадян протягом не більше трьох місяців з дня оприлюднення петиції. Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.

Згідно вимог ч.14 статті 23-1 Закону №393/96-ВР інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.

Про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Президентом України - щодо електронної петиції, адресованої Президенту України, Головою Верховної Ради України - щодо електронної петиції, адресованої Верховній Раді України, Прем'єр-міністром України - щодо електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, головою відповідної місцевої ради - щодо електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування (ч.18 ст.23-1 Закону №393/96-ВР).

Частиною 12 ст.23-1 Закону №393/96-ВР передбачено, що вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.

Згідно з п.3 ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» від 02.07.2015 року №577-VIII, до визначення у статуті територіальної громади вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів електронна петиція до відповідного органу місцевого самоврядування розглядається у порядку, визначеному пунктом 2 розділу I цього Закону, за умови збору на її підтримку протягом не більш як трьох місяців з дня її оприлюднення такої кількості підписів у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, де проживає: 1) до 1 тисячі жителів - не менше ніж 50 підписів; 2) від 1 тисячі до 5 тисяч жителів - не менше ніж 75 підписів; 3) від 5 тисяч до 50 тисяч жителів - не менше ніж 100 підписів; 4) від 100 тисяч до 500 тисяч жителів - не менше ніж 250 підписів; 5) від 500 тисяч до 1 мільйона жителів - не менше ніж 500 підписів; 6) понад 1 мільйон жителів - не менше ніж 1000 підписів.

Рішенням Енергодарської міської ради від 27.08.2016 року №16 затверджено Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Енергодарській міській раді.

Згідно п. 1.4. Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Енергодарській міській раді, передбачено, що громадяни (мешканці міста) можуть звертатися з Петиціями до Енергодарської міської ради через веб-сайт Єдиної системи місцевих електронних петицій http://e-dem.in.ua (далі - Веб-сайт петицій).

Пунктом 3.5 вищезазначеного Порядку визначено, що петиція до Енергодарської міської ради розглядається за умови збору на її підтримку не менше 150 підписів громадян (мешканців міста) протягом 90 календарних днів з дня її оприлюднення.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 08.05.2019 року електронна петиція з назвою «Зняти з займаної посади секретаря Енергодарської міської ради» набрала 208 підписів з необхідних 150 (а.с.17, електронний ресурс: https://e-dem.in.ua/energodar/Petition/View/54).

Відповідно до п.2.8 Порядку розгляду електронної петиції, петиція, яка відповідає встановленим вимогам, оприлюднюється на Веб-сайті петицій протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором) після перевірки петиції відділом по роботі зі зверненнями громадян апарату Енергодарської міської ради та її виконавчого комітету на відповідність вищевказаним вимогам.

Відповідно до п.2.9 Порядку розгляду електронної петиції, у разі невідповідності встановленим вимогам, оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що, не пізніше двох робочих днів з дня її надсилання повідомляється автору (ініцівтору) петиції.

Як вбачається з матеріалів справи, в порушення вимог п.2.8 Порядку розгляду електронної петиції, відповідачем не надано докази перевірки петиції відділом по роботі зі зверненнями громадян апарату Енергодарської міської ради та її виконавчого комітету на відповідність встановленим вимогам, викладеним в зазначеному Порядку. Текст електронної петиції, в якому зазначено " вимагаю зняти з посади секретаря ради ОСОБА_1 як таку, яка не виконує своїх посадових обов'язків, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування" у повному обсязі, а саме, не сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень, не організує підготовку сесій ради, не забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відпоідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших Законів, не перевірено та не підтверджено жодним доказом.

Відповідно до п.2.3 Порядку розгляду електронної петиції, неправдиві відомості, подані автором (ініціатором) петиції, є підставою для відмови в її оприлюдненні або для виключення з режиму оприлюднення.

Таким чином, у оргну місцевого самоврядування були відсутні підстави для винесення електронної петиції ОСОБА_4 на розгляд Енергодарської міської ради.

Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Законом України «Про місцеві вибори», Законом №280/97-ВР, Законом №2493-III та іншими законами України.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради входить питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови (ч.1 ст.50 Закону №280/97-ВР).

Секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; 8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; 10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів (ч.3 ст.50 Закону №280/97-ВР).

Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР).

Підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування передбачені ст.20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до ст.20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:

порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;

порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону);

виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);

досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині другій цієї статті, яких притягнуто до відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією або стосовно яких набрало законної сили рішення суду щодо визнання їх активів або активів, набутих за їх дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Стаття 63, 64 Регламенту встановлює, що секретар ради обирається за пропозицією міського голови міською радою з числа її депутатів та працює в раді на постійній основі. Повноваження секретаря міської ради вважаються достроково припиненими в разі: - його звернення з особистою заявою до міської ради про складання ним; - повноважень секретаря міської ради; - дострокового припинення повноважень депутата міської ради згідно із статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»; - прийняття міською радою рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення прийнято без визначених законордавством підстав.

За ч. 2 ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Виходячи із поняття вимушеного прогулу, кількість днів вимушеного прогулу визначається з дня звільнення до винесення судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, яким відбулося врегулювання публічно-правового спору.

За таких обставин та враховуючи відсутність вини позивача в розгляді спору більше одного року, колегія суддів вважає, що період з 15.08.2019 року по 04.12.2020 року (день обрання нового складу Енергодарської міської ради) є вимушеним прогулом і складає 329 робочих днів.

Враховуючи наведене, середній заробіток за час вимушеного прогулу, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 541323.44 грн. ( середньоденний заробіток 1645.36 грн. х 329).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 6 ст. 43 Основного Закону України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Беручи до уваги вищевикладене, а також враховуючи вимоги ч. 2 ст. 2 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване позивачем рішення суб'єкта владних повноважень прийняте необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а доводи, викладені в апеляційній скарзі знайшли своє підтвердження, що є підставою для її задоволення та постановлення нового рішення про задоволення позову.

Згідно зі ст.ст. 315, 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243,272, 286, 308, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2019 року в адміністративній справі №280/4463/19 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської ради «Про розгляд електронної петиції» №13 від 08.08.2019 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Енергодарської міської ради «Про дострокове припинення повноважень секретаря Енергодарської міської ради ОСОБА_1 » №14 від 08.08.2019 року зі змінами, внесеними рішенням Енергодарської міської ради №22 «Про внесення змін до рішення Енергодарської міської ради від 08.08.2019 року №14» від 23.10.2019 року.

Стягнути з Енергодарської міської ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за період вимушеного прогулу з 15.08.2019 року по 04.12.2020 року у розмірі 541323.44 грн.

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову про поновлення на посаді секретаря Енергодарської міської ради з 08.08.2019 року.

Допустити негайне виконання судового рішення в частині стягнення з середнього заробітку за період вимушеного прогулу з 09.08.2019 року по 09.09.2019 року у розмірі 48 694,59 грн.

Постанова суду щодо присудження виплати в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Вступна та резолютивна частини постанови складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 03 березня 2021 року, в повному обсязі постанова складена відповідно до ст.243 КАС України.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя Н.А. Олефіренко

суддя В.А. Шальєва