Справа № 539/1902/21
Провадження № 1-в/539/47/2021
Іменем України
14 травня 2021 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лубни подання начальника Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області щодо встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , освіта середня, не одружений, не працюючого, громадянина України, раніше судимого:
11.03.1997 року Лубенським районним судом Полтавської області за ч.2 ст.140 КК України (в ред. 1960р.) до 1 року позбавлення волі з конфіскацією майна, відповідно до ст.46-1 з відстрочкою виконання вироку на 1 рік;
03.04.1998 року Лубенським районним судом Полтавської області за ч.2 ст.140, ч.3 ст.140, ст.42 КК України (в ред.1960р.) до 3 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією Ѕ частини майна. Звільненого 25.01.2001 згідно постанови Полтавського районного суду Полтавської області від 25.01.2001 умовно-достроково на невідбутий строк 5 місяців 2 дня;
10.09.2002 Лубенським районним судом Полтавської області за ч.3 ст.185 КК України до 3 років позбавлення волі;
12.06.2009 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за ч.1 ст.187 КК України до 3 років позбавлення волі. Звільненого 07.03.2012 по відбуттю строку покарання;
11.02.2014 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за ч.2 ст.182, ч.2 ст.15, ч.3 ст.185, ст.70 КК України з урахуванням ухвали апеляційного суду Полтавської області до 3 років 6 місяців позбавлення волі. Звільненого 19.09.2016 по відбуттю строку покарання;
14.12.2017 року Лубенським міськрайонним судом Полтавської області за ч.2 ст.185 КК України до 1 року позбавлення волі. Звільненого 14.12.2018 по відбуттю строку покарання, -
Начальник Лубенського РВП Головного управління Національної поліції в Полтавській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду у відповідності до ЗУ “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” відносно ОСОБА_3 , мотивуючи тим, що останній, будучи неодноразово засудженим та перебувавши в місцях позбавлення волі на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, систематично порушує громадський порядок.
Так, 28.12.2020 року ОСОБА_3 притягувався до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51 грн. за ст.176 КУпАП, оскільки 28.12.2020 зберігав при собі самогон домашнього виробництва об'ємом 0,5 л. без мети збуту. Цього ж дня йому винесено попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду.
26.04.2021 року притягувався до адміністративної відповідальності у вигляді попередження за ч.1 ст.178 КУпАП, оскільки перебував в стані алкогольного сп'яніння в громадському місці, чим ображав людську гідність і громадську мораль. Цього ж дня йому винесено попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду.
05.05.2021 притягувався до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. за ч.2 ст.178 КУпАП, оскільки перебував в стані алкогольного сп'яніння в громадському місці, чим ображав людську гідність і громадську мораль.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, надавши письмові заяви про розгляд справи без їх участі, при цьому представник Лубенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_4 подання підтримав, прохає встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на 1 рік., а останній проти встановлення адміннагляду не заперечує.
Згідно пункту в ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ст.6 вищевказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що подання слід задовольнити.
При цьому суд враховує, що ОСОБА_3 на шлях виправлення не став, порушує громадський порядок і підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Керуючись ст. 539 КПК України, Законом України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі”,-
Подання начальника Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 на підставі Закону України “Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі” строком на 1 (один) рік та застосувати до нього наступні обмеження:
-заборонити покидати межі Лубенського району без дозволу Лубенського РВП;
-зобов'язати з'являтись на реєстрацію до Лубенського РВП кожного 1,2,3 та 4 понеділка щомісячно;
-заборонити покидати місце постійного помешкання з 22-00 години до 06-00 годин;
-заборонити перебувати в місцях, де продаються спиртні напої на розлив.
Термін встановлення адміністративного нагляду рахувати з 14 травня 2021 року з дня проголошення ухвали.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 7 діб з моменту її проголошення.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду ОСОБА_1